Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Notebook nemá DVD mechaniku a BIOS nepodporuje boot z USB (USB flash, ext. mechanika apod.) Jak tam

Připadám si jako idiot co neumí nainstalovat Windows XP i když je instaloval snad 200x za těch 14 let co spatřili světlo světa, ale prostě jsem bezradný !
Notebook (starej krám) Acer TravelMate 4500 který nemá DVD mechaniku a BIOS nepodporuje UEFI/EFI boot z USB (USB flash, ext. mechanika apod.)
Už se s tím peru pár hodin ale nemám tam prostě jak nainstalovat Windows XP a náhradní funkční DVD-ROM do notebooku prostě nemám jen na S-ATA ale toto je stará P-ATA :(
Ještě jsem se s tímto problémem nesetkal, vždy buďto fungovala DVD nebo byla možná výměna (u stolního PC třeba) a nebo fungoval UEFI/EFI boot v BIOSu desky. Tady nefunguje ani jedno. Přes RuFUS jsem si udělal USB flashku pro instalaci z ní ale to jsem ještě nezkontroloval BIOS že tam není UEFI/EFI :(

Na disku nejsou žádná data (tedy není co zálohovat !) a jede na systému NTFS.
Zkoušel jsem i takovou magořinu jako je rozdělaní disku na dva kde jeden aktivní disk je instalační s CD autobootem pro Windows XP a druhý je prázdný pro instalaci systému, ale to samosebou nevyšlo a byla to jen taková poslední kapka.

Má někdo nápad jak tento problém vyřešit ?
Moc děkuji...

Richard M.

No že když jsem zjistil že nefunguje DVD mechanika tak místo abych zjistil existenci bootu z USB jsem si bezhlavě vytvořil instalační bootovací USB flash disk ale až když jsem jej vytvořil tak jsem až poté zjistil že BIOS EFI nepodporuje pro USB a tím je mne flash disk k ničemu u tohoto notebooku :(

Kdyby to bylo tak jednoduché tak zde neotravuji a nehledám radu. Opravuji počítače 20 let ale nesetkal jsem se s tímto problémem ani jednou. Základní deska prostě boot z USB nepodporuje. Instalační USB flashdisk mám, na starém notebooku jsem to zkoušel a XP jsem normálně nainstaloval, ale zde není boot z USB možný.
USB flash disk bios vidí a při startu jej vypíše v seznamu úložních prostorů hned za optickou mechanikou a pevným diskem ale boot z ní není možný.
Kdyby to bylo možné tak připojím externí DVD mechaniku nebo pojedu instalaci z USB flash disku ale prostě to možné není :(

Ano, z te same USB flasky jsem zapocal zcela normalne instalaci na starem Lenovo T400 bez problemu. Tam je moznost bootovani z USB jak nastavenim biosu tak po zapnuti notebooku a stisku F12 si normalne vyberu zdroj ze ktereho nabootuji a tam je volba USB. U toho Aceru 4500 neni :(

Pouze podotykam ze jsem se s tim nikdy nesetkal a tak jsem se zkusil zeptat zde o radu ale asi ani zde nepochodim.
Deska podporuje pouze boot z opticke mechaniky, HDD, floopy disku a ze site. USB boot proste nema v nabidce ani neni mozne jej zapnout dodatecne v biosu protoze tam tato volba zkratka neni. Zkousel jsem na usb pripojit externi DVD-ROM, vidi jej ale nenabootuje z nej protoze je na usb rozhrani, zkousel jsem USB flash disk se stejnym vysledkem.
Richard

Pokud vidi, tak z nej dokaze i nabootovat - pokud teda Acer nejak nezkriplil BIOS, aby umyslne z USB DVD nebootoval.
Co treba:
- dat disk do jineho PC, zacit instalaci na nem a potom ho prehodit zpatky do toho Aceru?
- zkusit jinou USB flashku nebo USB HDD (jde hlavne o velikosti, nektere BIOSy podle velikosti odhadly, jestli je USB medium formatovane jako HDD nebo floppy)
- naformatovat USB flasku pomoci "HP USB Disk Storage Format Tool"

