Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Scandisk nejde - nedostatek paměti

Zdravím Vás, měl bych jeden dotaz. Nemůžu scandiskem pod Win 98 otestovat svůj 320GB nesystémový HDD. Hlásí mi to nedostatek paměti (mám 256 MB RAM). Lze s tím něco udělat, nebo si kvůli tomu scanu musím koupit (půjčit) ještě jeden RAM modul ? Zkoušel jsem i vyházet z paměti všechny nepotřebné běžící procesy (antivir apod.), ale nepomohlo to.

jestli to poběží s větší pamětí, to neví ani microsoft - pochopitelně to před 10 lety nemohli předem vyzkoušet. je to na tobě.
byl problém mezi scandiskem z verze w95 a w98 - pokud FAT nebyla v pořádku, scandisk zničil data. u win me už to snad nehrozí, ale opakuju - na takovém hw nemají wirdows9x co dělat.

Prosimta odkedy je vykon zavisly od mnozstva RAM? Ja mam RAM na ukladanie dat, na vykon mam CPU. Ale mozno mas v PC nejake ine ludstvu este nezname RAM technologie.

P.S. Win98 na PC s RAM vacsou ako 512MB neodporucam pouzivat, ptz. ako som uz pisal nizsie MS nie je schopny naprogramovat fungujuci SW. S 512MB RAM (a menej) je ale W98SE OK (resp. menej problemovy ako XP, z vlastnej skusenosti na NB).

Nástroj ScanDisk, který je dodávaný se systémy Microsoft Windows 95 a Microsoft Windows 98, je 16bitový program. Takové programy mají největší přidělitelnou velikost jediného bloku paměti 16 MB bez 64 kB. Z tohoto důvodu nástroj ScanDisk v systému Windows 95/98 nemůže zpracovat svazky se systémem souborů FAT32, které mají alokační tabulku větší než 16 MB bez 64 kB. Položka v tabulce FAT svazku se systémem souborů FAT32 používá 4 bajty, takže nástroj ScanDisk nemůže zpracovat tabulku FAT na svazku se systémem FAT32, která definuje více než 4 177 920 clusterů (včetně dvou rezervovaných clusterů). Včetně tabulek FAT to při maximální velikosti clusteru 32 kB znamená velikost svazku 127,53 gigabajtů (GB).

se divim ze scandisk nepopadl amok ;-)

Řekl bych, že kromě Kmochny se tady nikdo nepozastavil nad tím, že testuješ 320GB (tj. větší než 128GB) harddisk pod Win9x. Pokud tam ještě nemáš tohle: 48bitlba.exe a tohle: scandisk.zip
tak si to tam urychleně nainstaluj. Mělo by to vyřešit tvůj problém. Já mám na PC s WinME 250GB disk a scandisk nemá problém.

edit: na kecy o "dětském operačním systému" nedej, lidi už jsou tací....

Nie, scandiskom z Win98 nemozes scanovat oddiel vacsi ako 128GB. Pise ti to aj MS na MS strankach (linku som sem daval predvcerom k inej otazke). Ak chces pracovat s oddielmi vacsimi ako 128GB pouzivaj Win2000 alebo WinXP.
P.S. aha uz to pisal kmochna vyssie.
Ten scandisk z ic.cz moze pomoct zrejme niekto opravil mrkvosoftie nezmysly, kedze MS nie je schopny naprogramovat fungujuci SW.

Tak jsem s tím trochu zaexperimentoval a výsledky jsou tyto:

1. Jak jste mi zde poradili, pokusil jsem se nainstalovat (resp. vyměnit) ScanDisk z WIN ME a ten soubor pro podporu větších disků. Výsledek: Výměna původních scandisk.exe a scandisk.ini úspěšná (doufám, že to má být v adresáři C:/WINDOWS/COMMAND/, tam byly i původní soubory. Naopak to druhé se nezdařilo (48bitlba.exe), neb mi to hlásí, že to na můj OS nelze nainstalovat.

2. Zkusil jsem se přepnout do DOSu a spustit scandisk. Spouštěl jsem ho jak příkazem C:/WINDOWS/scandisk, tak i C:/WINDOWS/COMMAND/scandisk. Oba vedly k tomu, že mi kurzor odskočil na další řádek a tam už se nic nedělo, jen si vesele poblikával (ani žádná chybová hláška, ani nedošlo ke spuštění Scandisku). Čekal jsem asi 10 minut a zkoušel to 2x. Nakonec jsem musel v obou případech klasicky restartovat komp.

3. Zkusil jsem taky, co se stane pokud ho zrestartuju přímo z Windows natvrdo čudlíkem na bedně. V tomhle případě po proběhnutí POST testů Scandisk naběhl a otestoval mi C:. Zajímalo by mě, jestli alespoň tohle je známka, že ten nový Scandisk alespoň takhle funguje (občas mi komp zamrzne a to proběhnutí scandisku po restartu mi nevadí (někomu třeba jo), protože alespoň můžu odstranit nějaké ty soubory, které by pak v kompu zbytečně strašily.

