Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem poplatky za nákup ze zemí mimo EU

Dobrý večer! Zjišťuji jednu věc a nemůžu to najít. Chci koupit HDD recorder z Aliexpresu v ceně asi 140 dolarů. Už jsem našel, že bych měl zaplatit DPH, a CLO mě asi mine. Mě jde, ale o to, že nechci šidit stát (i když bych se tomu moc nebránil), ale hlavně nechci mít problémy, proto raději zaplatím vše co musím. Zajímá mě, ale co musím udělat, abych se nedostal do střetu se zákonem. Mám povinnost něco hlásit, nebo se mi ozvou celníci sami, nebo prostě objednám a co mi přijde, to zaplatím a DPH (případně CLO už tam bude)? Jinak opravdu nechci hledat nějaké kličky v zákoně, spíše chci, abych neměl problémy, tak zaplatit to co musím, ale nevím jak!

díky moc

Děkuji moc, takže mám to chápat tak, že jak mi přijde balík a nepříjde mi platit nic navíc (i když by podle ceny mělo), není mou povinnosti ze zákona o co starat. Prostě zaplatím jen to co mi dá kurýr (pošta) a dost? Navíc bych uvítal nějakou radu právnika (do budoucích obchodů), jak to vidí ten náš zákon. Jsem tak trochu "posera" a raději opravdu zaplatím vždy co musím, ale někdy je to dost komplikované a v tomto případě si ani nevím rady, kde to hlásit, nebo platit!
opět děkuji moc za přínosné reakce

Jasně mě ale jde o to, jestli tu povinnost zaplatit něco navíc musím udat já (protože vím, že něco platit mám), nebo jen čekám, jak to mají naše úřady zmáknuté a platím jen v tom případě, že na to příjdou a mě k tomu vyzvou! Já teď zrovna prožívám jiný "úřední atak" a snad za to můžu já, ale o tom jsem taky opravdu nevěděl, takže nechci další problémy! Znova to tedy shrnu. Nechci se vyhnout poplatkům, ale jak mi doručí to zboží, mám povinnost ještě něco někde hlásit, nebo né! Můj minulý problém byl, že jsem nenahlásil a u nás bohužel "neznalost zákona neomlouvá" Takže jen asi tak pro vysvětlení!

děkuji

Objednas vetsinou z Ciny platis dopredu pres kartu nebo idealne Paypal. Zalezi potom jakou dopravni sluzbu pouzijes. Pokud vyuzijes sluzeb DHL, tak az prijde kuryr se zbozim, tak mu doplatis poplatek za zastupovani (to je pomerne novinka ojebavka ceskeho DHL), a pokud bylo stanoveno, tak i DPH a clo. U bezne posty (pres China Post apod. to jde u nas na Ceskou postu) je to tak, ze pokud nebylo stanoveno DPH a clo, tak ti prijde rovnou balicek k vam na postu, teda za predpokladu, ze ho nekdo na poste neukradne, to se bohuzel obcas stava. Pokud celnici clo a DPH stanovili, tak ti prijde od posty oznameni a bud se nechas za poplatek postou zastupovat a nasledne jim krome onoho poplatku zaplatis i DPH a clo nebo si to vyridis sam a potom musis na Prahu 5 (je tam posta co to ma na starosti, presne si najdi pres Google) a tam celnikum zaplatis DPH a clo a posta ti to nasledne vyda.

Ohledne posilani z Ciny jako "Gift" to sice pravda je, ale obvykle si to celnici skenuji a pokud je na fakture blbost oproti obsahu balicku, tak proste podle tabulek vymeri DPH a clo nebo te vyzvou k predlozeni dokladu o zaplaceni, aby to mohli vymerit. Samozrejme muze se stat, ze se jim toho sejde hodne a potom mensi balicky pusti bez kontroly a ty platit DPH a clo nemusis, nebudes tak blbej, aby ses hlasil dobrovolne. Tahle situace nastava nejcasteji pred vanoci a o dovolenych (leto), ale nespolehal bych na to.

