Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problém s externím diskem + varování v HDTune

Dobrý den,
od včera mám problém se svým externím diskem samsung m3 portable 1TB.
Jakmile chci na disk přenést větší obnos dat (5GB a více) neuvěřitelně to trvá a zařízení se i několikrát zastaví/zamrzne, poté zase pokračuje.
Jakmile se na něco dívám, vše je ok, ale problém je když na disk chci něco přenést a naopak..
Tak jsem si stáhl program HDTune a je tam varování (viz screen)..
Zkoušel jsem jiný kabel, přeinstalovat usb 2.0 a 3.0 drivery a nic nepomohlo..
Nejsem expert, ale myslím, že by se mohl problém týkat motůrku a nebo napájení?
Disk mám ještě pár dní v záruce a tak se snažím zjistit čím to je (v opačném případě jim ho tam pošlu a ztratím pravděpodobně všechna data na disku)..ale přenést se větší soubory z něj bohužel nedají :/
Nevíte kde by mohl být problém?
Děkuji

PS:
V HDTune jsem také prováděl test čtení i zápisu:
čtení: min.0.8 MB/s max 109.3MB/s
zápis tam nešel provést - nevím proč

quick s.m.a.r.t kontrola proběhla ok, dlouhá nešla udělat (zařízení pořád zamrzávalo..)

[img]http://s7.postimg.org/6z94pep7b/image.png[/im g]

[img]http://s7.postimg.org/7dagp09av/image.jpg[/im g]

Disk se podle SMARTu loučí, nedokáže korektně zapsat ani přečíst. Napájení s tím nemá nic společného, to není motorek z autíčka. Samozřejmě to můžeš zkusit v jiném PC, ale v tomto případě jsem velmi skeptický.

1. zálohuj data (mudlové na tyhle samodestrukční věci s oblibou odkládají strašlivě důležitá data, samozřejmě bez jakékoli zálohy)
2. zkus na disk pustit kontrolu souborového systému včetně kontroly povrchu (osobně tomu nedávám moc šancí)
3. poslední krok je pokus o formátování (pozor, disk bude komplet smazán)

Připrav se na dlouhé hodiny, pokud je ten disk skutečně načatý, budou už samotné kroky 1. a 2. trvat desítky hodin.

díky za rychlou odpověď.
toho jsem se bál..čili několik dnů budu muset šnečím tempem přenášet data (celkem 750GB :/ ) a poté zkusím formát, pokud nepomůže - pošlu ho na reklamaci.
2. už jsem zkoušel - napsal, že něco opravil, ale nepomohlo to..
zatím díky, pak se sem ozvu.

Moze byt problem aj v USB kabli a podobne. Nestrkaj to do USB3 portu ale do USB2 portu. Kabel mas jaky? disk je USB3?
Ked nejake data lezu snecim tempom, tak budu precitane poskodene. Z dobreho miesta disku maju ist normalnym tempom.
BSOD nemozes mat preto ze nemas USB3 ovladac. Keby si ho nemal, tak by USB3 nesiel vobec, len USB2.
Ked mas BSOD tak mas pisat ze jaku presne kto presne sposobil, vypise ti to aj nirsoft bsod viewer spetne.
P.S> a ak je to normalny PC tak pouzivaj USB porty vzadu, ne predne. A nejaky kratky kabel.

jak jsem psal..usb kabel jsem už zkoušel jiný, i usb 2.0 - originální kabel a ano..
měl jsem, už nemám a bylo to opravdu drivery (přeinstaloval jsem usb 3.0 a v tu chvíli přestali BSOD)..
používám přední, jelikož zadní mám zaplněné :/ zkusím tam něco vypojit a uvidím :)

Vypoj vsetko. okrem klavesnice a mysi. A disk strc do samostatnej USB dvojice dozadu. Nejaka zmena?
Ovladace instalu z webu vyrobcu tvojej zakl.dosky, ne nejake nevimskade.
Myslim si ale ze problem je v USB prevodniku toho disku, alebo moze byt v disku ale to by podla mna smart mal vyzerat o dost horsie potom.

BTW. podla SMART je ten disk OK.

P.S. alebo naopak ak to je USB3 disk aj kabel tak ho STRC do USB3 portu. V USB2 porte budu totiz volne vodice posobit ako anteny na rusenie a moze to zblbnut kontroller. Ale v tvojom pripade najskor bude vada niekde v disku (moze byt aj vada v USB prevodniku v disku apod)

to je super, ale pořád netuším to co znamená..

víš co je zajímavé? napsal jsi, ať ho připojím dozadu, to jsem udělal a už se nezasekává..pořád jeden neskutečně pomalu, ale nezasekává se..
nevíš co to? jakto, že to dělá u předních usb? :/ chápu, že zezadu to vede do desky rovnou, ale dříve jsem s tímto neměl problémy..
mohl se uvolnit kablík v case? nemám ještě nainstalovat něco?
když jsem disk dozadu zapojil, napsalo to velkokapacitní zařízení může pracovat rychleji..
díky

