Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vliv kolisaveho napeti na pc teoreticka otazka a neco k MB a anketka

Zdravim mam dotaz ohledne vlivu kolisaveho napeti na PC? muze me odrovnat nejak treba vyzity napajak,prodluzka nebo "kvalitni" elektro instalace v dome? Udrzi to zdroj? nebo se to dostane az na desku apod. Muze to dlouhodobe, pokud to ignorujeme snizovat zivotnost zdroje/pocitace? jak jsou natom levne vs drahe zdroje, zakladovky tridy M4 apod. (napr cena cca 3000). Mimochodem vyplati se kupovat tyhle MB pri nove sestave? Jsem nazoru ze dobra deska a zdroj je zaklad pro pc, ale nevim jestli tyhle durably a M4 nejsou zbytecna rozezranost...

Predem diky za odpoved Max

No vpodstate neresim jen me to zajima, teoreticky, vedlo me ktomu co se stalo na sekundarnim starem PC se odrovnaly dva zdroje, prvni stary asi 5 let 400w (ok zivotnost) tak sem tedy koupil, ATX 400w nepamatuji presne co za typ cena neco pres 500kc ( jasne kvalita zdroje... nechtelo se me do stareho kramu investovat)6 mesicu zil.. Ted je tam uz asi pul roku Seasonic 450w (850kc)a v pohode. Zajimave je ze se jak tomu staremu tak i tomu "levnemu kramu" netocil ventilator, nebo pouze na minimalni otacky, pc se normalne jelo dokud nebyl citit paleny plast to nevydrzelo okoli :) mysim ze akroat jednou me rekli "ze se z toho vypnul"

Obecně a zjednodušeně:
1. žádnému el.spotřebiči/stroji kolísavé napětí nepřidá na životnosti/stabilitě a to platí i u ATX zdrojů = čím lepší osazení, konstrukce, chlazení, tím lépe ovšem za podstatně větší cenu
2. desky se dělí dle využití a zátěže = čím větší zátěž tím je potřeba rozdílná napájecí kaskáda, od tří fázové až třeba k deseti fázové, jen to zaručí stabilitu, životnost u namáhaných pracovních/herních sestav, no a to se musí odrazit v ceně desky

Takže ano, deska a zdroj jsou podstatné komponenty a výběr je naprosto rozhodující.
(ovšem jelikož tyto komponenty nejsou "vidět" tak neznalí či všelijací skládači/zloději na nich právě šetří, to je vidět už při popisu sestavy = buďto mizerným či "lépe" žádným popisem)