Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvláštní 2,5'' HDD?

Zdravím. Mám takovou perličku, ale úplně to sem asi nepatří.
Kamarád má 3 a půl roku starý HP, ve kterém měl HDD zn. Hitachi, Travelstar 5K750 (750 GB, 5400 ot./min, 8 MB). Vím, že po půl roce od koupě mu totálně selhal systém, disk byl místy nečitelný - evidentně přemapovával vadné sektory. Tak jsme HDD zformátovali, trvalo to cca 10 hod. Pak jsme na něj znovu nainstalovali OS. O tomto notebooku jsem se dozvěděl naposledy znovu včera, kamarád upgradoval na SSD, takže mi ten Hitachi dal. Když jsem ho otevřel v HD Tune, nestačil jsem se divit.. 88000 +- přemapovaných sektorů, jinak naprosto OK, naběháno asi 30000 hodin +-. Co mě ještě dál překvapilo bylo, že zaparkoval hlavičky cca 450000 krát. Parkuje cca po 3 sek., což nechápu. Celý HDD jsem zformátoval Low Level formátem, kompletně odzkoušel několika dalšími utilitami, rychlost je dokonce nad průměrem, ve srovnání s totožnými HDD. Průměrná odezva 15 ms, takže jako za mlada.
Absolutně nechápu, jak ten disk může být 100% funkční, 3 roky po havárii na něm jel OS a bez problémů, akorát je trošku hlučnější plotna.

Dá se takový HDD ještě používat na zálohy, když po havárii sloužil a dál slouží na 100%? Mám doma víc kusů s vadnými sektory, ale nejvíc jich měl WD 1TB, kolem 4000 a byl absolutně nepoužitelný.

Díky, jestli jste si to přečetli až sem :))

Nic si nesformatoval. To si len mylne myslis, lebo nejaky srandista srandovne nazval dd command.
Premapovane sektory znamenaju fyzicky vadne miesto alebo iny vazny mechnicky problem. Mozes si otestovat v HD Tune komplet cely povrch, ze co ukaze. Ak bude vsetko zelene tak da sa to pouzit samozrejme ale najlepsie uz len ako 2.zaloha (t.j. tretia kopia stejnych dat) apod.
Disk neparkuje hlavicky kazde 3s, to si zas nieco mylne myslis, a aj keby tak je to uplne jedno. Alebo je ten disk vadny a neustale sa snazi rekalibrovat alebo je tam nejaky problems napajanim apod.

V HD Tune jsem ho samozřejmě testoval a píšu, že ten HDD jede naprosto v pohodě 3 roky, ani jeden vadný sektor snad nepřibyl.
Za 2) disk opravdu parkuje každé 3s, jsem zvědav, kdy se odporoučí. Ale zatím si ho nechám.