Pise ze muze rychleji lebo si ho zapojil do USB2 portu. Skus USB3 port vzadu (modry).
Ked ide pomaly tak je tam nejaky problem, kabel, disk, ovladace, apod. Ovladace preinstaluj z weby vyrobcu zakl.dosky, tahas pre chipset a pre USB3.
Pripadne mozes mat nejaky divny antivir ktory to este zhorsuje, ked nabootujes do nudzaku, tam to ide jak? Tam pojdu asi len USB2 porty (zavisi od Win)
P.S. najskor je to HW problem, najskor v tom USB prevodniku v disku, ale moze byt aj disk samotny vadny

také mě to napadlo :)
ano, pořád jede pomalu (dříve na předku jel ale hůře)..
kabelem to není, ovladačemi také ne, snad asi tím usb převodníkem :/ myslíš, že když jim to tam napíšu, že mi ho opraví? popř. vymění disk za nový?
antivirem to také není..
moc díky za tu radu se zadním usb 3.0 (alespoň díky tomu přetáhnu data na jiný hdd :)
každopádně prosím o lock..
ahoj

je možné, že umřel USB převodník, ale i s ohledem na ten SMART to je téměř jistě samotný HDD. Potkal jsem to už mnohokrát, disk jede, ale strašlivě pomalu, protože firmware ta data rekonstruuje a v podstatě čte několikrát za sebou (proto to je tak pomalé).

Někdy pomůže ten disk zamrazit v nějakém neprodyšném pytlíku (pozor vlhkost!!!), u externích je dobré zalepit do igelitu s nějakým granulátovým odvlhčovačem (tzv. "desicant"), nechat ven čouhat jen USB kabel a takto zamrazit. Pak to čtení může probíhat rychleji. Před tímto pokusem doporučuju zálohovat alespoň ta kriticky nejdůležitější data.

tak jsem si psal s obchodem (od koho mám ten hdd), a napsali mi, že pokud externí disk funguje na rychlosti 2.0, že mi pravděpodobně nebude reklamace uznána..
wtf? koupil jsem si disk s podporou 3.0 a když ta rychlost nejde, musím se za každou cenu spokojit s 2.0 ? o_O

PS: včera jsem přenesl data, zformátoval hdd a rychlost je pořád stejná jako u 2.0 (zapojeno do 3.0)

https://www.alza.cz/samsung-2-5-m3-portable-1000gb -cerny-d348961.htm?catid=18851842

tohle nedává moc smysl..
píšu, že je to hdd 3.0 a chová se, jako by byl 2.0 (ikdyž je zapojen do 3.0) a ty mi píšeš, že je mu to jedno? je přece obrovský rozdíl mezi nynějších 40-55 MB/s vs dřívějších 100-130MB/s ..
kopírovat jsem zkoušel samozřejmě na více pc a hdd..

Na USB3 potrebujes USB3 kabel a USB3 port a USB3 ovladac a pozret si v spravci zariadeni (v menu zoradit podla pripojenia) ze pod ktorym controllerom je ten disk, a ci mas XHCI controller so spravnym ovladacom niekde v spravci. A v BIOSe dat defaults a XHCI na Enabled ne nejake Smart Auto a podobne nastavenia.

toto je jediné co tam mám s vykřičníkem..je to nějaké neznámé zařízení co je zřejmě součástí pc (popř. nějaké příslušenství), jelikož se tam vždy po odinstalování znovu objeví..

[img]http://s29.postimg.org/rdpnt6kfn/Bez_n_zvu.jp g[/img]

PS: disk to být nemůže, jelikož ten už k pc dávno připojen nemám..
a ten xhci jsem tam nikde napsané neviděl, jen v biosu a u něho bylo enabled

Nezname zarizeni ma predsa vo vlastnostiach na prvej karte napisane umistneni, a na 3.karte pod "HW identification" mas VEN a DEV ID. Typicky su na webe dosky ovladace pre vsetko, takze zrejme nemas nainstalene ovladace z webu vyrobcu dosky (bohvie odkial si instalil XHCI ovladac a ci je vobec spravny)
Na obrazok sa dostanem az vecer, firemny admin blokuje obrazkove servery (asi mu jebe)

to by jste mi to ale zde museli pořádně všechno co jsi teď psal vysvětlit, jelikož jsem laik a opravdu nevím kde co hledat..

znovu stahuju všechny drivery (a instaluji vždy v pořadí základení deska, grafická karta a zbytek..) a už jsem zde psal, že jsem už usb 3.0 drivery několikrát přeinstaloval..

u toho neznámehé zařízení je napsáno:
Systém vyhovující standardu ACPI (Microsoft)

o to jsem se snažil, ale nic (včetně pci) nešlo dále rozklikat..
teď už těžko..ráno jsem ho odeslal na reklamaci, ale co si pamatuji našel jsem ho pouze u diskových jednotek - jak říkám, jako laik bych potřeboval přesně co a kde - jinak to nenajdu..
ale každopádně díky za rady :)