Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zrcadlovka do 13k

Dobrý večer, chtěl jsem se zeptat a poprosit o radu, týkající se výběru zrcadlovky pro syna. :)
Využití by spíše bylo na takové klasické fotky, z dovolené, školní akce atd.
Jak už je v předmětu zmíněno, cenová hranice je do 13 000 Kč. Nejlepší by bylo, kdyby k tomu foťáku byl i nějaký slušný objektiv.
Co se týče nějakých specifikací, tak v tom se moc nevyznám. :/
Předem díky. :)

nevyužil by skôr na klasické fotenie radšej niektorý z lepších kompaktov ? napr. Panasonic Lumix LX sériu,Canon Powershot G sériu....zrkadlovka je síce fajn,ale tieto menované kompakty tromfnú kvalitou a možnosťami lacné zrkadlovky lavou zadnou,a to nehovorím o tom,že sú ovela skladnejšie a lepšie prenášatelné....porozmýšlajte aj o takej možnosti.....

Panasonic Lumix LX7,Canon Powershot G16,alebo niečo zo GX1 série,tam sú rôzne varianty,vybral by som asi variantu s otočným displejom,ktorý je tak dobre chránený v dobe,keď sa prenáša,pokial sa ešte v predaji vyskytuje,stačí aj PowershotG10,tam je makro od 0,5 cm a všetky menované robia velmi dobré fotky aj za mizerných svetelných podmienok a cenovo sa zmestia do cca 15000 korún,G10 bol už ako výpredaj za cca 400 eur,často ho ešte majú hlavne fotoobchody,kde predávajú aj profi foťáky,je to stále ešte časom overená profi trieda kompaktov....

oni tie nikony sú dobré všetky pre začiatočníka,to samotné telo má dostatočnú kvalitu,problémom sú tam objektívy,tie dodávané setové sú obvykle to najlacnejšie z najlacnejšieho s množstvom optických chýb,ktoré vzhladom na cenu seťákov nikto nerieši a tie aj obvykle majú najväčší vplyv na samotný výsledok-fotku,kvalitný nikon-objektív zasa stojí niekolkonásobok samotného tela,v preklade do ludskej reči tie ozaj valitné a špičkové,pokial ich nekupuješ niekde v komisionálnych predajoch vo fotopotrebách začínajú niekde na cca 20000 korunách,k tomu treba pripočítať nutnosť nákupu nrejakej brašne na prenášanie samotného foťáku,objektívov,alebo objektívu,pokial chce nejaký univerzálnejší teleobjektív 50-150/200 alebo širokouhlý teleobjektív 28-90,alebo pokial sa kúpi telo+ dva objektívy v jednom balení,aj v takej kombinácii sa dajú tieto amatérske zrkadlovky kúpiť,či nikon alebo canon....ten spomínaný limix LX/canon G -sériu siobvykle kupujú aj profíci ako doprovodný foťák,nosia ho vtedy,keď nieje žiaduce alebo vhodné vláčiť zo sebou ťažkú zrkadlovku s príslušenstvom,ono sa to nezdá,ale vláčiť zo sebou niekolko kíl v brašni nieje žiadna sláva a ešte na to dávať pozor niekde na nejakej oslave a podobne,taký lumix strčí pohodlne aj do vrecka na saku.....
keby sa uvažovalo o nejakom lepšom nikone,canone tak by to už bolo zhruba od cca 30000- 50000 korún smerom hore,záleží aj od doplnkovej výbavy k samotnému telu foťáku-objektívy,medzikrúžky,baterkový grip,výmenná zadná digi-stena,statív etc,aby som odovedal na otázku,kolko by stálo niečo lepšieho,tam už to hraničí skôr s otázkou: "oci, prispeješ mi na prvé auto z bazáru,alebo na kvalitný foťák ?"

nieje zlý,ale to už sú zasa foťáky,ktoré sa nechytajú možnosťami ani na tú najlacnejšiu zrkadlovku,to už je foťák,ktorý síce začiatočníka nezklame,ale ničím ani neohúri,vyzerá dobre,fotí dobre,ale je to stále len trošku lepšie vyzerajúci bežný kompakt

Pokud chceš udělat synovi radost a chceš, aby byl spokojený, vezmi jej do nějakého obchodu jako je Megapixel. Nech si předvést několik foťáků, nech ho to vyzkoušet. Pokud trváš na zrcadlovce, stejně to budou zrcadlovky z té nejnižší řady každého výrobce a ve výsledku je to jedno. Bude to o pocitu. Vezmi to, co se mu bude líbit v té cenové hladině nejvíc. Megapixel navíc umožňuje zapůjčení foťáku na zkoušku.
Pokud si to vybere syn sám, bude pak z toho mít mnohem větší radost a bude se k tomu i jinak chovat.