Z toho vyplývá, že nejvíc mi vrtá hlavou, že po tvrdém restartu scandisk naběhne (proběhne), ale pokud ho chci "mírumilovně" spustit z příkazové řádky DOSu, tak nic. Může se k tomu ještě někdo prosím vyjádřit ? A ještě jedna věc, nedá se takto "omladit" i scandisk pod Windows (tedy soubor scandskw.exe) ? Díky moc.

martine prosim te tohle jsou hratky na ktere fat (fat32)nejsou stavena (castecne marketingove a castecne technicky)- i kdyz ho pres 48 bitovou adresaci donutis aby se tam scandisk dostal porad to neni "košer" reseni,muze se neco stat a system to nezvladne a ty prijdes o data.

coz takhle disk rozkouskovat na 100 gigovy casti ?- prece me nechces rict ze mas na disku 200 gigovej soubor ;-)

No rozkouskovat to můžu zkusit, ale čím ? S Paragon HDD manažerem mám strašnou zkušenost (taky jsem to řešil tady v poradně), nechtěl bych znovu všechno instalovat a prohlížet všechny soubory, kterejm se změnil název na pouze 8-znakový (soubory z pův. systémáku jsem před jeho znovuformátováním a znovuinstalací systému přetahoval na jiný disk skrz upravenou boot disketu ve Volkov Comm.). Možná to zatím nechám tak jak je, přece jen ten 320GB disk je pouze dat. úložiště, zatím tam je tak 20GB dat, takže holt jeho scanování provádět nebudu. Sice vždycky, když je třeba nějak nestandardně zrestartovat komp, mi scandisk krom nějakých těch chybiček na C hlásil většinou i to, že na druhém disku musel opravit údaj o volném místě (v dobách, kdy můj druhý disk byla stará plíva WD 1,6GB), no ale snad to nebude tak horký. Budu si prostě muset pořídit XPéčka (nebo Vistu), pak bude pokoj.

win98(a), na kterém ani korektně nefunguje usb?
oprava na 48bit-lba přístup, která korektně funguje snad jen v w2000 sp4/xp sp1,2 - cpát ji do wir9x?
kolik máš žlutých otazníků v systému - jak ti ten krám běží, když k novým chipsetům se nevydávají ovladače pro staré operační systémy?

celý tento thread je přehlídkou zbytečně zabitého času. pokud máš dětský operační systém* na novém hw, jsi sice cimrmanův průkopník slepých uliček, ale asi poslední na světě.

pokud bys měl na stejném nerozděleném disku i systém wir9x, čeká tě zajímavé překvapení.

----
pro mia:
*) jde o terminus technicus: ukaž mi normální operační systém, do kterého se přihlásíš klávesou escape (nezná uživatelské účty, ani neřeší přístupová práva), který nedokáže obsloužit ani existující ram v pc, ani velikost disků, který nezná termín služby (dopracoval se jen k rezidentním programům jako dos nebo win3.1). tolik o vyspělosti win9x, a vhodnosti pro dnešní použití.

No budeš se divit, ale počet žlutých otazníků = 0 ;-). Je fakt, že kromě toho jednoho novýho velkýho HDD a nové vypalovačky LG H12L tam mám docela komponenty-stařečky (technicky), ale ještě teď na ně mám záruku, neb byly koupeny cca. před rokem jako nové (ZD Jetway asi za 1000,- a procesor Duron 1,8 GHz mě stál kupodivu u nás na maloměstě jen 1500,-, i když na netu stál asi 1900,-, byly to poslední kousky do mého "zamilovaného" :-):-) socketu A. Plejádu starců doplňuje grafika nVidia Riva TnT2 64 Pro. Ne vážně, tenkrát jsem do toho neinvestoval já, ale moji blízcí, a to ve chvíli, kdy se otci díky citovému vzplanutí povedlo vytáhnout proud ze zástrčky, bohužel miláček PC byl v tu chvíli zapnutý. Výsledek: Zdroj v čudu, ZD ECS v čudu. Kvůli desce jsem pak ještě musel vyměnit procesor (Athlona 1 GHz), neb i ta nejlevnější deska byla prostě nad jeho síly. Ale jinak ten komp opravdu faká celkem v pohodě, novější hry na tom samozřejmě nespustím, což mi ale dvakrát žíly nerve, no a na programy, které potřebuju + na internet to stačí bohatě. Samozřejmě, rád bych koupil něco lepšího, ale nejsou checht.., a když něco lepšího, tak u mě platí, že zgruntu nový komp. Až na tu budu mít, tak si tam ten nový hadr rád přehodím (koupil jsem ho čistě proto, že jsem potřeboval víc místa, jestli někdo používá např. Paint Shop Pro a něco v něm tvoří, tak ví, jak ten původní obrázek např. po odmazání pozadí, pokud se uloží v .pspimage, nakyne - z 1-3 MB se stane 10-30 MB), ale do té doby prostě musím vystačit s tímto a občas řešit nějaké problémy.;-)
Howgh!

na obrázky, pokud potřebuješ ukládat s bezeztrátovou komprimací při 16 miliónech barev (opravdu?), používej formát .tif
potom ani při rozlišení 1600*1200 nemůžeš dosáhnout velikost "až 30mb"

z předchozího celkem zbytečného popisu není vůbec jasné kolik máš ramky. máš aspoň 512mb? hoď tam xp. máš 256mb? vyhoví pro práci ve win2000.
"nt based" systémy považuju za windows.
wir9x jsou trapárna.

RAM = 256MB, ale to už je jedno. Nechtěl jsem tady konkrétně popisovat celý komp, protože mi to stejně nepomůže. Jak jsem psal, zatím to s tímhle starcem přežiju a až budou money, tak jdu do zgruntu nového PC včetně OS, tady na tom mým se už nevyplatí něco příliš vylepšovat (ani to moc nepotřebuju), hlavně aby chodil a nezrušil mi data (rady ohledně tohohle jsem už zde dostal, díky za ně).