Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení (zabezpečení) domácí sítě - jak na to?

Přeji dobrý den,
změnil jsem poskytovatele internetu a rád bych si od vás nechal poradit, jak nejlépe zapojit domácí síť. K síti budou kromě mě připojeni i ostatní (cizí) uživatelé, proto mi jde zejména o zabezpečení.

Na obrázku č. 1 je současný stav, který se mi nezdá úplně ideální - protože cizí uživatelé mají přímý přístup k ADSL modemu, nevím, jestli to je nějaké bezpečnostní riziko?

Na obrázku č. 2 je varianta, kdybych switch vyměnil za router. Bylo by to lepší řešení? A jak router nastavit?

Na obrázku č. 3 je možnost, kdybych natáhl ještě jeden kabel, pak bych byl připojený přímo přes modem a cizí uživatelé "schovaní" za routerem. Ale do tahání nového kabelu se mi moc nechce....

Nebo to je všechno špatně a mám to zapojit jinak? Děkuju za každou konstruktivní připomínku. Případné chybějící informace doplním.

[http://pc.poradna.net/file/view/26312-schema-site- png]

No ano, na mé PC by se dostat neměli, nepotřebuji sdílet žádná data, ale to můžu nastavit přímo na PC. I když určitě by bylo lepší to přímo určit zapojením sítě.
Doma mám wifi router, to na obrázku nakreslené není, takže tím by to mělo být vyřešené?

Tím zabezpečením jsem měl na mysli, aby tam nebyla nějaká bezpečnostní díra, přeci jenom, jedná se o cizí lidí připojené v mé síti a nemůžu vědět, co je napadne....

Cudzích nechaj tak ako sú (switch priamo do modemu...) seba oddeľ routrom (v dome na pravo bude pripojený do switchu), ak chceš mať kľud potom Ti treba router aj v dome naľavo... Prípadne jeden router, ale ťahať kábel - tak oddelíš "fyzicky" siete...

Router má své pro i proti.
Pokud budeš mít router, budeš mít možnost si odřídit stahovače, kteří sežerou pásmo ostatním. Ale zase budou po tobě chtít přesměrování portů a další věci.
Pokud nebudeš mít souter (tak, jak jsi to měl doteď), pak je zabezpečení na jednotlivých lidech, ale nemáš možnost řídit provoz v síti.

Ahoj Hoste,

osobně bych to řešil následovně:

1. DSL router: přepnout do bridge
2. router zvolit něco inteligentního, co podporuje VLANy (optimálně Mikrotik, fungovat bude ale i DD-WRT, i když ne tak efektně). Svůj PC (a případně další počítače kterým věříš) strčíš do jedné VLANy, zbytek do další VLANy a na routeru si nastavíš pravidla routingu jak potřebuješ (klidně tak, že ty do druhé VLANy uvidíš, ale opačně to nepůjde)
3. routovací tabulku v MKT i DSL routeru upravíš tak, aby síť 10.0.0.0/24 (tj. síť DSL routeru) byla "vidět" jen v tvé VLAN (tj. na WAN port si pověsíš i IP alias pro síť 10.0.0.0/24)

Kdyby ses rozhodnul pro toto řešení, klidně dej vědět, upřesníme to.

edit: nějak takto:

[http://pc.poradna.net/file/view/26318-host-png]

Ahoj touchwoode, díky za odpověď, na tvoji radu jsem při psaní dotazu spoléhal.
Nicméně tvoje řešení je pro mě moc profesionální, navíc nutnost koupě nového routeru, resp. bych musel přeflashovat firmware (k dispozici mám TP-Link TL-WR1042ND). Asi zkusím nějakou jednodušší variantu, i za cenu nižšího zabezpečení a komfortu.

kdyby ses chtěl vyblbnout, ty vlany tu s mikrotikem popisoval jafi.

druhou "návštěvní síť" umí i leckteré domácí značky, teddy kromě levného tplinku. ale je možné, že to bývá vyhrazeno wifi, kdežto ty tam máš natažený kabel.

s prvním adsl, stávajícím switchem a druhým wr1042 by to šlo zapojit i tak, jak jsem to namaloval. jen to samo neošetří stav, když se cizák připojí přímo do switche.

