Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Administrator na Win7

Dobrý den,
existuje nějaký způsob, který by umožnil mému uživatelskému účtu mít administrátorská práva?
Momentálně jsem jenom User(běžný uživatel).
PS: Administrátorský účet na tomto pc neexistuje, takže přes admina to nastavit nemůžu.
Šlo by to přes Linux? Děkuju předem za odpovědi.

Když už jsem začal radovat, že by mi mohla Metoda III. pomoct a spustil jsem přes cd opravu systému, nespustil se mi příkazový řádek a tabulky vypadaly jinak, než na obrázku.
Jednou se mi tam automaticky př.řádek spusil, ale když jsem do něj začal cokoli psát, vypl se.
V čem by mohla být potíž?

Ked ta to pusti cez tu kontrolu UAC (spustit ako spravca a spusti to) tak si admin a nemas ziadne problemy s kontom. Ani admin nema prava na vsetko, opravnenia sa daju nastavit aj tak ze sa nikam nedostane admin (co je zrejme tvoj pripad). Admin ma pravo si opravnenia prebrat, ak vies ako sa to robi.
Neviem jaky mas skutocny problem (co presne nejde a co to hlasi) a ani ze co tam s tymi Win kto uz robil. Ucet administrator uz roky neni aktivny nikde a je to tak spravne.

Já s účtem Administrator mám tento problém:

1) Po startu Windows 7 x64 se objeví přihlašovací obrazovka s těmito účty: Administrator / User1 (já, s admin. právy) / User2 (manželka, jako běžný uživatel).
2) Kliknu na ikonu pro účet Administrator a zadám heslo.
3) Objeví se prázdná modrá obrazovka, bez spodního pruhu, je tam pouze ukazetel myši, a přitom se mi vypíše tato chybová hláška:

Aplikaci (0x0000022) se nepodařilo správně spustit. Kliknutím na tlačítko OK aplikaci ukončete.

4) Podle Podrobností v té chybové hlášce, hláška se týká aplikace explorer.exe - ten ale v obou dalších uživatelských účtech naběhne bez problému.
5) Kliknu na OK anebo zavřu tuto hlášku - je to jedno, obě možnosti mají za výsledek, že hláška zmizne a zůstává i nadále pouze ta modrá nádhera.
6) Na klávesnici systém nereaguje (např. Win + R pro spuštění něčeho)
7) PC není zavirovaný, je pravidelně čištěn a je zapnutý antivir (je to licencovaný program).
8) V nastavení Firewall jsem nic zakázaného nenašel.
9) Nepomohlo ani zakázání a opětovné povolení účtu Administrator.
10) Při kontole systému to nějakou chybu našlo, ale hlásilo, že to systém nemohl opravit. Z výpisu chyb bohužel jsem nic nevylouskal - takový "expert" zase nejsem...
11) Při startu v Nouzovém režimu je situace stejná, nic nelze s tím dělat.
12) Po "opravě" z inst. CD se situace nezměnila.
13) Zkusil jsem s tím něco dělat se založením nového uživatelského účtu - nevedlo to k ničemu.
14) Účet Administrator jsem poté znova zakázal.

A teď, babo raď...:-?

pc je pravděpodobně zavirovaný či zaspywarovaný, nebo aspoň zaneřáděný nesmyslnými doplňky shell extensions pro průzkumník.
spustit v nouzovém režimu jako admoš a odinstalovat všechny externí nesmysly, které zasahují do menu průzkumníka (na pravý myš).

7) PC není zavirovaný, je pravidelně čištěn a je zapnutý antivir (je to licencovaný program).

no hlavně že je tajný, úžasná informace.
a název toho čističe by taky mohl být "zajímavý" (nebo spíš varovný) - možná že je to jeho práce, mohl porušit nějaké souvislosti.

ještě jde spustit kontrola systémových souborů:

sfc /scannow

ještě jedna kontrola po hlášce: "Aplikaci (0x0000022) se nepodařilo správně spustit"
Není v prohlížeči událostí (eventvwr.msc) -> protokoly windows -> aplikace: nějaká chyba/varování z té doby?

jestli se ti s prázdnou plochou těžko spouští aplikace nebo příkazový řádek (cmd.exe), přes bootovací flashku si nakopíruj na disk nějaký rozbalený správce souborů (celý adresář/složku): total commander, altap salamander, free commander, ...

