Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velikost buferu u DVD mechanik

Všimnul jsem si, že z trhu pomalu,ale jistě mizí mechaniky s bufferem 2MB - často jsou už v nabídkách jen 1/2MB 3/4MB. Zajímalo by mne proč a zda je to třeba dáno novější technologií, která až tak velkou ochranu podtečení zásobníku nepotřebuje nebo pouze tím, že prostě jen šetří na materiálu.
Podle mne mechanika s malým buferem 0,5-0,75MB bude častěj hrabat na disk, sníží se tak životnost lejzru a dříve odejde.

Díky za reakce a názory

PS: Případné stupidní kecy typu, že DVD mechaniky jsou už na h**** a že je daný 15-ti letý jedinec již dlouho nepoužívá, ignoruji - nezajímá mne to.
NE, nejsou na h****, dlouhodobě je používám a používat je ještě dlouho budu.

Oni taky vydržej většinou záruku a šmitec po dvouch letech konec (teď mě dva roky starej Samsung už jenom pálí a přestal jaksi číst média,předtím co ještě mám starý LG to pro změnu čte ale nepálí) a to u všech značek.:-/ Jinak buffer 0,75 MB vidím jenom u Pionera a podívej co stojí 700 oproti Samsungu LG....

Podle mne mechanika s malým buferem 0,5-0,75MB bude častěj hrabat na disk

data by snad stačilo přečíst jednou, ostatně čtení ten laser významně neošoupává.
a při vypalování si taky těžko představuju, že s menším bufferem je na cd vypálí častěji, třeba 2x vedle sebe.

Případné stupidní kecy typu ... a že je daný 15-ti letý jedinec již dlouho nepoužívá

jo, všim jsem si že začaly prázdniny, na stupiditě dotazů je to poznat.
(pokud o podobný komentář nestojíš, formuluj podle toho dotaz, není zač)

S 2MB buferem jsou ještě k mání Liteony(mají ho snad všechny) - jsou sice dobrý,levný, ale je tam zase problém s tím, že většinou nepodporují DVD-RAM disky (krom iHAS524 - ale neměl jsem ji nikdy, tak nemůžu říct, jak dobře si s DVD-RAM dokáže poradit)

Když jsem to zjistil, že právě Liteony mají s DVD-RAM disky problém, dost mne to překvapilo. Bral jsem tuhle značku jako jednu z nejlepších a DVD-RAM formát jako standard, který umí snad všechny mechaniky.

životnosť laseru sa nezníži,ten stejne svieti počas celého napalovania a čítania rovnako....pri novších mechanikách,ktoré už využívajú sériovú zbernicu nieje ptrebná taká velká cache ako v prípade starých mechaník s ATA rozhraním,kde mechanika musela čakať až sa načítalli dáta,ATA rozhranie fungovalo jednosmerne a postupne od primary master/primary slave/secundary master/secundary slave ,takže sa čakalo až jeden prečíta/zapíše,ďalší prečíta/zapíše etc,u sériovej SATA zbernice môžu zapisovať aj čítať disk a mechanika súčasne a nepottrebuje tolko dát hrabať do zásoby,rovnako je to aj v moderných čipsetoch,kde už ATA rozhranie je rezervované prakticky výlučne pre staré typy mechaník a je oddelené v čipsete od zbytku a takisto nemusí čakať na ostatné IDE zariadenia,systém a primárny disk je už obvykle na sériovej zbernici a už neovplyvňuje poradie čítania/zápisu na pridanom ATA radiči,takže tam už nemusí takisto mechanika hromadiť dáta v cache v tak velkom množstve,už ju nikto nebude blokovať prednostnými požiadavkami na zápis/čítanie........ano dá sa to v skratke povedať,že malá cache u mechaník je už podmienená novšími technologiami a posunom hlavných komunikačných ciest od zastaralého ATA/IDE k novším sériovým zberniciam SATA/USB/Firewire/PCI Express,kde je už možný súbežný multikanálový obojstranný zápis/čítanie bez nutnosti čakať na to zariadenie,ktoré má momentálne prednosť......

Pokud mám starší desku na zálohy (třeba MSI K7T(MS-6330)), kde mám v PCI slotu přídavný Axago (2xSATA1 + 1xPATA/100) řadič,na kterém jsou na 1 IDE kšandě 2 IDE disky(PRI/SEC/80GB/5400rpm a na SATA kšandě bude DVD ASUS DRW-24F1MT s 1/2MB bufferem, můžou tedy nastat nějaké problémy s vypalováním/čtením vypáleného nebo ne?

Muze, cimz nerikam, ze musi. Taky vetsinou na tech pridavnych radicich pisou, ze to neni urceno pro mechaniky jen pro disky. Obrana proti tomu je stejna jako kdykoli jindy, nech na konci vypalovani udelat bitovou kontrolu dvd media, pokud projde a bitove to souhlasi, zadne chyby tam nejsou a je to v pohode. Laser bude vypalovat stejne kvalitne at je to pres pridavny radic nebo rovnou z desky.

Ja mam v PC mechaniku spis ze zvyku, beru to jako ze tam patri, ale v podstate to nepouziju. Nicmene pokud na tom tazatel dela treba nejake zalohy, tak je bitova kontrola nutnosti, jinak by nemelo cenu ji vubec vytvaret.
Pokud "smazis na fosilni medium" jen kvuli prenosu dat a zalohy mas poresene jinak, tak samozrejme pripadna vada media hned po vypaleni neni az takovy problem.