Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s RAID1 v PC

Ahoj, rád bych poprosil místní odborníky o radu.

Mám novou PC sestavu, kterou dávám dohromady pro kamaráda do firmy a už několik dní bádám nad jedním problémem.

PC prostě zničeho nic po několikátém restartu nechce najet, jak kdyby byly poškozené nějaké soubory, ani obnovit či najet ve stavu nouze prostě PC nechce. Zatím se mi podařilo zjistit, že tento problém se vyskytne po instalaci antiviru (zkoušeno AVG a AVAST). PC se poté musí reinstalovat, jinak nenajede.

Zkoušel jsem přehrávat BIOS na aktuální verzi, znovu přenastavovat RAID v BIOSU, aktualizace WIN10 jsou zaplé a diskama to není, protože ty jsem zkoušel jiné a ten stejný problém.Kamarád na PC požaduje RAID1, hlavně kvůli tomu, aby v případě poruchy jednoho disku mohl počítač dále pokračovat v práci.

Neví někdo čím by to mohlo být?

Sestava:
CPU: Intel Pentium G3260
RAM: Kingston HyperX Fury Blue 8GB DDR3 1600
DESKA: ASUS H97M-E - Intel H97
HDD: SSD SAMSUNG 850 EVO 128GB (2x zapojeno do RAID1)
ZDROJ: Seasonic SS-400ET-F3 400W OEM
DVD: ASUS DRW-24F1MT, černá, bulk
CASE: Zalman Z1, černá
Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM

Předem všem děkuji za rady

v BIOSU mám nastaveno: SATA MODE - RAID MODE a Intel RAID/AHCI mám nainstalovaný. Rovněž jsem zkoušel i update BIOSU, takže fakt nevím kde by mohl být problém, že mi po instalaci nějakého programu nechce najet WIN10 a hlásí mi to chybu 0xc0000225. Nenapadá tě čím by to mohlo být?

Tak asi platí ta druhá možnost, fakt nevím...
Díval jsem se do manuálu k Tvý základní desce, píše se tam o dvou módech BIOSU: základním (EZ Mode) a pokročilým (Advanced Mode), mezi nimiž se přepínáš stiskem F7 - provedl jsi to, nebo stále zkoumáš jen ten základní mód?

Bohužel problém se opakuje i po zapojení klasických magnetických disků, takže SSDčkama to určitě nebude. A nevím proč by raid od intelu neměl fungovat když ho už nějakých pár let cpou do většiny desek a zažil jsem už hodně takových kombinací které dokázaly běžet bezproblémů i několik let. Bohužel jsem asi měl to štěstí a narazil na problematickou desku :-/

vždy po instalaci antiviru a restartu se to dostalo do stavu, kdy mi win hlásal chybu že nejde najet a chce obnovovat. bohužel ani obnova nikdy nefungovala, takže vždy reinstal. předevčírem jsem dal bios do default nastavení, všechno nastavil znovu - po instalaci win nainstaloval všechny drivery a programy z dodaných cd a na zkoušku zkusil nainstalovat AVG. po restartu všechno v pohodě, dokonce i avast po odinstalování avg to vzalo v pohodě. nevím čím to, ale zatím to vypadá v pohodě. otázkou ale je, jestli se to zase neposere...

mě je to fuk, jsou to tvoje data nebo tvůj systém.
dobrých 10 let nevidím žádný smysl v používání antiviru (a tzv. internet security verze ani náhodou).
když se bez toho nedokážeš obejít, nač si komplikovat život a nenechat tam jednoduchý scanner jako ms defender nebo nějaký mbam na zavolání, místo těch problematických av, se kterými jsi laboroval?
stavíš snad výkonný pc jen na to, abys musel obden zálohovat systém a při pádu pak místo práce čekal, až se to obnoví?

řeknu to takto: intelí fakeraid jsem neviděl doopravdy funkční nikdy, s jedinou výjimkou starší serverové desky, kde byl tento fakeraid přebrandován na AdaptecRAID.

Jinak je to řešení, které vždy, dříve či později, končí na nekonzistenci pole a vyžaduje rebuild. Rekord je jedna skládačka (coby "server" jednoho "odborníka"), která nevydržela konzistentní ani 3 dny. Jinak to bylo vždy o ladění driverů, aplikací a updatů a v okamžiku, kdy se to rozjelo, se muselo chodit kolem po špičkách (a samozřejmě nic neměnit), jinak se to stalo (opět) nepoužitelným.