Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sestava okolo 20 tisíc Kč

Zdravím, potřeboval bych poradit s výběrem nové sestavy, bohužel už je to dávno, co jsem se v komponentech alespoň trochu orientoval, takže si rád nechám poradit. Jde mi hlavně o to, aby byla ta sestava nějak smysluplně použielná, bez nějakých extrémních kompromisů. Takže tady máte požadavky podle starého dobrého mustru:

1. Finanční limit - Asi bych se pohyboval kolem těch dvaceti tisíc, ale komponenty možná půjdou s nějakou tou slevou, takže to není úplně směrodatné.

2. Využití sestavy - Tady je to hodně těžké zodpovědět, napadá mě enkód videa, programování (tedy kompilace a testování kódu), nějaké hry (určitě nemusí být nejvyšší detaily, i když je to v téhle cenové kategorii celkem zřejmé). Prostě dost široký okruh činností.

3. Operační systém - Vlastní licence Windows (+Linux)

4. Sestavení PC - Neoplývám nějakou velkou sebedůvěrou, zvláště, když když jde o nové komponenty, ale měl bych to zvládnout i u nového PC, když jsem to zvládl u staršího.

5. Monitor - Tohle bude taky trochu problém. Jakožto doteď laptopový uživatel tak nějak nevím, co chtít. Možná bude lepší určit si rozlišení (nejspíše 1920x1080) a v rámci úspor vzít dočasně jeden ze dvou starých šrotů (BenQ G700 a AOC 2217Pwc) s tím, že se nějaký decentní monitor koupí později. Můžete dát váš návrh vhodného monitoru za nějakou rozumnou cenu (nepotřebuji nic extra).

6. Potřebné komponenty - CD mechaniku tady asi v případě potřeby najdu, ale nemám v plánu ji do sestavy dávat na trvalo. Co s case ještě úplně nevím, prozatím ji můžete dát do návrhu a vybírat komponenty dle libosti bez ohledu na rozměry.

Jinak co se mého osobního názoru týče, tak když by bylo po mém, tak bych šel asi do nějaké i5 + AMD GK (bohužel se v současných modelech nevyznám), jako zdroj nějaký základ od Seasonicu, disk asi WD RED 2TB (Blue stojí prakticky stejně), systémový případně koupit později, pokud není nutný, 8GB (nebo raději 16GB?) RAM a deska s kvalitní napájecí kaskádou (v chipsetech už se ale nevyznám).

Děkuji za pozornost a budu rád za jakékoliv návrhy.

Enkodovani videa zalezi jak moc a co presne, ale kdyz si s enkodovanim clovek hraje trochu vic, tak se vyplati i7, jinak ja poridil i7-6700 Skylake, protoze ten podporuje i hw enkodovani do HEVC. Ale cenou se dostanes vys.

No rozhodni si to a kdyby to mel byt Skylake za vic penez, tak ti neco zkusim nahodit, jinak samozrejme M-Pol ti slozil jako vzdy to nej v dane cenovce.

HEVC asi vynechám, protože enkóduji věci "pro lidi" maximálně párkrát do týdne + je těch 20k u mě celkem přes čáru. Skylake bych sice bral raději, protože by byl pak nejspíše jednodušší upgrade (hlavně bych byl asi rád za DDR4), ale co se dá delat... Bez peněz do Intelu nelez(?)

Kdybych to měl stavět podle nejnáročnějších věcí na té sestavě provozovaných, tak bych musel limit aspoň zdvojnásobit.