Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD disk a instalace WIN

Dobrý den, chtěl bych si koupit nový SSD disk a chci se zeptat, zda-li je nějaký způsob jak přetáhnout systém (tedy Win7/10) z HDD na SSD (HDD by bylo zapojeno zároveň s SSD). Podmínkou je že nechci přeinstalovat Windows.
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

Myslel to tak, že přijdeš o pár megabajtů tím bordelem který si přetáhneš z druhého disku (jinej "problém" v tom fakt nevidím).

Pokud se klonování zadaří .. na netu jsem četl příspěvky že ten Samsung nástroj je nic moc, lepší je buď použít sw jako acronis nebo jít cestou čisté instalace.

Takže před tím než se do toho pustit bych prohledal google na články na téma: Samsung ssd clone problem

Ide o to aby si napr. Win nastavil spravne TRIM support, a podobne. Otazne je ci to robi win pri kazdom starte alebo len pri instalacii alebo kedy. (vie len MS). Ak to instalnes nanovo, tak mas istotu ze win pochopil ze bezi zo SSD a prisposobil spravanie a zapol prislusne fcie. (resp. aj vypol defrag apod)

P.S. a iny problem klonovania je napr. ten ze HDD > SSD :)

Co som sa docital, tak akurat len, ze rozne znacky SSD pouzivaju trim rozne, takze pokial je vidiet v Samsung MAgician, ze TRIM support je on, tak by to malo byt v pohode, nie? Defrag je vypnuty, to nezapinam ani na HDD (automaticky defrag, len rucne, obcas).

Ad PS: tak do tejto debaty sa pustat nebudem, pre mna osobne je SSD vyhoda :)

Samsung MAgician, ze TRIM support je on, tak by to malo byt v pohode, nie?

samozrejme, tech softu ve kterem se da zkontrolovat, zda je vse OK je vic.

Taky pozor na spravne zarovnani disku na SSD, da se zkontrolovat treba v AS SSD Benchmark.

Jinak dnes umi vetsina defragmentatoru rozpoznat SSD a spousteni prikazu TRIM kontroluji, rikaji tomu defragmentace na SSD. :-)

TRIM musi aktivne robit OS (hlasit kazdy zmazany sektor). Neviem jak to chces vidiet v nejakom softwari od SSD (ze to SSD podporuje este neznamena ze to aj OS robi). Asi je mozne to nejak vycitat z Win ze ci to Win ma aktivovane, neviem zhlavy (skus googlit). Ak to je zapnute tak ok.
Dalsia vec je alignment oddielu na SSD, tak aby cluster bol zarovnany na flash bloky, instalator Win by to mal zarovnat spravne ak vytvaras oddiel v instalatore. Co si tam mal predvytvorene tazko povedat ale snad to bolo zarovnane.
Netvrdim ze je vyslovene zle to klonovat z HDD, ja osobne mam radsej ale cisty install preistotu.

K tomu P.S. myslel som tak ze na HDD ma clovek viac dat jak je velkost SSD, potom sa to jaksi blbo klonuje :) Samozrejme je mozne data odkopirovat prec.

fsutil behavior query disabledeletenotify (0-zapnuta podpora, 1-vypnuta podpora). SM asi vykonava len tento prikaz.

Pre alignment - C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\MSInfo\msinfo32.exe a pod storage -> disks je partition starting offset, pokial je to cislo delitelne 4096, tak je to ok (keby to niekto potreboval)

Ad PS - tak je jasne, ze napr 500 GB pojde tazko klonovat na 256 GB SSD :D