Dík za odpověď.
Není to tajné, pokud to někoho zajímá, je to IObit Malware Fighter, který používám již asi 10 let a nikdy s tím žádné problémy nebyly.
Předtím - asi 3 roky - jsem používal ESET, ale ten je jednak příšerně pomalý, jednak nebyl schopen zjistit všechny nepotřebné šmejdy v kompu, tak jsem ho vyřadil.
Předtím jsem - asi 4 nebo 5 roků - používal Norton Antivirus, ale ten je ještě pomalejší a bohužel také nedokázal odvést vyčištění s patřičnou účinností, takže jsem od něj distancoval.
Pokaždé šlo o licencované antivirové programy.
V Nouzovém režimu se to chová stejně: nelze se přihlásit do účtu Administrator (stejná prázdná modrá obrazovka s ukazatelí myši).
Kontrolu sfc /scannow jsem samozřejmě provedl (viz bod 10).
Eventvwr píše v Aplikacích chybu v kategorii Indexování - ID události 3100 - (ale to píše pořád, třeba i 6x za den během 20 minut). Že prý "Daná operace se vrátila, protože vypršel časový limit. (HRESULT : 0x800705b4)"; Podle ExtraInfo k tomu: "Podrobnosti: Daná operace se vrátila, protože vypršel časový limit. (HRESULT : 0x800705b4) (0x800705b4)"

do účtu administrator se přihlásíš - jen se nedokončí start všech konfliktních kravin v pospuštění a hlavně nenaběhne průzkumník = explorer.exe
nejspíš ti normálně funguje správce úloh (ctrl+alt+del, s menu: soubor->nová úloha). odsud můžeš spustit toho průzkumníka ručně, příkazové okno cmd.exe, normálního správce souborů (total, salám, freecommander), odinstalaci programů (appwiz.cpl), vyhledat na disku a spustit internetový prohlížeč a s ním stáhnout nějaké utility:

- proti adware a spyware jednoduchý adwcleaner. (anebo ten tvůj fighter)
- pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy). speciálně u tebe bych zkontroloval i záložku explorer.
- pro kontrolu procesů v paměti process explorer.

když funguje omezený účet, je startovní záznam průzkumáka v registrech správně. jde ověřit tímto výpisem v cmd.exe:

reg query "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon" /v shell

antivir (něco od esetu nebo beznadějný norton) a "malware fighter" není totéž, každý hledá něco jiného. ten druhý typ sw je už 10-15 let mnohem užitečnější.
rozdíl mezi antiviry a antispyware uživatelé moc nechápou. oni to nedávají ani humanitně zdělaní novináři a manažeři a neustále uživatelům vnucují pro ochranu bankovnictví neschopné antiviry.

chyby indexování bych teď neřešil. kromě tupého startmenu ve w10 se dá bez toho žít.

To: lední brtník
No, vtip je v tom, že z té modré obrazovky, kam jsem se dostal po přihlášení do účtu Administrator, se trojhmatem sice dostanu k seznamu možností, ze které lze s úspěchem použít pouze "Odhlásit se". taskmgr.exe nelze spustit: píše tu stejnou hlášku jako v případě explorer.exe (viz v mé původní zprávě).

Autoruns (který jsem kdysi dávno už použil, ale spíše jen ze zvědavosti) jsem vyzkoušel, ale bohužel nejsem z toho 2x moudrej, nejsem expert... :-|
Uložil jsem výsledek do výpisu:
FERDINANDT%C3%93TH.arn
Dnes mi s tím dost pomáhá právě ten soft od IOBitu Adwanced System Care, který běží dokonce na více strojích (tj. na noťasech členů mé rodiny, poněvadž při zaplacení 1roční licence dostaneš jakousi "multilicenci" pro 3 PC) a ten mi vždy posloužil bez jakýchkoliv potíží, nic "nepošramotí" v kompu, je to rychlé, a po čištění vše funguje v pořádku a tak pomáhá i k hladšímu a rychlejšímu běhu systému (to vše říkám na základě 10tiletých zkušeností s touto aplikací).

Ten process explorer je podobný taskmgr.exe - taky jsem to pustil, ale výsledek mi absolutně nic neříká:
System%20Idle%20Process.txt

Předtím jsem ještě zkoušel na něco přijít pátráním pomocí HijackThis-u. Výsledný log je:
hijackthis_2021-02-16.log
a nevím, co s tím... :-/

Nevím, jaks to myslel s tím ověřením přes CMD pro Winlogon? Bohužel, jak jsem již psal, z té modré obrazovky nelze spustit absolutně nic... :-(

To: host
Jak jsem již několikrát zdůraznil, z té modré nádhery v účtu Administrator nejde nic spustit. Jde z něho pouze Odhlásit se.
Když v příkazovém řádku zadám tu sekvenci normálně v mém účtu (User1), tak mi samozřejmě vypíše:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon
shell REG_SZ Explorer.exe