Právě tam je ten kámen úrazu protože SW kterým se ovládá nastavení BIOS bootu to neumožnuje viz. někde tady výše postoval první reagující na můj dotaz nějaký PDF manuál který souhlasí s tím co tam mám já. Je to prostě o ten USB boot ošizené :(
HDD jsem dal do jiného PC a instalaci jsem započal ale když jsem jí nechal dokončit v tom Aceru tak hned BSOD a konec, a bylo jedno jestli to bylo v procesu instalace při prvním restartu instalátoru nebo po dokončení instalace, prostě procesor je jiný, deska je jiná, parametry mého Lenovo T400 jsou uplně jinde než Acer TM 4500 :(
USB flashku jsem zkoušel zformátovat jak píšete a zkoušel jsem i druhou A-Data co mám ale výsledek stejný...
Budu muset jedině zkusit tu sítovou instalaci přes crossover kabel jen jsem to naposledy dělal před XX lety... Musím se podívat po návodu...
Děkuji :)

A v boot order mas nastavene co?
Alebo pocas POST bootmenu klavesa vypise co?
Ma ten USB stick MBR a oddiel alebo to je bigfloppy format? Vytvaral si ho jak? Urcite po 20rokoch vies, ze to neni jedno. Ak ma MBR tak je oddiel aktivny a v MBR je bootkod?

P.S: WinXP sa da instalovat aj z DOSu, tak ze si disk predpripravis na inom PC (instalacku dat na HDD na bootovatelny FAT32 oddiel s bootsubormi DOSu). instalacia sa spusti potom z DOSu pomocou tusim i386\winnt.exe
Po instalacii sa da prikazom convert zmenit FAT32 na NTFS.
Ale ten BIOS urcite vie bootovat aj z USB sticku.

Tu je riesenie ktore vraj funguje, ono to v tom acere je asi nejak divne spravene. Takze v skratke strcis ten bootovatelny flash disk do usb portu, zapnes ntb, vlezes do biosu, ides do sekcie Boot, pomocou sipiek (hore dole) prejdes na polozku +Hard Drive, stlacis enter, malo by sa rozbalit nejake podmenu a zrejme tam bude daka moznost bootovat z usb, viac sa tam nepise a ja to nemam ako vyskusat.

Nebyl bych tak skeptický, stačilo ani neměnit boot sekvenci přímo v biosu, jen jsem dával escapy a nebo jinou funkční klávesu, kde se při malém 2GB nebo 4GB zasunutém USB i tento objevil k zavedení, v biosu přitom volba přímo nebyla, dokud USB nebylo zasunuto. Chce to zkusit, nic víc.

Vyndat disk, dát do jiného notebooku, nahrát potřebné základy a vrátit to do původního a tam to spustit, mírně komplikované, vyžaduje to znalosti základů, to je jasné. Lze tam nahrát i Free DOS včetně aktualizace Biosu a pak teprve spustit Flash Bisou atd. Jak říkám, to potřebuje jistou znalost příkazů DOS.

že boot sekvenci lze vyvolat před zavedením systému pomocí funkční klávesy

Ne vždy a ne u všech BIOS.
Co si vzpomínám na PC, tak boot z USB zdaleka nepodporovaly všechny. Třeba u kompů s PIII to převážně nešlo. Měl jsem jakýsi Dell (notebook) s PIII 600 MHz a smolík. Ani notebook Toshiba z roku 2004 a prskotem to neuměl... A že to v BIOS nebude a objeví se, až když se do USB něco zapojí? No ty jsi vtipálek :-) Když to komp umí, tak je na to volba v BIOS a vice versa.
Kolik kompů jsi nainstaloval, že sem bliješ takové koniny?

