Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Napájecí adaptér-výstup 12v ac

zdravím,

Vysypal se mi v práci napájecí adaptér,co napájí postarší router Zyxel p-600.A jak jsem zjistil podle údajů na tom"vysypanym"adaptéru tak ten zyxel chce být živenej 12v ale střídavým proudem...co jsem prolezl net,nenašel jsem adaptér s výstupním ac proudem.Nebo jsem blbě hledal?Upřímně řečeno:přes net se mi hračka za 200 kč kupovat nechce,ale lze ho vůbec koupit v elektře na maloměstě?

Díky.

Chlapec má pravdu - tento Zyxel je opravdu živen střídavým proudem 12VAC, na desce je pak usměrnění a následná filtrace - taky ho mám doma.

Pro tazatele : Pokud dostupnost takovýchto adaptérů není velká, teoreticky, opakuji teoreticky (nutno vyzkoušet) by měl fungovat i adaptér se stejnosměrným výstupem 12VDC.

Právě že jsem tam hnedka rval klasickej adaptér se stejnosměrným výstupem a divil se že to nejde,až pak jsem mrknul na původní zdroj a taky se divil že to je takto na prd pořešeno!Jeden starší adaptér jsme vykuchal a vyhodil usměrnovací diody s kondíkem a naletoval kablík k routeru přímo na výstup trafa.To taky nejde,tak nevím kde ho sehnat.

Některé staré modemy (vím, tady je řeč o routeru, ale...), tak tedy některé staré modemy skutečně vyžadovaly střídavé napájení - dělaly si z toho i záporné napětí.
Já vím, dnes se to v případě potřeby řeší jinak, ale kdoví co Číňana napadne. Takže bych tu nutnost střídavého napájení nezavrhoval jen tak šmahem.

Původní adaptér se fyzicky rozsypal, zajely vydlice co jdou do zásuvky a celá ta kastle je rozlámaná...drží v zásuvce silou vůle.jinak jako jde.Ale nebaví mě lítat každou chvíli k routeru přes 2 místnosti a 10 min laborovat u zasuvky s adaptérem :-) než vše naskočí a pod...měřil jsem napětí sinometrem,hlavně ty adaptéry který jsem chtěl vyměnit za původní páč na sobě neměli už popisky tak abych tam nepustil moc...ale jak jsem psal všechny tři podle měření funkční,ale s tim routerem nespolupracujou.A to tu někdo psal že by DC adaptery měly na AC bez problému fungovat.Kdyby měl ten router klasický napájení tak sem nepíšu.

Ked tam das novy zdroj ktory sa sprava stejne (myslim tym velkost napatia) jak ten stary pri zatazi (merat napatie ked to je pripojene do routra), tak to musi normalne fungovat.
To trafo ktore si kuchal a pajkoval a pripojil to bolo co zac? Jake napatie na jaky prud? (alebo co si zmeral pri zatazi v routri?)

Potrebujes hocjake trafo ktore udrzi 12V pri zatazi (t.j. bez zataze bude mat povedzme 13-14 apod)
A ak to meras osciloskopom tak si treba uvedomit ze:
a) Veff je velkost polvlny deleno odmocnina z dvoch (t.j. ak zmeras polvlnu velksoti 12V tak to je len 8,5V)
b) Vsimas si len polvlnu a ne celu vlnu (ne Vpp). Ak mas celu vlnu od vrchu po spodok 12V, tak to znamena ze napatie je 12 deleno 2 deleno 1,4 = 4.2V striedave (Veff).

P.S. idealne je merat si original zdroj, aby si vedel ze co tam vlastne ten router ocakava.

To už je na mě moc vědeckej výklad...ty adaptéry měly bez zátěže kolem 15V.Co teda znamená ta červená dioda když jsem tam dal ty jiné adaptéry? Když ne špatné napájení...psal jsem sem protože jsem byl překvapenej tim střídavým napájením-potažmo jestli se dají takové adaptéry sehnat.

Co znamena dioda to si mozes skusit najst v manuali k routru, manual je na webe vyrobcu. Ja neviem co tam tvoj vyrobca vymyslel pre LED.

Adapter AC je ciste trafo. Mera sa to zasadne v zatazi. Ked to meras obycajnym voltmetrom pre striedave napatie tak tam chces vidiet hodnotu 12V v zatazi.

Idealne asi urobis ked na to povodne trafo napajkujes 230V zastrcku, ked ma len rozsypanu zastrcku, a zaizolujes to.

Teraz ma ale napadlo ze ak tam nemas nejaky mechanicky pevne kontakty tak to bude naprd, ptz ked to napajkujes len na nejake primarne vinutie bez upevnenia tak sa to hned utrhne. Neviem ci tam mas nejake upevnene kontakty na tom trafe.
Ta polamana krabicka sa musi dat podla mna zlepit.

Ked chces ine trafo tak AC zdroje asi kupis len v specializovanych obchodoch (conrad apod), vseobecne by tam mozno siel aj 15V DC zdroj apod (12V po usmerneni da nejakych 15V-17V, ak to ten router usmernuje a vyhladzuje, preto 15V DC zdroj, ale neviem co je vnutri toho routra za zapojenie takze bez zaruky)

A ked stary adapter funguje tak je idealne pouzit ten, a nejak ho mechanicky spevnit ak sa rozsupal, pripadne strcit do novej nerozsypanej krabicky apod.

BTW. nechapem jak moze v zasuvke mat blby kontakt aj ked je rozlamany, normalne musi fungovat. Ked nefunguje tak problem nemusi byt v adapteri, moze byt naprd uz aj router.

Bejval bych ten starej dobrej dal do jiný krabičky od jiného,ale bohužel se do nich nevejde.

"nechapem jak moze v zasuvke mat blby kontakt aj ked je rozlamany"ty vydlice co jdou z adaptéru do zásuvky byly uplně vykotlaný a zajížděli dovnitř že už nedosahovaly na kovový v zásuvce!nejspíš ruplej kus výlisku uvnitř,kterej je držel ve správný poloze...adaptér i router funí,ted přes něj jedu,ale důvody jsem psal výše proč to chci vyřešit.