Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem instal dvd mechniky

dobrý den prosím poraďte koupil jsem si druhou dvd mechaniku.Na zakl.desce mám 3 xIDE do prvního jsem zapojil mechniky nastavené slave,master,do 2IDE jsem pripojil hd.Po zapnutí PC se se dostanu maximalně do načítání Win a to někdy.Nenaběhne vubec Windous.Po vytáhnutí jedné dvd mechaniky a připojení hd na 1kšandu s 1dvd mechanikou na 1 IDE hardisk znovu načte Win bez problému.Nemám nastavit něco v biosu? a jak.Otec tomu nerozumí.Děkuji.

Zeptám se:
1) Co je to za zákl.desku?
2) Opravdu jsi si jistý, že byly DVD mechaniky zapojeny jako master a slave? Ne všichni výrobci to mají stejné!
3) V BIOSu vidíš všechny mechaniky i HDD OK?
4) Máš možnost výměny IDE kabelu? Když tak zkus prohodit "kšandy"...

http://www.zive.cz/h/Testcentrum/AR.asp?ARI=107&CAI =2076

Obvykle se dávají na jeden kanál dvě stejně nebo podobně rychlá zařízení (jinak pomalejší zařízení "brzdí" to rychlejší). V tomto případě zapojte harddisk na IDE1 (PrimaryIDE), . Doporučené zapojení je MASTER na konec kabelu, SLAVE doprostřed (blíže k MASTER než k řadiči/základní desce - kabel není dělen přesně na polovinu). Zapojení zařízení MASTER na prostřední konektor a SLAVE na koncový se sice nedoporučuje, ale funguje (a to i na ATA66). Při bootování "A-C-SCSI" bude startovat vždy systém na harddisku, který je jako MASTER (některé BIOSy umí i "D-A-SCSI" a pak by bootoval SLAVE).

CD/DVD mechaniky zapojte na IDE2 (SecondaryIDE), pro nastavení MASTER/SLAVE a připojení na kabel (tzv. kšandu) platí to samé jako u HDD (viz výše). Opět platí, že při bootování z CD "CDROM-A-C" má přednost mechanika MASTER (bootovatelná jsou například CD s Windows 98, NT, ME, 2000 a některá další).

Pokud zapojíte na jeden kabel dvě zařízení jako MASTER (nebo SLAVE), nebude fungovat ani jedno. Nedojde k žádnému poškození, ale zařízení se nepřihlásí na řadič. Stejně se bude systém chovat při otočení konektoru - označená strana "kšandy" se zapojuje vždy k pinu "1". U harddisků a CD je u napájecího konektoru. Většina kabelů, harddisků, CD a základních desek má zámek, který nedovolí opačné zapojení.
U některých harddisků, které jsou na kšandě samy je třeba je nastavit jako single a ne jako master.