No zachovám dekórum, v rukou mi toho prošlo skutečně hodně. Obvyklé píšu, když s problematikou mám zkušenosti a něco o tom vím. Do PC dělám 20 let a rozhodně nebudu tvrdit, že vím všechno. Nevím a ani to není možné. Majitelé PC, která jsem dělal jsou nadmíru spokojení - když něco dělám tak pořádně a pak si to prověřím. Jsou zde i dobří rádci a ne vždy jsem s nimi byl za jedno kvůli jiné problematice. Pak jsem musel změnit názor třeba u Brtníka a nestydím se zato, z principu měl pravdu. Výborný je Karel a úplně na špičce Jan Fiala, jeho rady nemaj chybu. Přesto by si někteří rádci měli dávat pozor na zbytečné invektivy. Není člověk ten co by v oboru věděl vše a lehko dochází k nedorozuměním, obvykle k zbytečným.

Já také nevím vše, ale nepíšu sem věci typu "když to není v BIOS, tak se to na základě náhodných sekvencí kláves rozběhne" a podobně. Když něco nevím, tak to netvrdím, ne?
I když to tak někdy nevypadá, ty BIOSy mívají svojí logiku a není obvyklé, že mají nějaké "tajné" funkce nebo tak něco.
Čili - tvá rada tazateli? Mačkat Esc a Fn a čekat, jestli to z flash náhodou nenabootuje...

A pak dostanu do ruky Xtou sestavu a tam to tak je, dokud nebyla zasunuta USB flash, nabídka se ani neobjevila, že to není možné, ale je, některé Biosy jsou úchvatné. Ano bavili jsme se o funkčních klávesách před bootem, někde fungují, někde ne, jak příznačné.

Je to tak, ale na druhou stranu od roku 1997 kdy vyšli na trh Windows 98 s krásnou podporou pro USB se mnoho základních desek a BIOSú začalo toto podporovat také tak se v BIOSech současně začalo více podporovat i boot z USB ale to až někdy v roce 2000 kdy se masově začali vyrábět USB flash disky, externí USB disky apod. Měl jsem notebook IBM R30 který měl už v roce 2002 možný boot z USB a o pár let na to jsem měl Acer TM 2100 a ten už boot z USB neměl, teď tu mám na "oživení" tento Acer 4500 a tam je to koukám stejný problém a přitom Asphire třída od Aceru měla vše ve stejném období. Hold Travelmate byl více hračka nežli lépe ovladatelný notebook :(

Nakonec jsem musel jít ke kamarádovi do firmy kde dělají záchrany HDD, ZIP aby mně půjčil nějakou starou PATA notebookovou DVD mechaniku. Ale opravdu nešlo tam prostě nic z toho co se dělá standardně a nebo co jste tu radili i přesto že 90% toho je logické a standardní. Prostě Acer opět nezklamal ale to asi ten jeho věk :)

neexistuje nic "standardni", existuje len nastavit konkretne to co mas pred sebou spravne. Kazdy BIOS je iny ptz je robeny vyrobcom dosky resp. NTB specialne pre kazdy model. V phoenix biosoch sa to robi tak jak pisal poihu http://pc.poradna.net/q/view/1481025-notebook-nema -dvd-mechaniku-a-bios-nepodporuje-boot-z-usb-usb-f lash-ext-mechanika-apod-jak-tam?page=r1481083#r148 1083
a je nutne aby bolo spravne urobenych a nastavenych vela veci. Pripadne pisal som da sa spustit aj instalacia z DOSu to sa da predpripravit aj na HDD.
Ale pouzit mechaniku je samozrejme tiez mozne riesenie, v tomto pripade asi pre teba najjednoduchsie.

To co psal Poihu jsem udělal jako první ještě nežli jsem sem vznesl dotaz, ale prostě Acer TM 4500 to NEPODPORUJE ! Opravdu ne. USB rozpozná ale bootovat z něj prostě neumí. Uplně vše co jste mně zde všichni radili jsem zkusil a nebo jsem z toho už většinu zkoušel. S tím naformátováním HDD jako MS DOS boot jsem tedy nezkoušel to je pravda ale jinak vše !

