Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 2 x OS na jednom PC

Ahoj, mám jedno PC a chci umožnit dětem aby si hráli, jenže je to dneska problém, okamžitě se natáhne do PC všemožná veteš a já nechci přijít o data a záloha to neřeší. Napadlo mě, že bych rozdělíl můj systémový disk SSD disk na 2 partition, na každou nainstaloval Windows 10 a zašifroval Bitlockerem. Jedna část by sloužila pro mou práci a druhá na hraní dětem. Je to dobrá ochrana data ? Nebo i tak hrozí, že se zavíruje i ta má půlka disku? Děkuji

Hrozí. Doporučoval bych nějaký Virtual Machine. Je to vlastně libovolný druhý systém běžící v primárním systému.
Jako příklad bych uvedl třeba VMVare nebo VirtualBox. Tam už to nebezpečí nehrozí. Vždy by se zaviroval pouze virtuální systém, který by stačilo smazat a zase nainstalovat, ale primární systém by fungoval vesele dál a nic by se do něj nedostalo.

cela ta konstrukce je nesmyslna.

rizenim uzivatelskych prav se da omezit, aby se do PC nic nenatahlo, maximalne do jejich omezeneho profilu, ktery se da vzdy smazat a zalozit detem novy.

nechces-li prijit o data, zaloha to prave resi.

rozdelovat SSD na dve partition neni dobry napad.

staci odebrat pismenka jednotek, aby na sebe obe systemove partitiony nevidely a omezenim uzivatelskych prav zajistit, aby se pismenka nedaly priradit od deti, netreba nic sifrovat.

dokud necháš dětem administrátorská práva, nikdy nebude bootloader a tvůj systémový oddíl ve 100% bezpečí.
je jedno, jestli rozdělíš ssd disk nebo nainstaluješ druhá windows na vlastní oddíl na datovém disku. (kvůli ssd předpokládám, že je v pc ještě běžný disk pro data)

stejně tak můžeš mít vlastní datový oddíl, který bude chráněný přístupovými právy (žádný everyone). jako ochrana proti např. výpalným šifrovacím virům, co napadají dokumenty, to stačí.
win šifrování u uživatelů často funguje jen do životnosti instalace, s jejím krachem obvykle přijdou i o data.
pokud se umíš postarat o zálohu nebo šifrovací klíč, není problém.

ale v rukou dětí = administrátorů vidím tolik problémů, že bych jim radši pořídil vlastní pc.

Podobnou věc jsem u jednoho známého vyřešil tak, že se do PC přidal další HDD a na něm se udělala další čistá instalace OS (s odpojeným původním HDD). Pak se původní HDD opět připojil. Poté se nakonfiguroval BOOT v BIOSu tak, že systém startuje z původního HDD. Pokud je potřeba spustit systém z druhého disku, stiskne se po zapnutí PC "F10", čímž se vyvolá BOOT menu z BIOSu a vybere se ten druhý disk (to jestli se bude jednat o klávesu "F10" nebo jinou, závisí na konkrétní základní desce). Navíc je v obou kopiích OS ve správci zařízení zakázán disk s druhým OS, takže nehrozí, že by případná infekce jednoho OS ohrozila ten druhý.
Případně by ještě šel přidat třetí disk, který by mohl být přístupný z obou OS (pro přenos dat mezi oběma systémy).