Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Může nová RAM rozhodit programy? (například konfigurační soubor Corelu)

Dobrý den vespolek,

mám WinXP Home SP3 a nedávno jsem si do PC zakoupil 32 GB RAM. (Vím, že je to jakoby nesmysl, Windows je nevidí, ale plánuju v budoucnu provoz Win10 64 bit jako druhého OS, kvůli grafice) - ačkoli nic, co přišlo po XP, nemám rád.

Ram je Kingstone HyperX, 4x8GB. Předtím jsem měl Kingstone HyperX 2x2GB. Základní deska je MSI A75MA-G55. Kompatibilitu modelu nových RAM se základní deskou nemám ověřenou, ale kapacita i frekvence odpovídají.

Na počítači provozuju řadu grafických programů (Adobe CS6 například), což mě živí. Je to pracovní stroj (ne herní).

Od výměny uplynulo teprve pár dní, ale všiml jsem si takových malých lapsů, které předtím nebyly: dnes mi třeba jeden program po startu hned zase "zmizel", tím myslím, vteřinu po startu se zřejmě zavřel. Zkusil jsem to několikrát po sobě, dělal to stále, ale asi po půl hodinové pauze se najednou začal otevírat jakoby nic (jedná se o Lingea Lexicon).

Podobné to bylo s Corelem - mám verzi 9 a vím, že je předpotopní, ale dosud fungovala. Teď Corel najednou hlásí při otevírání "Menu Configuration File je poškozený". (OK) Potom: "Menu Configuration File má starý formát. Bude použita aktuální verze." (OK) Nato se Corel neotevře. (Přitom před pár hodinami jsem na něm ještě pracoval.) Opět, když jsem to zkoušel pořád znova, začal se Corel postupně chovat normálně a teď se opět otevírá.

Dotazy:

1) Mám správné podezření, že jde o hardwarovou chybu? Nic jiného než ta RAM se totiž v počítači nezměnilo (ani softwarově).

2) Souvisí chování obou selhávajících programů? (je to config v obou případech?)

3) Co konkrétně může ovlivnit konfigurační soubory programů? (pokud se tomu říká konfigurační soubory?)

Kontrola Windows ani Crystal Disk nehlásí chybu. Memtest jsem ještě nedělal. coreldrw.ini je tam, jak říkáš.

Podle příznaků je to teda chyba zápisu na disk? A můžou být na vině paměti, nebo ne?

Vytáhnout je samozřejmě můžu, ale zatím se mi až tak moc neděje. Můžou mi pokopat celý systém?

je to buď vadné chování paměti nebo vadný zápis na disk - způsobený třeba i tou pamětí.
protože kontroly disku nic neodhalily, vypadá to na nekompatibilitu 32bit systému s tak velkou ram.

- čili teď u xp vyházet nadbytečné moduly ram, pak stejně nechat běžet memtest
- pořídit si druhý disk (ať se můžeš vrátit k fungující živnosti). na něj co nejdřív naplánovat instalaci 64bit systému. netuším jak je to s licencemi u adobe pro 32 a 64bit. corel9 asi neřešíš.

Jo, to zní rozumně. Jdu tedy vyhodit 3 moduly a nechávám jeden. Máš něco proti myšlence, že by oba systémy (starý i nový) byly nainstalované na jednom disku? (Kdybych si na něco vzpomněl, co v novém systému nemám, mohl bych se vrátit do starého a podívat se, co a jak, bez přehazování disku.)

Adobe: licence určená pro 64 bit běží i na 32 bit. Corel 9 neřeším, zkusím pak nějakou jejich poslední verzi, po letech.

