Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Paměti - dual triple channel, různé moduly, zkušenosti

Ahoj, mam takovy mozna trochu dlouhodobejsi dotaz, protoze jestli si s pameti v PC zacnu hrat, tak rozhodne az po novem roce v lednu, nicmene porad premyslim, jestli vubec s tim neco zacinat nebo ne, takze me zajima kazda zkusenost s temou.

O co jde?

Pocitac: Gigabyte GA-X58A-UD3R, Core i7​-950, DDR3 OCZ Titanum 3x2GB 1600MHz CL 7-8-8 1.65 V

Teda 6GB RAM v triplechannel, coz mi sice dostacuje, ale obcas si hraju ve virtualnim prostredi a kdybych mel o neco vic pameti, nezlobil bych se.

Dostaly se ke mne:

ADATA 2x2GB KIT DDR3 1600MHz CL9 1.65V Gaming Series

Ani jedna pamet uz se neprodava.

Dotazy:

1. Kdyz dam 2x OCZ a 2x ADATA, jaka je sance, ze pobezi dualchannel?

2. Jaka je sance na triplechannel pri 3x OCZ a 2x ADATA + 1x jina nove koupena pamet 2GB?

3. Cemu byste pripadne dali prednsot vy: a) 6GB RAM triplechannel nebo b) 8GB RAM dualchannel? (vychazim z toho, ze bod 1. by fungoval a bod 2. ne, zda se mi to pravdepodobne), jeste teda c) 12GB RAM singlechannel, ale to uz spis predem zavrhuju.

Predem dik za podnetne pripominky.

Zdar, zkusim se posunout zase na prvni stranu.

Nikdo jste netestovali? No tak asi budu prvni tester ja, po vanocich nejprve zkusim dual channel vyndanim jedne OCZ a zandanim tech dvou ADATA a uvidim potom co dal.

quad-channel

Mas? Co to je za PC?

No, jasne, ale u me to nehrozi, ja mam Skylake s dualchannel 2x4GB a to stary PC Bloomfield s 3x2GB triplechannel, kupoval jsem to chvili predtim nez Intel vylezl se Sandy Bridge, coz je skoda a docela jsem litoval, ze jsem tenkrat nejaky 4 mesice nepockal.

Jo, to uz byl dualchannel v Prescottu?

Ja mam v jeste starsim pocitaci Prescott 3,2GHz 4x256MB SDRAM (s. 478). Tak to tam mam asi taky dualchannel. Ja mam tech PC vic, ale tohle a to uplne nejstarsi (Pentium MMX 200MHz, 96MB RAM tam urcite dual neni) uz poustim jen tak jednou za pul roku az za rok, jestli stale fungujou. :-D Ono jsou tyhle PC neprodejny a mam k nim citovej vztah, tak se mi to moc neche vyhazovat. :-)

Tak pokud jsi mel DDR2, tak jsi mel jednu z uplne poslednich verzi Prescotta nebo na nem zalozene Pentium D na socketu 775. Ja mam socket 478 a teda obycejne DDR SDRAM.
No, pokecali jsme, ale moc mi to nepomohlo. :-) Kazdopadne az nejake experimenty provedu, dam vedet.

Zdar, tak jsem nakoupil pamet a mam to ted takto:

Slot A
Transcend JetRam 2GB 1600MHz CL 11 1.5V
OCZ Titanum 2GB 1600MHz CL 7-8-8 1.65V

Slot B
OCZ Titanum 2GB 1600MHz CL 7-8-8 1.65V

Slot C
ADATA 2GB 1600MHz CL 9-9-9-24 1.65V Gaming

Triple channel funguje, Memtest probehl OK, bezi to na 1,5V a 1066MHz (standard pro Core i7​-950). Casovani to hlasi 8-8-8-17. V BIOSu vse nastaveno na auto.

Jinak nebyla to prvni kombinace, ale jine nebehaly a deska jen zahlasila, ze neni vlozena pamet (chyba pameti). Trefil jsem to az na potreti.

Je teda videt, ze se docela da i experimentovat a radic pameti to snese. :-)

Ale ak tym "slot" mysli kanal, tak to rozdelil dost blbo (mal dat do kazdeho kanalu na prve miesto stejne, aby ten triplechannel bol rozdeleny na stejne, a na druhe miesto kanalu tiez stejne, potom s tym by musel experimentovat. Ja by somnajprv skusal samotne 3 (2ADATA+neco dalsie) bez tych povodnych OCZ, ci vobec tie nove idu spolu (jedna v kazdom kanali, a hladal si nejaky so stejnou konfiguraciou modulov) a potom ak by sli tak pridal tie povodne na druhy slot kazdeho kanalu. T.j. normalne to ma byt (IMHO) nejak takto
kanal A
OCZ
ADATA

kanal B
OCZ
ADATA

kanal C
OCZ
neco kompatibilne s ADATA

Ano, mas samozrejme pravdu. Jenze ja zkousel hledat podle specifikaci a nic podobneho A-Data jsem nenasel. Navic nemam moznost si pujcit nejake moduly a tak jsem sel cestou nejednodusi uvahy. Koupim nejlevnejsi pamet a jestli bude fungovat nebo ne se uvidi a pokud bude fungovat jen s OCZ, pak dokoupim jeste dve stejne.

Vysledek ale byl, ze rozlozeni tebou nacrtnute, kde v poslednim slotu byl Transcend JetRam nefungovalo, takze jsem zacal experimentovat. Vedel jsem, ze OCZ + A-Data v dualchannelu funguji a fungovalo i OCZ + Transcend JetRam. Takze jsem zkusil dat do prvniho slotu Transcend JetRam a k nemu do stejneho channelu 2x A-Data a take nic. Potom jsem teda zkusil neco jineho a to zaradit za sebe 2xOCZ + A-Data a do druheho channelu Transcend JetRam + OCZ + A-Data. A ono ejhle, bezi to, memtest prosel bez uhony 3x a pise to, ze triple channel je aktivni. :-)

MM Tank: No v podstate to nepoznam, obcas si hraju ve VMware, tak snad tam, ale jinak je 6GB naprosto dostacujici pro vsechno. Jenze se ke mne dostaly 2x A-Data a nemel jsem pro ne upotrebeni, takze bud prodat nebo si je strcit do PC, udelal jsem to druhe, ale nechtel prijit o triple channel, takze jsem se rozhodl experimentovat. :-)