Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CRT= některá písmenka jsou namázlá!!!

Zdravím, pořídil jsem si(ZDURAZNÍM=KVALITNÍ) 21" CRT monitor DELL p1130, ale trápí mě u něj toto:

Při jakémkoliv rozlišení i se sníženou frekvencí jsou některá písmenka mírně namázlá a neostrá, jiná zase ostrá jako břtva(nejvíce si toho všímám u černých písmenek). Například napíšu vedle sebe tři vykřičníky a jeden je ostrý, druhý rozmazaný a třetí mírně namázlý. Proboha, tohle bych čekal u LCD při interpolaci, ale ne u CRT!!! Jistě chápu, že větší uhlopříčka chce i větší rozlišení, ale u CRT bych čekal písmenka ZUBATÁ-ne namázlá. Může to být například grafickou kartou? Moje je integrovaná: via/s3g unichrome pro igp(je, ale pravda, že je to SHIT) Opravdu jsem v rozpacích.

PS: Monitor zvládne rozlišení " 2048*1536 v 75 Hz" a doporučené je 1600*1200 při 100Hz.

Pokud nepomůžou všechny možnosti z menu monitoru (Focus, moire) a může se kvalita rozostření měnit s jasem, tak se jedná o sekundární emisi elektronu (může se projevovat jen u jedné základní barvy - červená, modrá, zelená) => stará dosluhující obrazovka => hodit jim to na hlavu.

Kolik má nasvíceno, bych tolik nevěřil. A životnost může být u špatného kusu také jiná. Máznutí právě u kontrastních jemných přechodů je typické pro sekundární emisi. Bude se to zhoršovat, až se rozmažou celé pásy u písmen - doprava bude směřovat "prápor".

1. tak tak
2. z principu: na rozdíl od lcd, které má dokonale ostré zobrazení v nativním rozlišení, u crt žádný takový režim neexistuje, všechny jsou nějak aproximované (rozmazané). je třeba si hrát v osd menu se souběhem barev, seřídit všechny geometrie, a nepoužívat prodlužovací či levný tenký vga kabel.