Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bunda a vodonepropustnost

K nepromokavé bundě je malej manuál, ve kterým je napsaný, že bunda má vodonepropustnost 10.000 mm H2O. Co by to tak mohlo znamenat?

Díky,
Pavel

Stupeň odolnosti proti vodě se měří tak, že na materiál se přiloží skleněný válec o průměru 10 cm, který se naplní vodou. Voda ve válci působí na materiál a průnik prvních tří kapek nám určí hodnotu, kterou udáváme na výrobcích v mm (výška působícího vodního sloupce při prosáknutí těch prvních tří kapek).

no, to je dobre vediet, ale dolezity je len tlak vody pri ktorom material zacne prepustat urcite mnozstvo vody (to "urcite mnozstvo" si vyjadril tym ze 3 kvapky na velkosti materialu priemeru 10cm). Ak je to mnozstvo zadefinovane takto, tak ok, ale je to potom zadefinovane fyzikalne zle (nie je zadefinovana rychlost prepustania - 3 kvapky za aky cas, totiz je rozdiel 3kvapky za mikrosekundu a 3kvapky za hodinu). Pre mna je dolezity len ten tlak vody (pri mensom neprepusta resp. prepusta menej ako nejaka hranica pri vacsom tlaku nejaku vodu prepusta resp. prepusta viac ako nejaka hranica) a u tlaku nezalezi od priemeru valca.