Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Propojení GPU - 4k monitor - HDMI, Display nebo DVI-D

Ahoj, nepodařilo se mi dohledat, zda se už něco podobného řešilo tak vkládám nový dotaz. Řeším dilema jaký kabel nejlépe použít k propojení monitoru a PC. Monitor je BenQ BL3201PT, grafická karta Sapphire R9 290X TRI-X 4GB GDDR5. K dispozici mám jak HDMI vstupy, tak Display Port nebo DVI-D. Problém je, že dle popisu připoužití HDMI je obnovovací frekvence monitoru omezena jen na 30Hz. Tudíž se rozhoduji spíše mezi použitím DVI-D a Displa Portu. Cílem je samozřejmě aby byly možnosti monitoru využity co nejvíce (vyjma zvuku, ten nehraje roli). Nikdy jsem moc problematiku kabelů nesledoval proto bych se rád dozvěděl názor a doporučení někoho dalšího. Díky za odpovědi a typy.

:-)

Tak jsem propojil pomocí nově zakoupenýho DP kabelu a pořád se nemůžu dostat na 60Hz. Při 30Hz je monitor takřka nepoužitelný, lag kurzoru je příšerný. Už se s tím peru dvě hodiny a nedokážu zjistit, jak změnit obnovavcí frekvenci z 30Hz na 60Hz...

:x:

Frekvencia sa nastavuje v ovladaci grafiky, alebo tam kde sa nastavuje rozlisenie sa klikne kdesi na dalsie nastavenia a potom na karte monitor je frekvencia.
Vie ten monitor vobec viac jak 30Hz u UHD? Zvykne to byt vypisane v navode kdesi v tabulke na konci apod. Kolko linkovy je ten DP kabel?
U monitora v menu hladaj kdesi ze displayport verzia nastav tam 1.2
Grafika snad ma DP1.2
Odpoj vsetky ostatne kable nechaj len DP.
Nasledne preistotu restartni PC a nastav si v ovladaci grafiky alebo vo Win 60Hz.
P.S: a pod win si over ze mas nastaveny vystup na 1 monitor a ne nejake klonovanie na neviemco vsetko.

Monitor podporuje 60Hz https://www.overclockers.co.uk/benq-bl3201pt-32-38 40x2160-ips-4k-60hz-professional-widescreen-led-mo nitor-black-mo-111-bq.html. Problém je, že ve Windows je uvedená pouze hodnota 30Hz ve vlastnostech zobrazovacího zařízení a nový Crimson ovladače od AMD nabízejí jenom nějakou volbu "vlastní rozlišení", kde po nastavení 60Hz mi to napíše "Nastavení vlastních rozlišení nejsou s tímto zobrazovacím zařízením kompatibilní. Změňte nastavení a zkuste to znovu" nebo nějaký podobný blábol. Nemam nejmenší tušení v čem je zakopanej pes...

datový tok až 10.8 Gb/s

DisplayPort
DisplayPort verze 1.2 byl schválen 22. prosince 2009. Nejvýznamnější zlepšení nové verze je zdvojnásobení efektivní šířky pásma na 17,28 Gbit/s

Ked niekde vidis slova "premium", "super", "hyper", "gold", "mega", tak to nekupuj.

BTW. ten predajca tam pise na vsetky ze 10.8, asi ma v tom maglajz aj sam, alebo predava len nejake stare cinske nezmysly. Hladaj si kabel Displayport 1.2 - zvycajne to na nom je aj extra napisane ze UHD 60Hz, on musi mat aj vsetky linky a ne len polovicu, cinan zas setri 1cent na 4 dratiky.

.. a este ten predajca ani neni schopny spravne skonvertovat MB/s na Gb/s
DisplayPort
DisplayPort 1.2 (August 2009) mit 540 MHz Symbolrate
1 Leitung: 540 MByte/s (4,32 GBit/s): ausreichend für 1600×1200 oder 1920×1200
2 Leitungen: 1080 MByte/s (8,64 GBit/s): ausreichend für 3072×1920 oder 2560×1600
to mas, cinan usetril dratiky

4 Leitungen: 2160 MByte/s (17,28 GBit/s): ausreichend für 3840×2400 oder 4096×2560
to potrebujes.
Ale dobre vediet ze sa predavaju sracky, diky za info, ja som ani nevedel co za sracky sa dnes zas predava :-)

No jo, už to taky vidim. Problém je, že vlastně ani jiný kabel nenabízí. A to je CZC asi jeden z největších prodejců u nás. Takže jsem ani žádnou zradu v tohle směru nečekal. No, nakonec se ukázal ten DisplayPort - MiniDisplayPort kabel, co byl k monitoru přiložený od výrobce, jako vyhovující a hlavně dostatečně dlouhý. Takže je po problému. Každopádně dík za odpovědi a informace.

:beer::puff:

Tak to vypadá, že je problém vyřešený. Zdá se, že skutečně byl pes zakopanej v zakoupenym kabelu. Vyzkoušel jsem originální, přibalený kabel Display port - Minidisplay port a nastavení je možný libovolně měnit až do požadovaných 60Hz. V tomhle bych teda problém fakt nehledal, to jsem už i komplet odinstaloval ovladače GPU a nainstaloval starší verzi...

3-[