Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zkušenost s kvalitou SATA kabelů

V poslední době jsem se potýkal s občasnými záseky OS, které se většinou začalaly projevovat zhruba po hodině provozu stolního PC. Nakonec se viníkem ukázal být datový SATA kabel k systémovému disku, po jehož výměně to přestalo zlobit. Proměření kabelu ukázalo, že jeden z datových vodičů (je tam třikrát kostra a čtyři vodiče jsou datové) má odpor měnící se při pohybu kabelem v řádu kiloohmů až k úplnému přerušení, zbývající datové vodiče pak odpory v řádech jednotek až desítek ohmů. Všechny kostry pak bezproblémově a stabilně pod 1ohm. Nedalo mi to a proměřil jsem dalších šest kablíků ze šuplíkových zásob, různých délek. Prakticky u každého jeden nebo více datových vodičů vykazuje hodnoty odporu mezi deseti až dvaceti ohmy, u jednoho kabílku dokonce až jednotky kiloohmů. Všechna měření byla provedena měřícím napětí 50mV přístrojem s akustickou indikací měřené hodnoty (Polar 850).

Jirko,mezi kolegy techniky jsem asi před rokem vznesl dotaz : Znáte prosím výrobce,který má snahu vyrobit velmi kvalitní výrobek s příznivou cenou pro zákazníka a dlouhou životností ? Následovalo ticho....To jsem nebyl slyšet? No,a co ti máme odpovědět,když takovou firmu neznáme . :-)

...má odpor měnící se při pohybu kabelem v řádu kiloohmů až k úplnému přerušení...

Povedal by som že to značí že kábel je zrejme niekde zlomený. Sata káble treba ohýbať opatrne, na rozdiel od pata káblu neni vo vnútri vodičom lanko ale plný drôt a tak pri prílišnom ohýbaní sa lahšie zlomí, neviem prečo to tak vymysleli s plným drôtom, nepovažujem to za štastné riešenie.

měnící se při pohybu kabelem

musím trochu upřesnit: při hýbání kabelem těsně u tělesa konektoru, který mám pevně upnutý ve svěráčku. Dělá to na mne dojem, že kostry jsou pájené, kdežto datové vodiče jsou tam v té hmotě jenom nějak zalité, takže jsou tam přechodové odpory. Bude pitva, pokud něco relevantního ukáže, napíšu to sem.

Odkial mas tie kable?
Inac kable su vseobecne nahovno, ale ne vsetky :) - ja co pouzivam rozne napr. 5eur/kabel tak neni problem ale neohybam ich tak neviem :) Ono tam ide aj o to ze jaku impedanciu to robi na nejakych x GHz, a ne SS napatie (ta moze byt znacne vyssia)
P.S: nikdy som to nemeral, a na compliance test u nas asi existuju speci kalibrovane kable ci co, musel by som sa pytat kolegu :) normalne kable nemera asi nikto, ked je problem skusi sa najprv 5 inych kablov :)

Velmi dobrá připomímka ohledně sata kabelů, taky mi padal OS, ve správci událostí to bylo jako chyba disku. Otevřel jsem PC a SATA kabel přepnul do jiného SATA konektoru na desce a u disku jej dal tak aby byl pevněji ve svorkovnici naohýbáním mezi jinými částmi - od té chvíle žádná chyba disku, také bych rád pořídil kvalitnější kabel.. :-)

Ale no tak, pro někoho to náhodou může být i docela podstatná informace (diagnostika fakt nebude hodnotit vadný kabel, ta to svede na elektroniku). A tady je alespoň důkaz, že ne každá závada je vinou elektroniky (zrovna u sata kabelů bych takovéhle problémy nečekal, a řešit pak nějaký problém, byl bych v krajině, kam slunce nesvítí). Takže mít těch kabelů plnou řiť je pěkné, ale je dobré vědět, že se sypou taky…

Svého času jsi slíbil, že vytvoříš zkoušečku SATA kabelů a podáš zprávu. Shodou okolností jsem narazil na podobný problém - nespolehlivý kabel. Koncovky jsou moc malé a nepřístupné a ruční měření ohmetrem je téměř nemožné.
Prostě počítač naběhl (občas) a vypsal "pro restart stiskněte CTRL+ALT+DEL"...
Po výměně kabelu to běhá. Kabely byly nové - letos koupené Gembird (https://www.exasoft.cz/gembird-kabel-datovy-kabel- sata-50cm-cc-sata-data-_d75033.html) - a několik měsíců to fungovalo.
Průser byl v tom, že předtím vytvořená bitová kopie systému byla vytvořena s vadným kabelem a tudíž měla chyby.

Svého času jsi slíbil

hele, když chlap něco slíbí, tak to taky udělá a není potřeba mu to každejch půl roku připomínat :-D.
Skutečnost je taková, že koncovky už mám, ale momentálně mám trochu frmol v práci, takže to musí počkat. Co se měření ohmetrem týká, tak běžné multimetry měří odpor napětím v řádu jednotek voltů což pro daný účel není vhodné. Tyhle přechodové odpory je potřeba měřit napětím v řádech mV až desítek mV, nejlépe s akustickou idikací.

Blbě nakrimpovaný kontakt časem oxiduje a vzniká přechodový odpor mezi drátem a kontaktem. Když to měříš normálním multimetrem, tak to měřící napětí stačí k tomu, aby tuhle zoxidovanou vrstvičku prorazilo. Nevím, jaké jsou impedance na SATA Tx-Rx párech, ale právě ty GHz mě vedou k tomu, že to bude v řádech ohmů až desítek ohmů (typuju klasických 50 nebo 75ohm). A na tom už ti přechoďák deset ohmů udělá pořádnou paseku.
[http://pc.poradna.net/file/view/25932-sata-png]
Na fotce to není vidět, ale ten třetí drát odspodu se v tom zamáčknutí protáčí a viklá. Takovýhle spoje fungujou obvykle tak, že když se s tím zahýbe, tak to má nějakou dobu dobrý kontakt, když to necháš pár týdnů ležet, tak se objeví přechodový odpor.

No mě u novýho HDD nasázel při přenosu dat novej SATA ca 3000 chyb,po výměně za jinej už ani jednu,u známého padal Pc měnil jsem zdroj atd a nakonec to vypadá že to dělal blbej shitovej SATA protože po výměně rovněž vše OK,bych řek že kvalita mizerná zlatý IDE,ten jsem v hazlu snad ještě neviděl a to byli kolikrát překroucený jak sviňa.:-)