Děkuji moc! Zdá se, že tomu rozumíte nejvíce. Takže snad poslední dotaz. Já se nikdy nebudu bránit nějakým poplatkům. Pokud mě dodavatel vyzve na CLO, nebo DPH, tak zaplatím, pořád je to levnější jak u nás (ale ta záruka, to je problém). Mě jde jen opravdu o to, abych nebyl obviněn, z nějakých daňových úniku, když nezaplatím to co jsem zaplatit měl (ale já zase ty daňové zákony nestuduji, takže nevím co mám platit)!

Takže abych to pro sebe shrnul: Přijde mi balík, bude tam nějaká cena, já ji zaplatím a tím jsem státu žádnou škodu neudělal. Pokud celní úřad něco najde, informuje mě dodatečně, já zaplatím a zase je to bez problému?

Asi jsem vůl, ale já mám teď z naší byrokracii jiné problémy, že ušetření 400kč pro mně nehraje roli Ale opravdu nevím jak se zachovat. kde to uvést, kde to přiznat, kde to uchovat

„Vy jste dluh nezpůsobil, nedostanete žádnou pokutu. Ale ta povinnost zaplatit clo a daň tam samozřejmě je. Za celní řízení zodpovídá vždy ten, kdo má zboží v držení a kdo ho má celní správě předložit,“ odpověděl Barták na přímý dotaz iDNES.cz, co dělat v případě, že vám deklarant zboží dodal v rozporu s pravidly pro vyměření daně a cla.

„Pokud my na takovou věc přijdeme, tak samozřejmě vymáháme cla a daně zpátky. A vymáháme je po tom, kdo by mohl dlužit, tedy prvně půjdeme po tom, kdo nám měl to zboží předložit,“ uzavírá Barták s tím, že ve většině případů je to právě deklarant, tedy spediční společnost, která vám zboží ze zahraničí dodala.

Zdroj: mobil.idnes.cz

Dodavatel vyzve, no jestli myslis dodavatelem spedicni sluzbu. U DHL automaticky platis myslim 3 kila za to ze ti to dodaji a k tomu ti jeste mohou nebo nemusi napocitat DPH + clo, podle toho jak to dopadne na celnici, ty proste pri prevzeti baliku zaplatis co ti kuryr predlozi a tim to pro tebe konci.
U Ceske posty bud balik prijde az na koncovou postu, takze ho vyzvednes a tim to pro tebe zase konci nebo ti prijde oznameni a potom se musis rozhodnout, jestli se nechas zastupovat Ceskou postou pri celnim rizeni, to je myslim 120Kc (presne ceny si zjisti na webu) plus az to prijde, tak samozrejme zaplatis na poste to clo a DPH nebo si to vyridis sam, potom musis na tu postu na Praze 5 a tam zaplatis primo celnikum DPH a clo a posta ti to pak vyda.
Myslim, ze je to zcela jasne.
Na co si dej pozor u te posty, kdyby balik nesel a uz by tu mel byt (obvykle ti vsude daji cislo baliku, takze se da sledovat az do prichodu do CR), tak to reklamovat u posty a take u dodavatele, protoze Ceska posta rada baliky ze zahranici "ztraci".

Neviem ako to je teraz ale pamätám, že zásielka:
do 22,- Eur = neplatí sa DPH,
zásielka do 150,-Eur = neplatí sa clo

čiže zásielka nad 150,- Eur = platí sa aj DPH aj CLO

Číňan napíše hodnotu napr. 20 USD a ak ten balík nie je nikomu podozrivý - nič nikto nevyrubuje...

