Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co dále s Vistou?

Na svém (zdaleka ne novém - IntelCore 2 duo, 4 GB RAM) PC používám dosud Vista Business a jsem spokojen. Jenže - Vista přestane být podporována (Chrome už s podporou přestal) a váhám, co dále:
A/ používat Vistu i nadále byť bez podpory - hrozí nějaká vážná rizika?
B/ koupit levné W7 + COA štítek z druhé ruky a upgradovat na W7?
C/ vyčkat až Vista přestane být použitelná a pak přejít na Linux?
Co byste poradili? Děkuji.

a) žádná kritická chyba nebyla publikována, pokud se budeš držet rozumných zásad:
- nepoužívat věčně děravé aplikace ms a adobe
- chrome je stejně paskvil, o nic nepřijdeš
- nesurfovat na netu jako admoš s odblokovaným uac

b) w7 mají výhodu v umravněném uac, který navíc umí dědičnost povolení.
dají se koupit nevyužité firemní licence = různé weby typu "levný sw".

c) tučňáka neovládám, nemohu sloužit.
potřeboval bys to vyzkoušet na nějakém dual-boot rozdělení disku, ale chce to vědět, co děláš.

d) w8-w10 nesnáším, někomu třeba nevadí. pokud jsou ovladače (u starých ntb jen ty základní z winupdate), možná by šel využít update na w10, nepátral jsem po tom.

Co bych poradil:

A - nehrozi, na Chrome se vykasli a pouzivaj Firefox nebo Palemoon, pripadne QupZilla.

B - jiste, na tvem PC to behat bude dobre, takze pokud bys s moznosti A byl nesvuj, tak muze byt i takto.

C - to nevypada jako PC na hry a tudiz i nejake Ubuntu pripadne Mint jsou moznost, jak se situaci nalozit. Problem muze nastat, pokud pouzivas Microsoft Office, v tom pripade nejprve vyzkousej LibreOffice i pod Vistou, jestli ti to bude vyhovovat. Stejne tak ber na zretel, ze linux neni Windows a pokud si s nim nikdy nepracoval, budes se muset neco naucit nez se prace v linuxu pro tebe stane stejne intuitivni jako ve Windows. Napriklad pod linuxem se vic pouzivaji klavesove zkratky i tam, kde na Windows pouzijes mys, coz je ve vysledku mnohdy rychlejsi, ale je to proste trochu jine.

Takze jsem ti asi moc neporadil, ale vsechny tri moznosti jsou realne a je na tobe, aby ses pro jednu rozhodl.

Edit: Na notasu Core2Duo mam Vistu a rozhodne to nehodlam menit kvuli nejakemu konci podpory. ;-)

Pouzivaj vistu, nic nehrozi. Ja ju pouzivam a stale su na to updaty a vsetko funguje. Vypni si sluzbu superfetch ak si to neurobil hned po instalacii. Vista bude este dlho pouzitelna, nemusis na nic prchadzat a kup[ovat W7 teraz podla mna nema vyznam.