Aktualne se vejde do uvedeneho limitu Nikon D3200 se setakem 18-105VR, a to je celkem vdecne sklo. Neni to sice "profi", ale za ty penize muziky habadej. Urcite vic nez s jakymkoliv kompaktem s malym chipem, o moznosti "rustu" do budoucna prostou vymenou objektivu ani nemluve.

- vrele nedopourucuju hlavne veskere ultrazoom "prerostle kompakty" ala Lumix FZ, hnus je to vsechno. Vic zoom - vic adidas, v realu vzdy na ukor kvality obrazu.

Nikon D3300 mam, se setovym objektive 18-50mm "na takove to domaci foceni" (https://www.fotoskoda.cz/nikon-d3300-18-55-mm-vr-i i/ za asi 13K i brasnou) a makro/tele-objektivem Tamron 90mm/2.8 na technickou dokumentaci mikroobvodu (hlavni duvod koupe, dalsich 13K).

Ten Tamron proste miluju, ale je potreba hoodne prostoru (prez cely sal a tak podobne), pokud clovek chce neco vetsiho nez samotny oblicej.

Na takove to "obycejne foceni" je ale i ten setovy objektiv totalni overkill. ( Dve fotky z hospody setovym objektivem, BEZ uprav, vc. cervenych oci:
pozor, VELKE DSC_0283.JPG s bleskem, 1/60sec, f/5.6, 26mm (~39mm u kinofilmu) v pohybu
DSC_0397.s.jpg BEZ blesku, jen zmenseno(resize), 1/6sec!! z ruky, f/5.6, 55mm
)

Nevyhody jsou zrejme - velikost aparatu + jeho vaha + hlasite cvakani zrcatka.
Vyhody jsou zrejme taky - 24Mpx - cili jde delat i brutalni vyrezy se slusnou kvalitou, i setovy objektiv umozni skvele zabery, zvlada fotit i pri znacne tme a v pripade potreby lze casem dokoupit dalsi objektivy/cocky/filtry/mezikrouzky podle potreby.

Na jednu baterku jsem fotil cely vecer, asi 280 snimku (RAW+velky JPEG), cast s bleskem, cast bez, cast se setovym objektivem (umozni jit blizko i daleko), cast s teleobjektivem (prakticky jen prez celou mistnost a/nebo portret), pro bezne pouziti bylo nutno fotky zmensit (a pripadne orezat), oslavenec-fotograf amater byl jimi ale nadsen.

Pro prilezitostne foceni URCITE CHCETE stabilizaci obrazu - umozni fotit z ruky i tam, kde by to kvuli svetlu neslo, vyrazne zlepsi kvalitu fotky prirozenou cestou. Muj setovy objektiv ji ma.

Samozrejme profesionalni aparaty a zejmena profi objektivy umi vic za podstatne vetsi cenu, ale pro amaterske momentky je i tohle vic nez dost (zkuste si z te velke s holcickama cokoli zvetsit, porad je to jeste ostre a krasne). S vyssi clonou jde prihodne rozmazat popredi a/anobo pozadi podle potreby. 18mm(~27 mm) az 55mm(~82mm) je rozsah od detailu po skoro teleobjektiv a kvalita (pokud je svetlo) je plne dostacujici i pro nasledne upravy pfotografie, i pro znacne orezy.

Ale samozrejme technika v teto kategorii uz je takova, ze je potreba vedet, co clovek dela a proc, jinak je investice do ni celkem zbytecna a je lepsi koupit neco levnejsiho, co udela skoro stejne dobrou sluzbu za zlomek ceny a ve zlomku hmotnosti. Myslim, ze tohle uz je nad tou hranici, kdy jeste samotna investice do techniky zlepsi kvalitu vysledku. Tady uz zalezi spis na fotografovi, jak je schopen vyuzit toho co ma a kolik jeste dalsich vylepseni dokaze rozumne zapojit.

Dovolím si nesouhlasit. Canon Powershot G (cena okolo 15000,-)jsou opradu dobré komakty, ale zrcadlovku kvalitou nepřekonají. Za zhruba 8500,- se dá koupit tělo Nikon D3300, dobrý foťák pro začátečníky, a za 9800,- je k mání velmi kvalitní ojektiv Sigma 17 - 500 mm F2.8. S tímto náčiním se dají dělat opravdu super fotky, se kterými se fotky z kompaktu nedají srovnávat.
Tazatele bych odkázal na návštěvu nějakého prodejce fotoaparátů (elektroworld, expert, datart opravdu ne), kde vylíčí o co by měl zájem, co očekává od fotoaparátu a tam se mu dostane opravdu kvalitní rada co by si mohl pořídit. O tom, že si může X fotoaparátů vyzkoušet snad ani nemá cenu se zmiňovat.Z vlastní zkušenosti vím, že prodavači v odborných prodejnách mají zboží "osahané" , ví co a jak fotí a znají silné i slabé stránky zboží které prodávají.