A co s tím? Oznámilo mi to, že explorer.exe je v tomto účtu normálně spuštěn (?). Anebo k čemu je to dobré? To bych potřeboval právě ověřit pod účtem Administrator, kde to udělat bohužel nejde... 3-[

jaké na tom pc existují účty? ve kterém z nich se spustí normální plocha (explorer)?
píšeš něco jako Administrator, User1, User2 - to jsou 3 účty. výpis účtů:

net users

že správce úloh nejde spustit se v té historii nějak nemůžu dočíst. chce to ověřit z cmd.exe, že nebyl něčím zakázán, tj. hodnota DisableTaskMgr = 1:

reg query HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System
reg query HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

jak ti pomáhá Adwanced System Care vidíš zrovna před sebou: v nějakých účtech se ti nespouští průzkumník. sem jsi dal výpis z účtu kde ti normálně průzkumník a z něj spuštěné uživatelské aplikace (chrome, excel, totalcmd, notepad).
všechny čističe odstraňují temp soubory, na kterých můžeš poznat zrychlení odezvy systému. stejně funguje čištění disku ve windows. ostatní akce co dělá jsou buď placebo s nulovým účinkem, nebo to co teď vidíš.

hijackthis: podívej se na datum jeho vydání. na 64bit systémech dává nesmyslné výpisy (část jsou zbytečnosti které kvůli svému stáří nezná, část chybí protože 64bit, další část chybí protože autory tehdy nenapadlo je sledovat)
přesto nejsem odvázaný z těchto položek:
sidebar (Windows 7) byl označen za zranitelný a neopravitelný, ms ho přestal podporovat.
O4 - HKUS\S-1-5-19\..\Run: [Sidebar] %ProgramFiles%\Windows Sidebar\Sidebar.exe /autoRun (User 'LOCAL SERVICE')
O4 - HKUS\S-1-5-20\..\Run: [Sidebar] %ProgramFiles%\Windows Sidebar\Sidebar.exe /autoRun (User 'NETWORK SERVICE')
nevím proč po sobě windows neuklidí a ta položka je tam nejspíš stále:
O4 - HKUS\S-1-5-19\..\RunOnce: [mctadmin] C:\Windows\System32\mctadmin.exe (User 'LOCAL SERVICE')
O4 - HKUS\S-1-5-20\..\RunOnce: [mctadmin] C:\Windows\System32\mctadmin.exe (User 'NETWORK SERVICE')

process explorer (nebo správce úloh když funguje): chce to vidět, co spouští "rundll32.exe", jaký je za ním parametr.

autoruns: musím najít nebo nainstalovat pc, na kterém ten výpis autoruns otevřu.

antivir / antispyware: procesy IObit Malware Fighter ti zabírají přes 1 gb. to mi nepřijde normální.

mrknul jsem se při instalaci i na ten autoruns. jak to říct slušně... ty asi hodně věříš chipům, živě apod články o různých čističích a podobném hnoji.

ačkoli těm sw běží jen pár služeb a skoro nestojí za pozornost, podívej se kolik mají různých filtrů (drivers), což jsou ovladače s vyšší prioritou, s přísnějšími nároky na sw kompatibilitu, nejsou vypnutelné za chodu:
https://pc.poradna.net/files/92322-autoruns-ft-drivers-png

ale hlavně se mrkni, kolik doplňků je navázáno na průzkumník, je jimi dost zahnojen - producent iobit chtě nechtě vypadá jako sprostý podezřelý:
https://pc.poradna.net/files/92323-autoruns-ft-explorer-png

libuješ si jak ti to urychluje pc, ale nevadí ti, že jeden z těch krámů u tebe zabírá gigabajt paměti.
mě takto někdo řádit na pc, tak ho od něj ženu svinským krokem a nastupuje odinstalace.

do cmd.exe ako Správca:

net user administrator /active:yes

ak ti nepomôže nový "superadmin" účet po reštarte OS, znovu bude naskakovať modré okno, máš rozhasenú sedmu GUI/MUI, explorer.exe.

Oprava W7 z ISO "prešrotovaním" je síce možná, je to nekonečná onánia na hodiny, pritom narobí viac zmätkov, bordelu, než úžitku v systéme a Registroch. Tento spôsob opravy z ISO je vhodný jedine pri W10.

Korektne odinštaluj ten svoj licencovaný šmejd z radov AV, ktorý verejnosti radia dvanásti z desiatich expertov na antivírusy. (uninstaller zo stránky AV pod Núdzovým režimom sedmy).

Windows sa dá čistiť bez ujmy, ale jedine nástrojom z dielne MS, Dism.exe pod PowerShell.

Prípadne vmakaným číňanom: Dism++

prípadne nadstavba; cleanmgr+
https://www.majorgeeks.com/files/details/cleanmgr.html