Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přehřívá se mi CPU

Dobrý den mám problém se svým pc. Přehřívá se mi CPU. Chladící pastou to nebude protože jsem jí nedávno měnil a nanesl jsem jí vážně tak 0.5mm. Když jsem zapnul pc po přehřání tak jsem se dostal do BIOSu a tam bylo napsáno že teplota je 87°c. Otevřel jsem bednu a sáhl na procesor a popálil jsem se. Hádám že to bude vadným chladičem ale nejsem si jistý. Mám procesor AMD FX-8320 eight core, chladič Zalman CNPS5X Performa. Prosil bych o pomoc.

Děkuji za odpověď pardon za chyby ale tak 0.5mm jsem asi přehnal řekl bych že jsem dal ještě míň fakt málo. Tak nevím myslel jsem že by to mělo být chladičem ale když ne chladičem tak čím? Předem děkuji za odpověď.

Chladič se točit nemůže, je to jen kus železa!
K chladiči je připojen ventilátor (na něm je ten nápis ZALMAN). Ventilátor může být i samostatný (třeba vpředu nebo vzadu v bedně, ve zdroji, apod.). Také chladič může být bez ventilátoru (pak mluvíme o pasivním chladiči).

Ono ti to dříve chladilo normálně? Ten procesor má výkon až 125W a chladič je dost "mini" s ventilátorem jenom o průměru 92mm. Taky je léto - okolní teploty jsou vyšší. Máš v provozu i nějaký ventilátor vzadu na skříni? Nenesadil jsi ten chladič nějak špatně (leží celou plochou na CPU)?

Furt si to pleteš.
- Chladič je prostě kus železa, netočí se, nevedou z něj dráty. Je pouze nasazený na procesoru, mezi ním a procesor se dává tenoulinká vrstva teplovodivé pasty jen kvůli vyrovnání nerovností (pokud by CPU a ventilátor měly ideálně rovné povrchy, žádnou pastu bys vůbec dávat nemusel, protože "kov na kov" nejlépe vede teplo). Pokud máš pasty moc, teplo se z procesoru do chladiče blbě odvádí.
- Ventilátor (to je to, co má vrtulku, která se točí), musí mít zapojený přívod, protože bez napájení se samozřejmě netočí. Je-li přidělaný na chladiči procesoru (to je asi to tvé "propojení"), slouží k jeho ochlazování, čímž umožňuje, aby se teplo z procesoru rychleji odvedlo (bez ventilátoru by se chladič rychle ohřál na teplotu CPU a přestal by odvádět teplo; bez ventilátoru by musel být chladič třeba 10x větší, aby se stihl uchladit pasivně jen sáláním do okolí).

Ventilátor na zadní straně bedny není nijak propojenej s chladičem/ventilátorem na CPU, jen musí mít samozřejmě další samostatný přívod napájení. Slouží k rychlejšímu odvodu ohřátého vzduchu z chladiče procesoru a grafiky mimo bednu. Tím vzniká v bedně podtlak a zepředu (v ideálním případě pouze zepředu) je tak do bedny nasáván studený vzduch z okolí.