Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hraniční teploty procesorů v ntb

Dobrý den chtěl bych se zeptat jaká je hraniční teplota procesoru jelikož vlastní msi notebook gr60 2pc apatch a při hraníjeden na 90C a na 30-50% není špatné chlazení uvnitř noteboku, nebo tychle teploty jsou prostě normální pro ntb? :) Děkuji GPU při chlazením z chladící desky kleslo z 90 na 67 C (stálých)

Hranicna teplota CPU zavisi od CPU. Tieto intely mavaju Tjmax=100, a potom sa podtaktuju.
Mozes si ten CPU otestovat nejakym zatazovym testom janeviem prime95 alebo OCCT, a uvidis kam to leze. Ano moze byt aj urvaty chladic resp. nesedi spravne apod. alebo to moze byt aj normalne ak bol vyrobca debil. Alebo ak je chladic zasraty spinou. Alebo ak sa netoci vetrak

No jelikož mám ještě rok záruku nechce se mi to otevírat to potom končí záruka pokud vím. ale je možné, že větráček je trochu poškozený, chytil sem ho jednou rukou a zadrhl trochu o plat pokud teda je procesor na leve str ntb.

Nechce se mi posílat ntb do CZC jelikož to je minimálně na 14 dní tak nevím jestli to otevřít podívat se do toho a vyčistit. Pokud bych to teda udělal, vysavačem to asi nemám dělat že ? takže stlačený vzduch a nebo ? :)

Ok tak to riskovat nebudu heh :D. Chtěl bych se zeptat ještě na jednu věc ale asi to je blbost. je možné přidat do chladící desky malý 80mm větráček a nějak ho napájet přímo z usb do ntb? nějaká redukce nebo tak? asi né co ?

zkoušel jsem benchmarky ale já se v tom vyznám asi tak jak imigrant v česku :D Na konci mě jen vyšlo číslo 1130 .

Přemýšlel jsme že bych do podložky přesně pod větráček s procesorem vložil vysoko otáčkový větráček 80mm a teoreticky by to mohlo lépe chladit .

Haswell údajně 100°C, ale podle mě throttluje kriticky už při 95°C, Ivy Bridge 105°C. To ale neznamená, že ACPI/UEFI může nastavit teploty pro termální throttling níž.
Nevím jaký je přesně mechanismus, ale u mě například když se to blíží ke 105°C, tak se sníží frekvence (už nevím na kolik) , "víc" než je potřeba, asi na 4 sekundy, aktuální spotřeba package power z 53W klesne na mnohem méně (nepamatuji si to už, ale určitě pod 20W), a pak to pár sekund zase jede na těch "přetektovaných 52W" (přetaktovány právě ty hodnoty z UEFI).
Chlazení dokáže v rovnováze odvézt přinejměnším 45W (to IA cores dosahuje tak 102°C).
Ale samozřejmě v praxi se takovéhle teploty dají dosáhnout zatížením na 100%, což není obvyklé. Buď tvá hra vytěžuje procesor na 100% a nebo hraješ na integrované grafice(pochybuji, - v tom případě se spotřeba grafiky započítává do package) a nebo dedikovaná grafika má společný okruh s procesorem a vohřívá ho.

Pak je tu ještě jedna možná příčina: že omylem heatsink chladična procesoru chybí nebo není zapojen.

hranice v ACPI zvycajne nikto nepoziva ptz reportovat teplotu do ACPI (implementovat to) je dost pakaren, a navyse by to nefungovalo ak sa sekne OS (BSOD) apod. CPU ma interne nakalibrovanu hranicu a pri nej sa sam CPU automaticky (interne) znizi na minimalny speedstep takt. Po znizeni teploty pod tu hranicu (staci o 1°C) to zas moze ist naplno a tak dookola.