Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problemy s diskem téměř historického pc

Známá má velmi starý počítač - socket 478. Začala tam mít problémy se starším 20gb ide diskem. Poprvé jsem jí to opravil hdd regeneratorem a pozornil, že za nějaký čas se to objeví znovu. Po půl roce jsem jí tam dal jíný 80gb ide disk.
Po nějaké době zase problém. Při načítaní systému (windows xp) v disku cvakne (jen jednou) a počítač se restartuje. Nouzový režim totéž. Disk jsem připojil k jinému pc a otestoval nějakým bootovacím cd avg antivirem a potom Avastem přímo ze systém: Nenalezen žádný virus. Zkusil jsem chkdsk - struktura dat v pořádku, žádné chybné sektory. Disk jsem zkontroloval Seagate seatools vše v pořádku. Když je disk připojen k jinému pc bez problému se do něj dostanu, není problém se čtením ani zápisem.
Nakonec jsem bez problémů přeinstaloval windows xp, bez toho že bych disk fromátoval.
Měsíc a půl to fungovalo a potom totéž. Napadl mě ještě zdroj, změřil jsem napětí takovým orientačním měřidlem od Delocku, napětí v normě a žádné výchylky. Jiný zdroj nepomohl, bylo to stejné. Disk jsem zkusil dát do pc se socketem 478 (ale jiným čipsetem) - jinej jsem nesehnal. Taky se restartovalo, ale to cvaknutí před tím se neozvalo.

Napadlo mě jen dát tam jinej zdroj a disk a znovu nainstalovat windows xp a tentokráte raději formátovat disk. Nenapadlo by někoho něco lepšího či jednoduššího?
Děkuji předem za pomoc.

Pokud v disku cvaka, tak vymen disk.

Pokud se obavas, ze by pricinou problemu disku mohl byt neznamy zdroj, vymen zdroj (a zdrojem odpaleny disk).

Windows XP je treba na pocitac nainstalovat - tzv. cista instalace. Pokud nejsou naborene, tak na dalsi disk je jen zkopirujes pomoci nejake utility na klonovani disku - typu Acronis Home Image.

V disku cvakne jen jednou když spadne systém a pc se restartuje. Když ho zapojím jako nesystémový v jiném pc necvakne vůbec a k souborům na něm se dostanu. A programy typu Seagate seatools tvrdí že disk je v pořádku. To klonování jsem zkoušel a restartuje se to i s klonovaným diskem. Vypadá to na poškozenou strukturu souborů, ale chkdsk nic nenajde. Ten zdroj je JNC LC-B235ATX starej, jen 235w, možná nestíhá někdy při větším zatížení a dělá to problémy se systémovými soubory, opravdu nevím.

Tak ATX zdroj preci muzes vymenit, uz jenom jako preventivni opatreni, aby to jednou neshorelo, ikdyby byl jeste OK.

Je ale mozne, ze je jen naborenej system, kterej v urcity situaci provede automaticky restart z bezpecnostnich duvodu. Proste to preinstaluj na cisto, ale jestepredtim si prohledni v nastrojich pro spravu prohlizec udalosti, ten by mohl napovedet o duvodu padu systemu.

Napadlo mě jen dát tam jinej zdroj a disk a znovu nainstalovat windows xp

kvůli výměně zdroje se přece neinstaluje znovu systém.
to měření napětí taky nemá smysl - voltmetr neukáže krátkodobé poklesy napětí. navíc šmejdy od delocku nemají v domácnosti co dělat.
jak navrhují kolegové, jsem pro přezkoumat kvalitu molexů.
crystaldiskinfo ukazuje nějaký zhoršený parametr?

Ono je to naopak - kvůli poškození systému (které chkdksk neodhalí) uvažuji o zdroji. Já vím, že delock není nic moc ale orientačně mně několikrát pomohl. Crystadisk jsem nepožíval, ale zítra to zkusím. Ty molexy to je opravdu zajímavá rada. Děkuji