Ked si ten USB tam mal v boot order zdetekovany (vyrobca USB sticku a model apod) v skupine trebars medzi HDD a posunul si ho aj pred hdd a save & exit, a nebootuje to, tak potom muselo byt nieco blbo vytvorene na tom sticku. Ono tam moze hrat rolu trebars aj to ze ci sa clovek dostane na stejny prvy sektor oddielu ratanim cez CHS a LBA, a ze co presne za kod je na tom sticku zapisany v MBR (ci pouziva CHS int13h fcie alebo extended LBA int13h funkcie) a podobne veci. Ked to je v boot order tak to bios podporuje, len to proste nevies vytvorit spravne, ptz to neni vzdy uplne trivialne ale trbea sa rucne vrtat v obsahu MBR na USB sticku a podobne. Pisem ze v tomto pripade moze byt fakt potom jednoduchsie pozicat si funkcnu mechaniku, co si aj urobil a je to ok.

Prostě tam mezi boot sekvencemi v BIOS nastavení žádné USB (potažmo flash disk) není ani když vyndám interní HDD. To tam i zmizí celá rozbalovací nabídka u pevního disku pod "+" protože je zcela bez pevných disků a není co zvolit, tudíž je tam už pouze CD/DVD, NET a FDD která stejně není součástí notebooku.
Také by fungovala externě přes USB připojená DVD-ROM mechanika s orig. Win XP DVDčkem, ale ta se také pouze načetla v BIOS, pak to píplo jako že OK ale v boot zdrojích již nebyla.

Zkusil jsem i vytvořit bootovací MS DOS flash disk na FAT na 128 MB staré flashce a nic. Prostě pochopte že v seznamu bootovatelných zdrojů USB prostě není i přesto že před pípnutím BIOSu se mezi připojenými jednotkami zobrazí včetně jména a čísla zařízení ale po stisku F12 kdy vyjede nabídka zdrojů ze kterých lze bootovat NENÍ.

Podívejte se do manuálu pro BIOS Phoenix u Acer 4500 a uvidíte že to prostě nejde.
Jak už jsem psal, tak Nabootování z té jisté flashky na jiném notebooku který USB boot umožnuje bylo v pořádku a instalace XP se započala jako kdyby byla z orig. DVD/CD. Je možné že existuje update pro BIOS Phoenixu který už USB boot umožnuje ale bios je z let 2001/2002 a tam se teprve USB flash dostávali na trh a program který umožnil naformátovat flashku pro bootování třeba MS DOS nebo Windows XP byl teprve v hlavách programátorů. Sice rok 2001 otevřel dveře mnoha programátorům ale jak říkám bylo to vše v začátcích a jak víme Acer byl vždy jen takový "nevážný notebook" pro doma a každému šlo o to aby tam fungoval internet (lan, wi-fi) a multimedia jako DVD apod. ale boot z USB se zatím tenkrát neřešil co já vím...

Samozrejme ze ked neni nic z USB v Boot order, tak logicky musis najprv riesit to aby to tam bolo, a nezaoberat sa inymi vecami ze co mas na sticku to je potom uplne jedno. To bolo treba jasne napisat uz na zaciatku ze v boot order mam presne to a to, legacy support nastavenie ci si mal na enabled alebo to tam neni vobec atd. Nudzovka je ako som uz pisal dat si dos s instalackou na ten hdd, na inom PC. Kedysi velmi davno som to takto robil viackrat.

Chjo. To ze to neni v boot order este neznamena ze "bootovani z biosu neni mozne". Moze (a tak to spravidla u tychto starych phoenix biosov bolo) sa to zariadenie objavit v boot order potom ako povolis usb legacy support a save&exit, moze sa objavit v extra kategorii alebo v hdd kategorii alebo aj vo floppy kategorii, ZIP kategorii. Mohol to samozrejme aj vyrobca z BIOS setupu vyhodit a potom sa neobjavi ani ked to je povolene.
Ked dopredu tvrdis ze bootovanie z USB neni mozne, tak nechapem potom co si sa vlastne chcel pytat. Potom ostava uz len cdrom alebo hdd - na neho si predpripravit bootovatelny DOS a instalacku na FAT32 oddieli, spustit i386\winnt.exe a nasledne v instalatore nedavat formatovat oddiel, lebo si sformatujes aj tu instalacku :) Po instalacii convert na ntfs prikazom convert