To máš pravdu, ale já už výše jsem psal, že tak nějak podvádět moc neumím a je mi trapně žádat o snižování tak férové ceny. Kdyby to bylo do 10 dolarů, tak asi jo, ale ti čiňane jsou podle mně kultivovanější národ jak my a na všechný ty pžadavky se asi blbě koukají. Můj názor je takový, že na AUKRU mě "vypeklo" snad 10 lidí z 50 obchodu. Na Aliexpresu jsem nakoupil asi za 20000kč (10xvíce jak na AUKRU) a žáden podvod. Proto si myslím, že oni mají nějakou čest a já bych tu naši českou vlastnost jim nezaváděl. Opravdu doporučuji všem, chcete něco levně nakoupit, běžte na "Aliexpres". Je to asi jako reklama, ale kdo obchodoval na Aukru a přešel na ALIEXPRES, ví o čem mluvím.

děkuji všem, je vidět, že na to každý máte svůj názor, ale spíše to jsou dohady. Mě ale opravdu spíše zajímají fakta. Na internetu jsem našel, že bych měl od 22 dolarů zaplatit DPH (tady se ale ptám komu, jak, Co jsem se z vaších odpovědí dozvěděl, tak snad mi to přijde v ceně zásilky) CLO se mě snad týkat nebude (je to pod 150dolarů). Navrhuji tedy ukončeme tyto dohady. Něco jsem se dozvěděl (není to sice jasné, ale tedy co mi přijde zaplatit, to zaplatím a o další se starat nebudu). Pak vás budu informovat, pokud budou nějaké penále. Jinak ale stále budu nahlížet na tuto stránku, pokud by jste měli nějaké zkušenosti!

děkuji všem za snahu poradit

Karle ty jsi bezpochyby chytrý chlap a máš zde své místo. Hodně krát jsi mi poradil, ale hodně krát jsi byl až sarkasticky nepříjemný (ne každý jsme od přírody obdaření znalostmi, proto se ptáme). Ale ani dnes v tvém odkazu jsem nenašel odpověď na to, kde to zaplatit, kde se přihlásit. Já vím, že bych měl zaplatit DPH (CLO snad né, je to v mém dotazu uvedeno)a rád ho zaplatím, ale ptám se kde. To mi zatím nikdo (ani ty nevysvětlil). Pokud to přijde s poštovní poukázkou OK. Pokud né, nechám to asi být, celní služba to přehlídla!

Nezajímá mě co se od kolika platí, to vím, zajímá mě, kde to zaplatit, kde se o to přihlásit, nebo se o to nestarat.

Uz jsem nakupoval z Ciny apod. nekolikrat a vzdy to bylo stejne. Zbozi jsem platil predem (vcetne postovneho) kartou, kdyz prijel typek od prepravni sluzby, doplatil jsem mu DPH a CLO. Takze zadne dohady.

Kdy se plati lze vycist napr. z tohoto obrazku http://chcidoameriky.cz/wp-content/uploads/dovoz-z -usa-jake-jsou-povolene-limity-pro-dovoz-a-kdy-se- plati-clo-a-dph.png
Kolik se plati clo zavisi na zbozi, jednotlive sazby naleznete zde https://www.celnisprava.cz/cz/clo/sazebni-zarazeni -zbozi/spolecny-celni-sazebnik-es/Spolen%20celn%20 sazebnk%20EU%20platn%20pro%20rok%202014/NEK%20%C4% 8D.%201001-2013.pdf (pokud kupujete napr. mobil, pak je to polozka "Telefony pro celulární sítě nebo jiné bezdrátové sítě" - kod 8517 12 00 na str 568 a tam zjistite ze u tohoto zbozi je clo nulove).

Konečně asi odpověď která mě uspokojí. Teda pokud jsem to dobře pochopil a vám něco přišlo a bylo třeba platit DPH, nebo i CLO, platil jste to dopravci! To je super, tak bych si to představoval, měl jsem totiž obavu, že budu běhat někde po krajském městě, které mám 45km a shánět nějaký celní úřad Děkuji moc toto byla pro mne rada nad zlato

Tak to se samozřejmě omlouvám. Ne situace se má tak, že budu něco objednávat v hodnotě 140 dolarů přes "Aliexpres" no a ani mi nejde o ty poplatky, ale o to, kde bych za tím vším musel běhat! Cenově ta Čína vychází dobře, ale už riskuješ tu záruku a pak nějaké běhání po celnicích atd. tak jsem uvažoval, jestli je to dobrý "kup" LED žárovek jsem nakoupil a jsem spokojen, ale tady jsme o "vyšší level", nejen cenou, ale i technikou a zárukou