Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem improvizovane chladenie notebooku

Caute kedze moj nb dosahuje pri hrani vysoke teploty rozmyslam o nejakom efektivnom improvizovanom chladeni, napriklad nejaku podlozku do ktorej by som dal vodu zamrazit a potom na nu dal hlinikovu podlozku a na to notebook. hlinik by mal efektivne viest chlad a nehrozilo by ani zarosenie...

napad vas ako by to bolo realizovatelne? kde by som taketo nieco kupil respektive aby to bolo co najkomfortnejsie a neprepustalo vodu

dik

Odpověď je snad jasná, je třeba noťas vyčistit od prachu, dále dostat co nejchladnější luft dovnitř, takže jakési podložky či jiné nesmysly ti ochladí možná noťas z venčí a ne tam kde to je důležité = chladič procesoru, g.karty ......... takže balkon či okno bude efektivnější.

Ty mas kolko rokov ze si vymyslas tieto mambo-jambo ?! ako nic v zlom ale toto by napadlo asi len 13 rocneho chalana tieto tvoje teorie ktore do praktiky nedas nikdy pretoze nebudu mat ten efekt co ty chces.
------
1. Odpoved na tvoju otazku je aby si si /dal ho precistit od prachu a prepastovat a to ti znizi teplotu o par stupnov.
2. Ked hras hry tak musis mat na PEVNOM povrchu aby vedel nasavat chladny vzduch zo spodu (ak ma nasavanie zo spodku).
3. Ak hras casto hry tak si si nemal kupit notebook ale stolne PC alebo hracsky notebook co ma na to chladenie robene aby sa neprehrieval.

CPU/GPU v notebooku sa chladia chladicom vnutri notebooku, teplota nejakej dosky pod notebookom to nijak neovplyvnuje. Snad by bolo dobre najprv vycistit chladic vnutri NTB, ak ho uz mas dlhsie, ptz potom uz na nom je kilo sajrajtu.
A ak tomu chladicu chces pomoct tak by si musel chladit vzduch ktory notebook nasava. To nejakou doskou s ladom nedosiahnes (chyba ti vymennik tepla resp. chladu)

Jaky vlastne mas skutocny problem? Snad by si to mohol objasnit (jaky ntb, kolko rocny, a jaky presne problem tam nastava).

Ventilator ofukujuci spodok ntb by mohol ochladit spodny kryt notebooku, ale na teplotach chipov vnutri sa to asi moc neprejavi (ja by som povedal ze vobec, ale o nejake 1-2° to snad teoreticky aj moze ovplyvnit :)

no mam 4 rocny nb asus k53sv a pri hrani hier, i ked hram iba fifu 14 tak taketo teploty nb dosahuje kvq3rv6q1 hra ide naplno ide o to ze sa bojim aby mi neodisla kvoli tomu zakladna doska alebo grafika a nb sa mi neznicil... notebook bol cisteni a prepastovany pred pol rokom dokonca aj s novym vetrakom kedze v servise mi ho rozbili omylom. Podlozku mam za 10 eur taku obycajnu s 12cm vetrakom.

Nějak vás, rádce, nechápu. Když dám led do nádoby a z nádoby budu vyvádět vzduch ventilátorem, tak ten vzduch bude mít tu samou teplotu jako zbytek místnosti? Nebo ten vzduch bude chladnější díky tomu ledu?

Teď si představte, že ta nádoba bude pod notebookem, kde bude ochlazovat vzduch a ventilátor v notebooku bude tahat ten chladnější vzduch ochlazený ledem. Je to blbej nápad, ale nechápu jak můžete říkat, že to bude rozdíl 1-2°C.

V nadobe s ledem neni vzduch. Budes tam vhanat vzduch miestnosti ktory sa s tym ladom stretol stotinu sekundy len na povrchu, a ochladil sa o 0.1°C, a stale nechapem jak ten vzduch zospodku dostanes k chipom.
Rikam ze rozdiel nebude ziadny (to 1-2 je len taky optimisticky tip, aby som nebol moc negativny :D), ale ked chces tak sa hraj s ladom a ventilatorom, mne je to jedno. Potom nam napis ze kolko je rozdiel :)

Proč stále hovoříte o tom, jak se to dostane k chipum? Sice neznám vnitřní stavbu notebooku, ale selskej rozum mi říká, že ty otvory na spodku nb jsou na chlazení, když se tam přivede chladnější vzduch, tak logicky bude chlazení efektivnější, není to tak?

Já to v žádném případě dělat nebudu :-D samozřejmě by šlo udělat, aby ventilátor vzduch do nádoby vháněl a výfuk by byl pod otvorem do ntb.

To, že jsi tady někde psal něco o výměníku a já to nebral v potaz neznamená, že nevim co to znamená, pouze jsem to vlákno nečetl až do konce. A samozřejmě by tam šly dát nějaká hliníková žebra, ale tohle opravdu není můj obor, takže se už raději odmlčim. Jenom jsem se nad tím tak pozastavil.

Ještě k otázce - měřil jsem to laserovým teploměrem, který jsem namíř do vývodu vzduchu. ... tak teď opravdu - OpenHardwareMonitor a kontroloval jsem během hraní teploty. S chladící podloužkou za 400,- ty teploty klesly ze 78°C na 72°C, což není žádný zázrak, ale zase to není nejhorší.

Ale teplota "behem hrani" zavisi aj od toho ze kolko tam je v tej hre zrovna postaviciek apod :) Normalne sa take veci testuju benchmarkom (napr. GPU pomocou furmark alebo CPU pomocou prime95 apod, aby boli furt stejne podmienky, a dostal si nejaky vysledok a nie len nahodne cisla).

72 a aj 78 je pre notebookove chipy uplne normalna teplota (specifikovane su do 100°), nemusis nic riesit.

Není nad to se po náročném dnu pobavit :D

Pro tazatele: pokud jsi šikovnej jako Pat a Mat, tak rozeber notebook, vyřízni žebrování na spodní části šasí vedoucí k ventilátoru, kup si nějakou chladící podložku a máš vyhráno.

A nezapomeň tvůj postup i výsledek uploadnout na Youtube a hodit sem link :D