Myslel jsi opravdu Sigma 17-500 F2.8? nemělo to být 17-50 ? Pochybuju, že by objektiv s rozsahem 17-500 se světelností 2.8 v celém rozsahu stál 9800Kc ;-)

Já jsem se od velkých foťáků přesunul taky ke kompaktu (Olympus Stylus 1). Hodně slušný objektiv, celé se to vejde do kapsy, kompletní přizpůsobení čehokoliv. Nebavilo mne tahat sebou brašnu s dalším kilem foťáku a objektivu, navíc pokud to myslíš vážněji, budeš potřebovatk tomu malému i další objektiv s větším zoomem. Na zrcadlovky jsou i objektivy s větším zoomem, ale mnohem dražší, těžší a větší. A mnohem víc se tam uplatňují kompromisy kvalita vs cena.

Fotí hlavně sportovní aktivity (florbal, hokej a atletiku), dovolenou a nějaké ty výlety a akce ze školy, je také asistent u jednoho fotografa, takže bych to viděl tak, že přehodnotím částku, kterou jsem do té zrcadlovky chtěl dát. :)
Na tělo bych dal až 13 000 Kč a na objektiv tak 10 000 Kč nebo spíše, za komplet jsem ochoten dát maximálně +/- 23 000 Kč. :)

Jakékoliv halové rychlé sporty jsou průšvih. Málo světla a rychlý pohyb jsou na focení těžké. Na to potřebuješ kvalitní objektiv s co nejlepší světelností a větším zoomem, protože bude chtít fotit detaily a pobíhat po hřišti nemůže. Samozřejmě může s 50 objektivem čekat, až k němu hráči přiběhnou...
Takže hledáš světelný objektiv s lepším zoomem + tělo, které nešumí ani při vyšším ISO.

Doporučuju zrcadlovku Canon, např.výborný EOS 100D, buď s 18-55 STM https://www.alza.cz/canon-eos-100d-body-ef-s-18-55 mm-is-stm-cashback-1200-kc-50%E2%82%AC-d2293203.ht m?catid=18851891 nebo navíc steleobjektivem za o něco vyšší cenu https://www.alza.cz/canon-eos-100d-body-ef-s-18-55 mm-is-stm-75-300mm-dc-iii-d3593063.htm?catid=18851 891 Jedná se o kvalitní, malou zrcadlovku, základní objektiv volte ten 18-55 IS STM-má ostření tichým a rychlým krokovým motorem a i opticky je kvalitní. Zrcadlovka má velký snímač a oproti kompaktu dostanete kvalitní výstup za horšího světla, kdy musíte zvolit vyšší citlivost.

Zrcadlovka má velký snímač a oproti kompaktu dostanete kvalitní výstup za horšího světla, kdy musíte zvolit vyšší citlivost.

Tohle je chabý argument. jednak jsou kompatky s APSC snimaci, takze stejnou velikosti snimace jako u zrcadlovky a druhak mají lepsi kompakty mnohem svetelnejsi objektivy nez ty, ktere jsou dodavane jako setove (ve tvem pripade ma ten zakladni objektiv svetelnost 3.5-5.6 a zoom 4-5.6)

Jinak v megapixelu dostanes ten samy fotak za o neco lepsi cenu a rozhodne s mene problemy pri pripadne reklamci nez v Alze:
http://www.megapixel.cz/canon-eos-1200d-18-55-mm-i ii-dc-75-300-mm-iii-dc

Pak nastava problem s vymenou objektivu pri foceni halovych sportu...

Já bych za sebe doporučil toto,
https://www.fotoskoda.cz/sony-a6000-cerny-16-50mm/
https://www.fotoskoda.cz/sony-alpha-a6000-stribrny -16-50-mm/

Za velmi pěknou cenu dostaneš foťák, který strčí do kapsy (bavíme se o základních objektivech) valnou většinu ne-Fullframe zrcadlovek.
Kvalitnější objektivy jako další možné vánoční dárky nejsou problém (pravda jsou bohužel dražší)
Sám jsem už na poslední dovolenou vůbec zrcadlovku netahal a prodal ca před měsícem (pro zaryté zrcadlovkáře-vyzkoušejte a pak suďte:)
Samozřejmě, pokud dělá někde fotoasistenta, dal bych na jeho preference, aby nevznikl nechtěný dárek.

