Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Instalace SATA disku

Ahoj,mam problém s instalací Windows XP SP2 na SATA disk. Mam desku Asus P5B: http://www.asus.com.tw/products4.aspx?modelmenu=2&m odel=1178&l1=3&l2=11&l3=307 v biosu mam nastavenou SATU na ENHANCED a dáme na AHCI, při instalaci xpček zvolim F6, po chvíli se to zeptá na ovladače,dám tam na ICH8 AHCI z diskety chvíli instalace pokračuje a pak mi tu suše řekne že tam neni disk (to jako ve fázi kdy se má zobrazit výběr oddílů). Komp by měl být nastaven,ale objevil jsem že někdo nechal na disku jumper na SATA 150 tak jsem ho vykopl ale stejně to neběhá. Když SATu přepnu do COMPATIBLE tak xpčka naistaluji ale nechce se mi ochuzovat o pravé SATA;-)
Netušíte na co ještě kouknout? Předem dík

Davas mu blbe ovladace (alebo to je na tej diskete nejako blbo ulozene). Ale na enhanced by to malo ist bez problemov prepnut aj po instalacii XP, (po instalacii ovladacov chipsetu).

P.S. inac skus to prepnut na enhanced (skus AHCI disabled aj enabled) spustit instalaciu a nedat mu ziadne ovladace (nemackaj F6)
P.S.2. Inac mozno je lepsie mat instalacku XP s integrovanym SP2, zhlavy neviem ci to potom obsahuje viac ovladacov...

Ovladače mu předhazuji ty co se vytvoří z cdčka, zkoušel jsem i nějaké stažené a nic.
Jinak to AHCI se zobrazí jen když dám enhanced a pak je tam AHCI a IDE (to je předpokladám to enable disable) co tim získám? Když nepodstrčim ovladače tak opět neni disk, když dám enhanced na ide a nepodstrcim ovladace tak to disk najde. Myslíš to jako naistalovat takhle a pak přepnout na AHCI? Jde mi o tohle:
už jsem tam dal xpčka v compatible režimu,nainstaloval ovladače pro chipset a přepnul,pak už to nebootlo. Nemam takove zkušenosti se SATOU tak se ptám co ty na to.
Zatim dík

Jinak to AHCI se zobrazí jen když dám enhanced

- to je spravne

a pak je tam AHCI a IDE

- co? napis presne co a s akymi moznostami tam je. AHCI by malo mat moznosti "enabled" / "disabled". Co tam mas este s "IDE"?

Na intel chipsety u mna bolo (ak sa dobre pamatam) u mna jedno ci je sata nastavena na enhanced alebo legacy, WinXP SP2 sa instaloval bez problemov bez dodatocnych ovladacov. AHCI som mal ale tusim vzdy na disabled.
Je mozne ze mas nejaky problem s BIOSom alebo ze ten disk ma nejaky problem s enhanced+AHCI, skontroluj este raz jumpre aj na disku ci nemas disk prepnuty na sata1 alebo co (prip. utilitou od vyrobcu disku).
P.S. pozri na webe vyrobcu dosky ci nie je novy BIOS pre tu dosku.

Aha uz ta chapem, ty tam mas mod "AHCI" alebo "IDE", tak hej AHCI znamena enabled, IDE znamena "AHCI disabled". Problem nie je s "enhanced", ale problem je s tym ze ak nastavis "enhanced" tak ti vtedy hned naskoci aj povolene AHCI. K tomu je mozne ze bude potrebne Win instalovat nanovo a dat mu ovladac na diskete, tak ako si to robil. Preco disk ani vtedy nenasiel je ale zahada. Najpravdepodobnejsie to co som pisal hned prve, si mal asi na tej diskete nieco blbo...

P.S. uisti sa ze si ten disk strcil do SATA portu ktory ide z chipsetu (kukni navod k doske alebo skus iny SATA konektor). Ta doska ma totiz este aj externy controller ktory ma 1x externy a 1x interny SATA (ked disk ale strcis tam, tak potrebujes ovladace pre ten externy controller a nie pre ICH8).

Ne mam to v SATA1 který jde z Chipsetu, zkousel jsem mu sice pro jistotu dát potom ten na přídavný řadič.....
Zkoušit dát wokna tedy při nastavení enhanced a IDE, pak to přepnu na AHCI??

Disketu jsem zkoušel jak vytvořit z cdčka pro ICH8 tak jsem stáhl z webu 2 jiné tvorby disket a s žádnou to nejelo. Disketovka je OK- bootnout systemovku win98 jde, diskety jsem vystřídal 3 a mam v nich už čurbes co jsem kolikrat kam dal :-D ( při F6 mi to zobrazilo výběr řadičů, dával jsem ten ICH8 AHCI, načetlo ho to a nic, kdybych dělal disketu ručne a nebyl by tam tuším oemsetup.něco tak to tu disketu při F6 nenajde-ozkoušeno )

Aku tam mas verziu BIOSu? Skus naflashovat poslednu (najlepsie z dosu pomocou afudos (to si tam diez stiahni) http://support.asus.com/download/download.aspx?SLan guage=en-us&model=P5B

Ake mas moznosti pri vybere ovladaca po F6 (na tej diskete, ak ju vytvoris z dodaneho CD)?

Najlepsie je to uz instalovat s AHCI, inac by si musel predpripravit si ovladace vo Win (rucne sachovat v registroch alebo kde).
Ak to ani s najnovsim BIOSom nejde nainstalit s AHCI tak bud je problem s tou disketou (nie je na CD viac roznych verzii tej diskety? :-)) alebo je problem s diskom/radicom (napr. ze je disk prepnuty ze AHCI nevie alebo co ja viem co moze byt este problem), skusal si uz utilitu zo stranok vyrobcu disku ze co sa tam da nastavovat?

