Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak resetovat zatvrdlý Linux?

Ahojte,
stáhnul jsem si LiveCD Ubuntu 7 z download. Nabootoval z CD. Začalo to nabíhat (nápis Ubuntu a pod ním grafický "teploměr" lítal sem a tam). Z Menu jsem vybral defaultní položku (bylo to něco jako "Run LiveCD").
Pak černá obrazovka. A nic. Zátuh. Ctrl Alt Del nepomáhá. Z mých hrátek se Slaxem mi v hlavě utkvělo něco jako Ctrl+Alt+Backspace. Po chvíli zběsilého mačkání vždy probliknou nějaká písmena a zase černo. Vidím tam nějaké hlášky "Couldn't create node BLABLABLA" a je jich tam hodně.

Chtěl bych ten PC resetovat a zkusit nějaký "safe mode", jenomže narážím na prekérní problém - počítač je zamčený ve vedlejší místnosti. Já mam vyvedený přes zeď jen periferie a v mechanice toho počítače vložené LiveCD.

Takže otázka: Jak resetovat Linux ze zmutovaného stavu?

Na počítači jsou aktuálně nainstalovaná W2003.

HW: Dell GX620 (P4 3,0GHz, EM64T; 2GB RAM, 160GB HDD, integrovaná grafika), 17" CRT

Děkuji.

Ked to vytuhlo poriadne, tak iba tvrdym resetom (takze ak je zamknuty, tak ostava len vypnut prud, ale to musi mat nastaveny, aby sa potom zapol).

Inak zavisi od stavu a od toho, co Ubuntu vie.

moznosti:
ctrl+alt+del (ak este nenabehli X, alebo ak padli)
ctrl+alt+F1 a potom ctrl+alt+del (prepnut na prvu konzolu a tam uz by ten c+a+d mal ist)
ctrl+alt+backspace - zhodi iba X server, nie cely system

alt+printscreen+b (alt+sysrq+b) - restart, ak je zapnuta funkcia magic sysrq key - velmi dobra vec ak system vytuhne
alt+printscreen+s, potom alt+printscreen+u a potom alt+printscreen+b - nech to aj zapise nezapisane data (aspon niektore) na disk, v tomto pripade asi netreba

najskor sa ti nenatiahol ani kernel, takze pomoze jedine hardware reset. mozes sa este skusit pripojit na ten komp z ineho pocitaca v lan-ke napr. cez ssh alebo telnet a ak sa ti podari pripojit(co v tomto pripade najskor nie), tak v konzole sa prihlasis ako su a mozes urobit reboot pomocou prikazu reboot. neviem o tom ze by mali linuchy nejaky safe mode, vzdy som bol v tom, ze pokial nenastartujes X-ka a si len v konzole, tak si vlastne v safe mode. ale mozno v ubuntu a inych linuch distribuciach take nieco existuje.

Díky všem, restarty jsem už vyřešil "fyzickou" cestou, ovšem na daném stroji se prostě Ubuntu odmítá rozjet i při spuštění v safe mode. Připojil jsem zkusmo LCD 20", restartoval, chvilku to nabíhalo a pak LCD vyhodilo hlášku "Out of range" a u té zůstalo.
Vložil jsem tedy stejné CD do tři roky staré P4 s 17" CRT a vše chodí, jak má. Jen škoda, že to neumí zapisovat na NTFS disky (chápu, že MS neuvolnil specifikace, takže v tom je Linux nevinně, ale je to handicap)

NTFS zapisovat umi, ale pravdepodobne kvoli experimentovaniu v LiveCD - autori distra nastavili mount pre NTFS disky s atributom ReadOnly pre Guesta.

p.s. ja na mojom Linuxe (FC6) bezne zapisujem na NTFS a zatial to ide bez poskodenia NTFS particie :) (pol roka)

jediny probl. pri zapise je, ze to robi dost pomaly - cca 1-3 MB/s

(napr: mount /dev/hdX1 /mnt/disk -t ntfs-3g), ale vid nejake linux forum.

Zřejmě máš podobný problém, jako já. Taky sedím u Dell PC.
Taky jsem koketoval s Linuxem. Zkusil jsem Ubuntu 6.06 - to mě beželo pěkně, ovšem po nainstalování ovladačů grafiky (NVidia) jsem se nedostal do X.
Zkoušel jsem i Kubuntu - načte se mi CD, v úvodní nabídce vyberu start systému a po chvilce se PC restartuje. Takže systém nenaběhne. Stejnej problém mi dělá i Ubuntu 6.10 a Ubuntu Ultimate, na který jsem se moc těšil.
Takže jsem zůstal u Widlí a Linux budu zkoušet až v budoucnu na jiným stroji. Asi se to s Delly moc nemiluje.

Tiez som skusal rozchodit v FC6 ATI - proprietne ovladace - a tiez mi to pri spustani X - cierna obrazovka, ale to je pravd. moj zaciatocnicky problem - nechcelo sa mi to moc skumat.

, ale po roznych Live distribuciach, jedina, ktora mi rozchodila ATI-proprietne s BERILO-om 3D autiomaticky po boot-e, bola distr. SAM linux (X - XFCE) (www.sam-linux.org)

mozno sa chyti aj na Dell - len tip.