Dotaz zní do 13k Kč. Tedy do 13.000,- Kč. Což se poněkud nevejde.
Jsem zrcadlovkář, tímhle (mimo jiné) fotí brácha a jako dobrý. Osobně mi ale čumění na displej nesedí, hledáček je prostě hledáček... A ty objektivy na to? Asi kvalita, ale ta cena? Navíc jak to není moc rozšířené, tak se i hůře shání z druhé ruky, zatímco Nikon a Canon se všude přehazují vidlemi.

Na těch uvedených Sony hledáček vidím (v rohu, nahoře)

Jinak:

takže bych to viděl tak, že přehodnotím částku, kterou jsem do té zrcadlovky chtěl dát. :)
Na tělo bych dal až 13 000 Kč a na objektiv tak 10 000 Kč nebo spíše, za komplet jsem ochoten dát maximálně +/- 23 000 Kč. :)

Tady k té sadě je navíc ten portrétní objektiv v ceně, což jsem nikde jinde neviděl, a to jsem se o A6000 zajímal docela dost, takže za cenu, kde se mnohdy dostane jenom tělo (je tam další sleva 1000) dostaneš (průměrný...ale stále dobrý) seťák 1650 a světelnou pevnou 50 - dle recenzí výborná (nemohu posoudit, nemám).

Tak já ti popíšu komu se jaký foťák hodí:-)
Byli jsme nedávno s rodinou v zoo, kde jsem postřehl přesně tyto dva případy
1) Chlapík s (asi svojí) paní, ale moc se k sobě neměli, pán (tak trochu divný, či jak to říct) se věnoval focení, ověšený dvěma fullframe zrcadlovkama, plný batoh objektivů, stativ, u žiraf si chystal expozici dobrých pět minut, stále něco přeměřoval a čekal, až se mu žirafy správně rozestaví, paní to evidentně moc nebavilo:)
2) Naše ctěná rodinka - manželka s pupkem těhotná, první mrňous rozhodně nikde nepostojí pět minut a je lepší hlídat, aby se neztratil on, než batoh s fotovýbavou, do toho mi visí na krku malinká bezzrcadlovka (a teď doufám neomdlíte) nastavená na automat a cvakám snímky (automatika fotí velmi přesně, za denního světla není moc důvod ji nenechat dělat svoji práci) Výsledná fotka při prohlížení na FullHD TV nebude příliš rozdílná jako od profíka (technicky, umělecky je ale jedno kdo s čím fotí). A teď si představ výlet po horách, jít sám, klidně za sebou potáhnu trakař nacpaný objektivama a budu si horu k focení připravovat klidně půl dne, ale toto opravdu není normální chování normálního člověka:-)

To Dale: Co se týče krkolomného ovládání NEXU, mohu jen souhlasit, NEX mi prošel rukama taky (popravdě můj oblíbený kousek) - chybí mi tam rollery, ale je to prostě o zvyku, pokud fotíš často, zvykneš si celkem bez problému, dotyková obrazovka je rozhodně přínos, ale můžeš to vypnout, není pravda že foťák bez toho nejde ovládat (má normálně čtyřsměrný ovladač)
A6000 má už ale ovládání docela přívětivé (naopak mi tam chybí dotykový displej)
Co se hledáčku týče - vůbec mi nechybí (rád fotím zespodu proti obloze se zamčenou expozicí, k čemuž mi je stejně k ničemu), naopak mi přijde jako přínos zaostření pomocí displeje (s funkcí zvětšení a zvýraznění hran)
Ta A6000 dokáže průběžně ostřit na pohyblivý objekt a pálit ca 10 snímků/vteřinu, což je pro tazatele naprosto ideální, nevím, která z těch nabízených zrcadlovek toto umí.

Na horach fotim smartphonem, na nosice, ktery by za mnou tahal fotovybavu nemam a tahnout se s nekolika kily navic nehodlam.
Kdybych jel do hor apriory kvuli foceni a mel cas si pripravovat kazdy snimek 15 minut, tak si sebou vezmu poradnou zrcadlovku.

Za me teda rikam, uznavam jen dva typy fotaku: smartphone na momentky a zrcadlovku, pokud mam cas a chut si s fotkou vyhrat.

Elektronický hledáček. Toť rozdíl.
Ono navýšení limitu mi uniklo, sorry... Ovšem k tomu bratrovu Sony (má ještě to, co se jmenovalo NEX) - vyniká to ještě jednou věcí, a tou je mimořádně klopotné ovládání. Bez obrazovky se nenastaví ani prd. Zlatý Nikon (nevím, jak Canon, ale bude to podobné) s kolečky na palec a ukazovák vpředu. Rychlé, intuitivní.

S těma objektivama - sice se na netu dají přehrabovat vidlema, ale víceméně seťáky...já jsem např. prodal několik let starý objektiv ke Canonu za 9k (nový stojí 12), a byl o něj docela velký zájem, takže žádné za půl darma u kvality nehrozí...