Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uzamčení taktů na turbo taktech, info o ASRock B85 ANNIVERSARY

Ahoj, potřeboval bych poradit, zdali u této desky lze nastavit v biosu pro procesory 'neustále zaplý turbo takt'. Když má třeba xeon 3,8 GHz Turbo takt a 3,4 GHz základní takt, tak při plném zatížení se (jestli se nepletu) procesor nataktuje max na 3,4 GHz na všech jádrech. Potřeboval bych, aby při plném zatížení běžel na těch 3,8 GHz a zdali tato nejlevnější základní deska s chlazenou napájecí kaskádou a USB3.0 výstup na předek skříně. Pokud by jste měli podobnou základku u které víte, že to funguje a má patici LGA 1150 a stojí kolem 2 000 Kč, tak mi ji také napište prosím. Vím, že existuje Asus B85 Pro Gamer, u které 100% vím, že to funguje. Ale stojí o 500 Kč více.
Popřípadě, myslíte si, že je lepší Xeon E3-1231v3 nebo i7-4790 na render, točení (a hraní her zaráz)? Vím, že i7 má vyšší takt o 0,2 GHz, což je jenom 5% a cenově je xeon skoro o 2000 kč levnější. Pokud by šlo zvednout to turbo, tak by to byla paráda! Rozdíl by sice byl stejný, ale u 3,8 GHz bych se nebál, že by to v nějaké hře nestačilo (která využívá méně jader)

Tak fakt dík moc

Doska s turbom nema nic spolocne, je to interna zalezitost CPU. Keby to bolo zapnute trvalo tak moze nieco odist, ptz sa mozu trebars aj prehriat DC menice, alebo podobne. Preto to ani CPU nenechava zapnute trvalo, ale riadi sa to podla momentalnych podmienok.

Vážně? Tak já teda nevím... podle jednovo videa (s xeonem) a ono i podle ExtraHardwaru, když ještě testovali i5-3350p (netaktovací) tak právěže jediné jak mohli zvýšit takt, bylo zvýšením turba a zvýšením maximálního povoleného TDP? (aspon jestli si to dobře pamatuji) a díky tomu dokázali, že při renderu a tam, kde se využívají všechny jádra takt neklesne, nýbrž zůstane na 3,8 GHz na všech jader. Nataktovat - nevím jak to myslíš, když není odemčený, tak jde taktovat jen přes BCLK a tomu zas tak moc nerozumím - resp mám i5-3350p s netaktovací deskou a jakkoliv změním BCLK tak se mi to buďto nezapne, enbo restartujte s defatul nastavením.

Wow a ta i7 má jen 3,6 GHz nebo naopak 3,8 GHz? - na starém CPU to je právěže, jestli se teda nepletu, ale jak mám tu i5-3350P, tak turbo mám asi 3,4 GHz a základní 3,1 GHz a při vytížení všech jader, bych měl mít také jen 3,1 GHz, tak z toho jsem vycházel, pokud je to už jinak tak to je potom super.

Ano, ale buďto tedy základní takt zvýšil na maximální turbo takt, nebo 'uzamknul' turbo takt pro všechny jádra i při vytížení všech jader.
Normální turbo takt to umožnuje jak píšete. A vcelku ve vytížení všech jader (třeba render) tak to pojede jen na 3,4 GHz, při tom turbo má 3,8 GHz. Ten týpek to právěže zvedl na 3,8 GHz i při max vytížení. No píšu chaoticky, ale doufám, že jste mě pochopil

Turbo sa riadi dynamicky v zavisloosti na aktualnych teplotach a celkovom odbere (vykon a prud) a na tom co si mysli DC menic ze jak sa citi, a podobne. Kludne ta frekvencia moze byt kdekolvek medzi zakladnym taktom a turbo taktom, neni to "prepinac". Zvysuje sa to aj ked sa pouziva viac jadier, ale typicky potom nie na max freq. Riadi si to CPU interne (ovplyvnuju to urcite paramnetre ktore sa daju menit napr. BIOSom alebo cimkolvek, ale len na niektorych modeloch CPU a neni moc dobre do toho babrat - je to potom to same co pretakt)

No mě to jako 'přepínač' připadá, když ti to mění jen násobič, nikoliv BCLK takt. Jinak o tom vím, že Kčkové procesory jsou odemčené a umožňují změnit násobič, se kterým se taktuje náramě. Xeon ale tohle neumožňuje, ani ta i7-4790, takže je tu jediná možnosto přetaktování a to taková, která byla v tom videu. Ale jak jsem psal výše, kamarád už PC objednal s Xeonem a s tím Asrockem, tak jsem sám zvědav, co tak základní deska bude umožňovat za přetaktování.
Každopádně všem moc dík!