Memtest86+ testuje len RAM. Ma prejst kompletny "Pass" (zvysi sa u cislo u Pass resp. "Pass" prejde z 100% nazad na 0%)
P.S. a testuj to kompletne so vsetkymi modulmi, ne s jednym.
P.S.2. a over si ze zdetekoval&testuje celu RAM, pise tam kdesi na obrazovku ze kolko zdetekoval.

test s jediným modulem je jen pro xp. pokud už chceš instalovat jako dualboot i 64bit systém, potřebuješ projet kompletní ram, co bude použitá.
ani memtest ale nemusí odhalit problémy, které si vymyslí česká mutace xp na tak ohromné ram, se kterou zřejmě nikdy nebylo testováno.

ty jednotlivé testy (asi 10) tvoří dohromady kompletní průchod - pass, viz mm.

win7-64 nebo co tam chceš bych dal na samostatný oddíl (cca 64gb, data patří zvášť).
když nejde rozumně přerozdělit stávající disk, přidat pro systém w7 nový. přitom data můžou zůstat na tom xp disku, pokud je dost velký.
jestli jsi optimista, můžeš použít moderní rychlý ssd 256gb s problematickou životností (chce to zálohovat). nebo wd velociraptor.

Jasné.. Data mám na jiném disku. Tenhle (250 GB) mám už dopředu rozdělený tak, že jsou tam XP, pak 80GB na budoucí systém a pak ještě zbývá 90GB na nějaké zálohování. Je to WD Raid Edition, zdá se mi i dost rychlý. Mám ještě jeden WD o stejné kapacitě, na který celý systém občas zálohuju.

Provozovat XP na takto novém hardware již není vhodné.
I když existují (kupodivu) drivery i pro XP.

Dokud to zlobí a dokud tam máš všechnu RAM, doporučil bych nechat zapojený jen jeden modul.
(XP nedokáží využít ani jej)

Osobně bych uvítal i informaci o disku.
XP má více omezení a jeho podpora ustala.

Doporučil bych si zvyknout na aktuálnější systém.

Disk je WD 2503-ABYZ (Raid Edition) 7200 RPM, 64 MB RAM, mám ho dva roky a zatím nebyl žádný problém.

Jsem konzervativní a potřebuju hlavně pracovat, z toho důvodu pořád jedu na XP. Tady v poradně mi svého času radili, že XP je nejstabilnější systém a že humbuk okolo ukončení podpory je jenom humbuk. Ale zároveň si uvědomuju, že je dobré mít zadní vrátka, takže chci poslední Windows, ale na jednom stroji s XP, aby přechod byl postupný. V ideálním případě jsem chtěl využívat oba OS (mít možnost si vybrat, co nabootuju).

zmenu velkosti pamäte programy ako corel,adobe cs6 zistia,treba si uvedomiť,že oni používajú velmi intenzívne swap na disku a RAM ako cache pre medzioperácie a zapisujú do RAM od vrchu,takže pokial mali doteraz napr. k dispozícii 4GB RAM a naraz sa tam objaví xRAM,už im "nesedí " predtým používaná velkosť cache v RAM,ktorá obsahuje určité adresy v pamäti a ktoré majú vyhradené permanentne pre svoje interné funkcie a zapísané vo svojich interných konfiguračných súboroch a pokial sa vyskytne problém v tom,že napr. operačný systém nevie naadresovať viac ako 4GB RAM a reálne je k dispozícii RAM viac,program začne zapisovať úplne mimo systému/corel,adobe programy vedia naadresovať interne akúkolvek RAM/ a nastane dopredu nepredvídatelný prúser........

Po 6 dnech se problém objevil znovu. (Corel: "Menu Configuration File je poškozený")
Navíc se mi poprvé zavřel Corel za chodu (včetně ztráty neuložených dat)

Přitom:
- v PC je jeden modul nové paměti (8 GB), který prošel Memtestem86+ v pořádku
- Crystal Disk Info hlásí nadále bezproblémové disky
- Malwarebytes ani AdwCleaner nic nenašly
- PO RESTARTU PROBLÉM ZMIZÍ (zkoušel jsem asi 5x po sobě otevřít Corel a naběhl ok)

Možné další kroky:
- vykašlat se na tu novou paměť a vrátit původní
- přeinstalovat Corel