Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Win či? Linux?

mam taku otazku mam kupeni new pc... a chcem sa spyat, chcel by som zmenu rozmyšlal som, či win10 alebo linux, ake sa vaše reakcije čo by som mal zvolit, alebo čo je popripade lepšie, dakujem za všetky radi vopred

Uživatel Windows ti řekne windows.
Uživatel Linuxu ti řekne, že Linux.

Ptáš, se špatně. Co na tom PC hodláš dělat ?

Seš hráč, ale zajímá tě bezpečnost a chceš systém, který funguje ?

Pak si udělej dual-boot. Windows na hry, Linux na všechno ostatní.

Já nepíšu že si nic nezahraje, píšu že si moc toho nezahraje a nikoho zde neblbnu.
Co si zahraješ v Linuxu, zahraješ si i ve Windows. To co rozjedeš ve Windows, to na Linuxu rozjet nemusíš. Takže pro hráče je nejlepší Windows a dál se o tom nehodlám bavit.

Proto jsem mu doporučil na hry spíš Windows.
Jenom jsem na tyhle věty alegický. Většinou to stejně říkaj lidi, co viděli nějaké distro tak maximálně z rychlíku. Takže za tohle se na mě nemůže nikdo zlobit.

Je prostě potřeba to uvést na pravou míru.

Jak říkám, jestli máš peníze na Windows a seš hráč, kup si je.

Jako druhý systém na práci, internet apod. si dej Linuxovou distribuci (Třeba Linux mint, *buntu) zatím si to očucháš a uvidíš, jestli se k Windows vrátíš.

Na bezpečnost rozhodně. Co se týče práce, záleží jaké konkrétní programy používáš. Některé jsou jen pro windows, ale na Linuxu to můžeš rozjet přes WINE, který umožňuje spouštět windows aplikace. A nebo najdeš alternativu k tomu programu.

Na Linuxu si toho zahraješ hromadu, ale pokud hraješ nejnovější AAA tituly, tak vydávají někdy jen windows verze a přes WINE to třeba taky nerozchodíš. To není problém Linuxu, ale vývojářů, co na nás serou.

Pooužij Google.

Jestli chceš jednoduchou metodu, tak nejdřív naistaluj windows. Pak si stáhni například Linux mint ISO, vytvoř si bootovací flash disk, nebo ten obraz vypal na DVD. Strč DVD do mechaniky, v BIOSU nastav boot z DVD/USB spusť instalaci, vyber možnost nainstalovat vedle Windows (případně si ještě uprav oddíly, jak potřebuješ) a je to.

Při startu si pak vybereš, který systém chceš spustit.

Keď si na Steame odfiltrujem hry podľa platformy, tak to vyzerá takto:

Hry pre SteamOS+Linux: 2259
Hry pre Windows+Linux: 8873
Hier celkovo: 8874

Čiže rozbeháš cca štvrtinu hier zo Steamu, pričom na Windows ich rozbeháš cca všetky. Pri hrách z iných zdrojov ako Steam bude ten nepomer ešte väčší.

Ak je hlavné využitie na hry, tak jednoznačne Windows. S hudbou, filmami a surfovaním nebudeš mať problém na žiadnej platforme.

Ak sú hlavné požiadavky bezpečnosť a funkčný systém, tak je jedno či Windows alebo Linux. Ale keď už máš Win10 Pro, tak podľa mňa nie je čo riešiť.

Muj nazor na to je ten, ze bych si na herni pocitac dal Windows klidne i Win10. Respektive mam to tak. :-)

Co se tykam dualbootu, tak jsem zkousel nekolikrat a nakonec jsem od toho definitivne odesel, protoze je to nesmirne otravne. Uvedom si: prijdes k pocitaci, chces si zahrat nejakou hru, nabootujes do Windows a muzu te ujistit, ze prebootovavat se restartovat pocitac do linuxu uz se ti chtit nebude, takze pak zustanes na Windows a linux ti bude maximalne hnit.
Pokud proste nejsi fanousek nebo nejsi rozhodnuty se ucit na linuxu, tak nejaky dualboot nema smysl. Vlastne ani na to uceni se na linuxu ne.

Vyresit se to da dvema zpusoby, koupit si nejake levne druhe PC a na to nahodit linux, tak to mam resene ja, kdy mam krome herniho PC jeste takovou levnou samohrajku s core i3-3220T a s linuxem. Nebo nahod Virtualbox a spoustej linux virtualizovane primo z Windows, potreba je hlavne dostatek pameti.

---

K tomu co tu zaznelo:

Ackovych titulu moc pro linux neni, linuxovy fanatici sice placaji neco jineho, ale nainstaluj ten Steam a presvedc se sam.

Drtivou vetsinu starsich her s DirectX 9 a starsim pod linuxem pres WINE rozjedes.

Nefunguje:

NHL 2004 (nejde zapnout), NFS U2 (zapnout jde, ale nefungují některé textury), Medieval II TW (jde nainstalovat, ale je to nehratelné - teď už je i verze pro Linux, tohle se týká Wine), Skyrim, NHL 2009 (nejde online, nejde pořádně kariéra), FIFA 04 .....

Funguje:

Assassin's Creed 1, NHL 05 (pokud nevadí rozlišení 800x600, protože když necháš Ubuntu ve FullHD, tak to nejde ani zapnout)

Víc jsem toho nezkoušel, ale já z toho vyvozuju spíš to, že drtivá většina nejde, než že drtivá většina jde. Tak tady "neplácej".

Dva psali, že jim to nešlo zapnout (jako mně) a třetí psal, že když s tím udělal kdoví co všechno, včetně nějakého dost pochybného cracku (čímž porušil minimálně licenci, na Linuxu z toho snad jiné škody nenapáchal), tak to rozjel stylem "gui isn't complete" . Teď jsi mě teda přesvědčil...

Jsou hry, které na tom jdou (dobře), ale rozhodně ne "drtivá" většina. IMHO to dokonce není ani většina. :-)