Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bitová kopie a automount USB - Linux OpenSUSE

Ahoj,
dnes bych potřeboval radu od nějakáho Linuxáka :-)
Nedávno jsem si koupil Banana PI M3 a nainstaloval jsem na něj Linux OpenSUSE - vše sice funguje na jedničku, ale mám dva problémy, a to :
1.) Potřeboval bych nějak nastavit automatické připojování disků (flešek). Nyní musím USB připojit a příkazem "mount" do terminálu zpřístupnit flešku, abych s ní mohl pracovat. V Ubuntu to chodilo pěkně.

2.) Nějak vyzálohovat celý operační systém včetně souborového systému - nejlépe pomocí bitové kopie do formátu .iso, to bych si pak v pohodě nainstaloval zpět v případě problémů (a těch bude :-) )

Berte mě s rezervou, jsem v Linuxovém světě nováčkem.

Děkuji za pomoc :puff:

1.) Pokud to chápu dobře, tak mi to vždy automaticky "mountne" pouze USB disk s konkrétním UUID, ale já chci připojovat automaticky všemožné flešky. Nejlépe něco ve stylu, co bylo v Ubuntu, tam stačilo píchnout USB do Banána a na ploše se objevil název flešky a po rozkliknutí jsem mohl prohlížet její obsah.

2.) Ten Banán má interní úložiště eMMC, na kterým je nyní systém (z důvodu rychlosti), kdybych využil příkaz "dd if=/dev/hds of=/file.img", tak by to teoreticky šlo né ?