Tak bios je 1102 čili co jsem koukal tak ten po fixu něčeho AHCI

Možností je tam asi 6-8 namátkou ale zkoušel jsem 1)všechny možnosti 2) v závorce je vždy čip a ICH8 je tam jen jako RAID a AHCI
Na cd je verze ICH8 pro 32system,64bit system pak je tam pro vistu 32/64bit a pak disketa pro ten přídavný řadič.
Ohledně tý utilitky- disk je SEAGATE 250GB 16MB cache, co vim tak je jen seatool tak zkusim zda má něco on

Inac s tou doskou nie si sam http://www.computerbase.de/forum/showthread.php?t=2 27944
vyzera to ze ta doska alebo ovladace na tom CD su nejaky nezmysel, alebo je nanic BIOS.

V podstate mozes skusit toto:
- v BIOSe by si mal mat este jedno nastavenie "IDE / AHCI / RAID" skus vsetko co sa da nastavit na AHCI, hlavne nech tam nemas "RAID", pozri vsetky obrazovky BIOSu ci nieco este o AHCI niekde nie je.

- http://downloadmirror.intel.com/13315/ENG/readme.tx t poriadne si pozri sekciu 5.3 ci si robil vsetko tak ako treba. Mozes si aj stiahnut najnovsie od intelu http://downloadcenter.intel.com/Product_Filter.aspx ?ProductID=2101 vyber "all operating systems" a OK a nascrolluj si na "Floppy Configuration Utility", skus aj tu verziu 7.0.cosi aj tu starsiu 6.cosi...

- alebo zapoj disk na ten dodatocny radic (jmicron) a povol AHCI a po slaceni F6 mu daj disketu s ovladacom pre ten jmicron.

- alebo zmier sa s tym ze to je cinsky vyrobok a AHCI vypni.

Ty další 2 diskety mam stáhlé právě odsud,takže to jsem zkoušel, RAID nikde neni, soubory co jsou v readme popsány tam opravdu jsou.
Zítra do dokopu prodejci ať se chvíli trápí on- trvrděj že tu desku dávaj často a kdo ví zda to neni nějaká vada kusu ::)

Díky moc za rady

Malo by to byt lepsie ale nikdy som to netestoval, takze netusim. U dosiek co robime my davame BIOS default AHCI disabled (nech sa da s defaultami WinXP bezproblemov nainstalovat), "enhanced" moze byt nastaveny, to nie je problem.
Ci si zakaznici zapinaju aj AHCI to netusim (ale pochybujem komu by sa chcelo drbat s disketou, a super vykon disku nie je vacsinou nutny, nie su to servery). Ani neviem ci som skusal AHCI niekedy zapinat.

možná myšlenka z cesty, ale zkusil bys jen pokusně nainstalovat Vistu? Jestli bude fungovat na native SATA bez potíží, tak bychom mohli možná vadu kusu vyloučit...
Protože Vista by si měla se SATA poradit bez problémů, ne jak XP...

No můžu ti ukázat kterou konkrétně mam: katalog.aspx a kód zbozi dej 20060551056 ono to jinak nejde. Ta druhá nevim konkrétně která je.
Pokud ti to pomůže tak řikal že to podporuje nějaká verze deluxe (ale ta ma nvidia chipset....), má heatpipe a hlavně podporuje Raid....
Každopádně tam dal i novější bios a na tohle narazil po pár hodinách bádání.
Tak víš co stejně to člověk na obyč kompu nepozná ;-)

pozrel som si poriadne tie dosky o ktorych hovoris (najlepsie davat link na vyrobcu)
http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=307 &l4=0&model=1178&modelmenu=2
http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=307 &l4=0&model=1295&modelmenu=2

Obe maju intel chipset (ziadne nvidia). Rozdiel je v tom ze obycajna ma ICH8 a deluxe ma ICH8R
Podla intelu ale vsetky vedia AHCI, a ta ICH8R ma navyse RAID (Intel matrix storage technology)
Vsetky ICH8:
Integrated Serial ATA Host Controller
—NEW: Up to six SATA ports
—NEW: External SATA support
—Data transfer rates up to 3.0 Gb/s
(300 MB/s).
—Integrated AHCI controller

ICH8R ma navyse:
Intel® Matrix Storage Technology
(ICH8R, ICH8DH, ICH8DO only)
—Configures the ICH8 SATA controller
as a RAID controller supporting
RAID 0/1/5/10 (ICH8R, ICH8DH,
ICH8DO only)

Takze ano je mozne ze to na tvojej nejde, ale nie preto ze to "nepodporuje" ale preto ze vyrobca nieco po****. ALe fakt neries to ak chces AHCI a nejde to ani s anajnovsim BIOSom zapoj to na ten JMicron controller, alebo to nechaj bez AHCI, nie je to az taka tragedia.
P.S. alebo je mozne ze ICH8 (nie R) fakt nepodporuje AHCI, aj ked intel tvrdi ze podporuje, alebo k obycajnemu ICH8 intel neposkytol ovladace na tej diskete, v tom je vzdy bordel :-)

no, bud keca on alebo keca intel :-) Podla intelu obe maju AHCI, ICH8R ma este aj RAID.

Schvalne som sa ta predtym pytal ze ake presne mas moznosti ak tam strcis tu disketu, ptz. moznost pre ICH8R mozno fungovat nebude, a chcel som som vediet ci na tej diskete je ovladac aj pre obycajny ich8 (moze byt nejako dementne popisany) a ten treba zvolit. Alebo tam vobec nie je (ale iny na inteli najst neviem)

Ked si pozeram .txt k tej diskete tak tie ovladace podporuju len ICH8R alebo mobilny ICH8M, takze mas smolu - nie su ovladace.