Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pasta procesor/grafika na ntb

Zdravím, už jsem tu psal ohledně problému s přehřívání, došla mi pasta a ted chci plnou podporu od vás jak pastu správně rozetřít aby se neopakovalo to co jsem včera celý den řešil, mohu poslat fotku cpu i grafiky jak to tam vypadá, je to trochu jiné než u pc sestavy. Vydržte chvilku hned pošlu fotu.

Wikan su rád že tě mám, ale nemyslíš si že to kapání doprostřed je dobrý ? někdo mě radil u ntb že to tam mám prcnout jak chci, ale to je blbost. Dostal jsem k pastě i destičku a skice jakési, ale to jsou pro procesory pc asi, ntb má menší procesor, tu kratičku a ty skice asi nevyužiji.

To opravdu není nezbytné. Spíš co by bylo vhodnější, najíždět na plný výkon pomalu (já vím, že u počítače se to zajišťuje hůř než u střídače, ale určitě to jde) a sledovat teploty chladiče i čipu, jsou-li dostupné.
Ale měli jsme třeba v práci předváděčku fólií, které nahrazují tepelnou pastu (mj. řeší ten problém, že se nedá ručně udělat tak tenká vrstva, jak by bylo vhodné a u součástek s keramickou základnou s anizotropním vedením tepla (tj. jen od čipu k chladiči a ne po základně jako v případě mědi) právě může vlivem nevyplněných míst docházet k lokálnímu přehřívání až destrukci) a tam bylo potřeba je nejprve zahřát na 60 stupňů, aby vyplnila póry tím jak "nakyne". Nevím už jak to dopadlo, ale vím, že se kolem toho strhla dost bouřlivá diskuze.
To jen, že jste mi to tím připomněl.

Pasta by měla být nanesená v co mozna nejtenci vrstve (uvadi se 0.01-0.005 mm alespon ve vykonove elektronice, kde jsou plochy chladice i soucastky lestene), jen tak, aby vyplnila nerovnosti povrchu ale nebranila prenosu tepla (jejim ukolem je vyplnit mista, kde by jinak byl vzduch, ta pasta má větší tepelnou vodivost než vzduch, ale na hliník rozhodně nemá). Natřený povrch musí na pohled být hladký a rovný, a celý pokrytý souvislou vrstvou pasty, ale nesmí tvořit vrstvu větší, než je nezbytné. Osobně jsem to dělal tak, že kus pasty jsem nabral na nůž a tím nožem naplocho jsem to roztíral, jako máslo na krajíc chleba, teda jenom s tím, že tak tenkou vrstvu másla bych asi neudělal. Zatím se ani po letech nezdá, že by silikonová pasta na chladiče výkonové elektroniky měla nějaký neblahý vliv i když má třetinovou tepelnou vodivost oproti stříbrným pastám nabízeným pro počítače (bylo mi fakt blbé dávat za 3 gramy totéž co jsem před léty dal za 50g tubu ze které za 10 let ubylo naprosté minimum). Jenom ještě pozor na to, že vlivem obsahu stříbra je ta pasta vodivá i elektricky a není tedy asi dobré okolí příliš umatlat.