Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou grafiku vybrat? + další dotazy

Dobrý den, nechci obtěžovat, ale moc si nevím rady s výběrem grafické karty. Prosím o jakékoliv rady.

I: Před lety jsem si koupil GTX670 za 10K a byl to dobrý kšeft, ale po popravdě jsem ji vybral stylem en-ten-týky. Teď se mi pokazila a já potřebuji náhradu. GTX670 mi plně stačila, takže její ztráta je o to víc bolestivější. Kdyby se nepokazila, tak bych si nechal ještě dlouho.

II: Teď však musím vybrat novou a v dnešních kartách se už tak dobře nevyznám. Dost mi schází nějaká třída karet mezi GTX960 a GTX970. GTX960 je podobně výkonově na tom jak GTX670, co jsem četl. GTX970 zase má dvojnásobný výkon jako GTX670. Chtělo by to ideálně něco mezi, ale špatně se mi v té mezeře hledá, to bych musel zajít do AMD, ale AMD mi víc smrdí než Nvidia, docela bych byl rád, kdyby mi to někdo rozmluvil a bylo by o problém méně, no hlavní problém však pro mě je ten, že se v AMD absolutně nevyznám a nejsem si vůbec jistý, zda AMD tuhle mezeru na trhu opravdu zaplňuje.

III: Dejme tomu, že se jakože rozhoduji jen mezi GTX960 a GTX970. Tady je problém ten, že když vezmu GTX960 budu mít něco, co je totální náhrada za GTX670 a nic víc. Když vezmu GTX970, tak budu mít zase totální upgrade, který by měl smysl i v případě, že by se mi má stará GTX670 nerozbila. Na druhé straně mám jen jeden monitor, 4K je pro mě zbytečnost a jediná náročnější a novější hra, kterou teď hraji, je GTA V. Asi jsem si už odpověděl na GTX960 vs. GTX970 sám, ale stejně by mě zajímal názor ostatních, jaký popřípadě vidí potenciál v GTX970 do budoucna.

Zkráceně:

1. Jakou kartu vybrat namísto GTX670, aby byla na minimálně na stejné úrovní a byla ideálně ještě o kus lepší, abych mohl mít radost, že jsem udělal alespoň nějaký upgrade?
2. Popřípadě jakou AMD kartu, proč se nebát AMD?

+

3. Jak moc velký rozdíl v cenách je po 24. 12 nebo v lednu v elektronice (mezi grafickými kartami), kdy si ji ideálně koupit?

Děkuji za případně odpovědi, moc si vážím jakékoliv pomoci.

Budu reagovat na toto:

ale AMD mi víc smrdí než Nvidia

proč se nebát AMD

AMD je poctivé. Opravdu dává svým zákazníkům maximum, co mohou za své peníze dostat. Ano, AMD je krapet žravější, ale to k tomu patří. Je lepší ať už papírově nebo reálně lepší grafická karta (když se bavíme o ekvivalentech AMD a Nvidií). K tomu přičteme plnou podporu DX12 a není smysl brát Nvidii. Teď někteří řeknou, že GTX 960, 970 postačí. Ale v budoucnu budou ztrácet. Ať už beru menší sběrnici nebo právě absenci podpory DX12 (hlavně tedy asynchronních shaderů).

Celé je to jenom v tom, že Nvidie má dobrý marketing, několikanásobně lepší než AMD a na tom ona vydělává. A proto ona nedává svým zákazníkům maximum. Protože prostě může. Zákazníci jsou naprosto ovlivněny marketingem Nvidie, a proto se tak dobře prodává.

Srovnání Nvidií a AMD (konkurenti):
GTX 960 x R9 380
GTX 970 x R9 390
A mezi nimi je R9 380X (tady není odpověď od Nvidie, prozatím)

Jinak co se cen týče, CZC připravuje nějaké velké slevy po Vánocích. Otázkou zda se to vyplatí nebo ne, ale osobně bych počkal a uvidělo by se, jaké ceny nabídnou.

Pokud chceš něco mezi 960 a 970, tak budeš muset sáhnout po R9 380x, jak již uvedl M-Pol.
Osobně nevidím důvod, proč by ses měl AMD obávat. Takže bych ti spíš položil podobnou otázku, jako ty nám a to jest:
"Proč se bát AMD?"

S nákupem bych počkal. Po Vánocích by mohly být možná nějaké pěkné slevy. Ale kdo ví.

Jinak potenciál grafických karet do budoucna ti nikdo neřekne. Nikdo neví, jakým způsobem se budou vyvíjet hry a jejich požadavky.

jaký popřípadě vidí potenciál v GTX970 do budoucna

Jelikoz zasadnim vylepsenim DirectX i OpenGL jsou asynchronni shadery a da se ocekavat, ze to vyvojari budou pouzivat, tak vzhledem k jejich nepritomnosti na vsech GeForce vcetne GF960 a GF970 tam zadny potencial do budoucna nevidim.

Naproti tomu Radeony je podporuji, takze karta s potencionalem do budoucna je R9 380X nebo R9 390.

Jinak jses si jistej tim, ze GTX960 opravdu dokaze ve vsech hrach (i v tech neoptimalizovanych pres ovladace) dokonale nahradit starou GTX670? Protoze ta stara mela 256bit sbernici zatimco nova GTX960 ma pouze ubohou 128bit sbernici, kterou bezne maji jen low-end karty.

Tady to vidíš uplně jasně když teda hraješ to GTA V watch ty karty jsou výkonově da se říct uplně stejné (GTX 970 vs R9 390). A ted k tomu vašemu AMDčku dvakrát tolik žere a dvakrát tolik topí a navíc na MSI GTX 970 ti stačí 500W zdroj jaký budeš asi potřebovat na R9 390?