Nie je to profesionalne riesenie, je to vlastne jedine spravne. Na oddelenie 2 sieti na routri navyse netreba ziadne vlany.
Kup RB941, nastavime ti to na dialku ked bude treba,
CIze ako pisal tw, modem do rezimu bridge za nim vytacna spojenie RB941, staci ma dve siete (napriklad 192.168.0.0/24 a 192.168.1.0/24), kde jedna je tvoja a druha tych ostatnych. Potom spravis jedno pravidlo, kde zakazes forward zo site 1.0/24 do 0.0/24 a tym zamedzis akymkolvek pokusom naburat sa ti do siete.
Takto o robim ja u zakaznikov uz roky a funguje.
Ak chcu wifi, spravis pre nich virtualnu wlan ak im dociahne signal z toho RB941.

jen technická: problém dvousítě bez oddělení vlanami je ten, že stačí, aby přišel nějaký filuta s packet snifferem a "očichal si" síť, ve které uvidí pakety a broadcasty té soukromé sítě. A nic mu nezabrání nastavit si tuto síť ručně a tím se do ní dostat. Ano - za předpokladu, že se jedná o počítačové začátečníky, je takové nebezpečí malé, ale tak jako tak jde o klasický případ security by obscurity, kde se počítá s neznalostí potenciálního útočníka. A to je už jen malý kousek k hrubému podcenění jeho schopností.

edit: ono technicky vzato ani VLAN nejsou úplně neprůstřelné, ale tam je to už i o fyzické security portů switche, případně o hluboké znalosti ethernetu.

Modem v rezimu bridge, za ním jeden router, ze ktereho to pujde do obou domu.
Nastavis si 2 rozsahy siti, jeden pro sebe, druhy pro ostatni.
Tvuj rozsah to bude pridelovat na zaklade treba MAC adres. Tim budes uplne oddeleny od ostatnich.
Pokud budes potrebovat WiFi pro sebe, tak jen AP - na to ti staci Mikrotik za 500,-

není to úplně dokonalé neprůstřelné řešení

ale je, ma dve chyby:

1. pokud bude nejakej z uzivatelu cizich PC stahovac a pojede torrent a na ADSL modemu nepujde rozumne nastavit QoS, tak potrebujes dalsi router mezi adsl modem a switch.

2. tve dve PC na sebe neuvidi

---
dalsi reseni je ten druhej kabel mezi barakama kteremu se chces vyhnout a za ADSL modem dva routery jeden pro tve dva pocitace a druhej pro cizi

no a pak uz zbyva jen ty navrhovany VLANy. nic dalsiho uz se vymyslet neda.

Díky za reakci.

1. stahovač (zatím) naštěstí v síti není, kdyžtak bych to vyřešil osobní domluvou. Případně by snad mělo stačit nastavení toho QoS na ADSL modemu. To bych pak musel vyzkoušet, až by ta situace nastala.

2. aby moje dvě PC na sebe viděly, není vyloženě podmínka, i když samozřejmě bych to uvítal.

Je jejich vec, jak si to zabezpeci

To je právě tenký led spekulací - nevím, zda jsou nějaké smlouvy s nimi a jak znějí, jestli třeba nečekají aspoň elementární zajištění, "aby k nim nikdo nemohl", což bych třeba já osobně očekával od svého providera (že se sichruju i na mé straně mým routerem je už jiná věc).

Ani videnie chapane ako sluzba zdielania podla Microsoftu nemusi byt prekazkou. Vidiet sa mozu, ovsem pripojit sa je nieco ine. Museli by vediet heslo. Ak by to bolo tak ako pred r.1989 kedy boli vidiet pocitace so zapnutou sluzbou zdielania aj v Chicagu bolo by to horsie.