Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Označení oddílů v DOSu

Pokouším se zprovoznit staré stroje na programování pletacích strojů. Odešly HDD, takže jsem naklonoval disk z jiného a problém - načte disk, přečte z něj ovladač MO mechaniky na SCSI kšandě, přiřadí jí písmeno D a pak mi řekne, že nemůže číst z D. Momentálně to mám sbalené, takže nemám fotku.
Správně má být D druhý oddíl na pevném disku.
Přiznávám, že jsem včera skončil poněkud frustrovaný, takže jsem nezkoušel boot bez té mechaniky. Zkoušel jsem do ní vložit médium a hláška byla stejná.
Je to dost uzavřený systém, stavěný na míru, je možné, že je to nějaká vypečená ochrana proti výměně hardware? Nicméně informace od technika byla, že vyměnit disk jde, že ochrana je v existenci nějakých pamětí a součástek v počítači. Původ počítačů je v době 600 MB disků.
Zkoušel jsem i původní disk, který sice vrže, ale nějaká data obnovil testdisk. Hláška stejná.
Předem díky za rady, případné pokusy budu dělat asi za dva dny.

Jestli se dobre pamatuju, tak DOS vzal po rade vsechny fyzicke pevne disky a jejich prvnim partisnam (primary 1) postupne prirazoval pismena C,D,E, ...
Az dosel na posledni disk, pak to vzal od prvniho a vsem ostatnim partisnam priradil dalsi pismena v rade, pak dalsimu atd, atd.

Tedy 1 HDD se ctyrma partisnama dostal C: (D:,E:, F:)

2 HDD po 4 partisnach dostaly C: (E:,F:,G:) a D:(H:,I:,J:)

2 HDD po 2 partisnach dostaly C: (E:) a D: (F:)

ne, je to, pokud se pamatuju dobře, jinak.

písmena se přidělují následujícím postupem:

1. primární oddíly na primárním disku (C, D, ...)
2. primární oddíly na sekundárním disku (E, F,..) a dále pak na případných dalších discích (terciární, atd., jsou-li osazeny)
3. rozšířené oddíly na primárním disku (G, H, I,...)
4. rozšířené oddíly na sekundárním disku (J, K, L,...) a dále pak na případných dalších discích (terciární, atd., jsou-li osazeny)

poznámka: písmenka v závorkách jsou pouze pro ilustraci, použije se pouze tolik písmenek, kolik je odpovídajích oddílů.

Tak tak. Napred pismenka dostanou primarni oddily na vsech discich v poradi dle disku a nasleduji pismenka rozsirenych oddilu.

Pokud budou 2 disky s primarnim a rozsirenym oddilem, tak pri pripojeni jednoho bude:
C: HDD 1. primarni
D: HDD 1. rozdireny

Pokud pripojis i druhy disk, bude oznaceni:
C: HDD 1. primarni
D: HDD 2. primarni
E: HDD 1. rozsireny
F: HDD 2. rozsireny

Pokud jsi opravdu klonoval, tak by to mělo fungovat.

Tady to ale vypadá, že druhý oddíl není primární, ale rozšířený, a proto se ti posunula písmenka.

edit: ještě může být problém v tom, že:
1. v počítači je více řadičů a ten SCSI se nacpal před IDE
2. disk SCSI a je najumperovaný na jiné ID a BIOS řadiče "nevidí" ten správný, ze kterého má startovat.

Ked mu to v DOSe dynamicky priraduje nejaku mechaniku na D, tak to znamena ze DOS uz bezi a v tom DOSe ziadne D nema. Ptz. ked sa tam spusta nejaky radic mechaniky, tak uz DOS davno priradil vsetkym diskom pismena, a keby nejaky druhy FAT oddiel mal, tak by bol uz davno priradeny na D. Takze najskor nema vobec ten druhy oddiel. Alebo v blbom filesysteme. Alebo to D vobec nema byt druhy oddiel.

Jak si to klonoval? Musis naklonovat sektorovo komplet vsetky sektory. Najlepsie sa to robi linuxovym dd. Alebo si najdi nejaky klikaci ktory ale vie kopirovat raw sektory disku, a nie len sektory particie

P.S> alebo si spust dosovsky ranish, a pozri sa jak presne su urobene oddiely a pripadne ich urob spravne a potom staci nakopcit subory.