Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zkontrolovat disky v NAS Synology?

Mohl byste mi prosím někdo poradit, jak nejlépe zkontrolovat disky v NASu Synology, konkrétně DS215j?
Oba disky mám nakonfigurované jako dva samostatné svazky. Mám 2 disky, každý o velikosti 2GB, celková kapacita úložiště 4GB, tzn. nastavení bez ochrany dat.

Ve Správci úložiště jsem našel položku HDD/SSD. Tam mohu zvolit Informace o stavu a Test S.M.A.R.T.. Onen test mohu spustit jako Rychlý test nebo Rozšířený test. Rychlý test trvá cca 2 minuty, co dělá nevím, napíše to jen "Výsledek normální". Dle všeho kontrola nic moc. Pokud pustím Rošířený test, tak provede i kontrolu povrchu? Zatím jsem ho nepouštěl, pač to psalo, že poběží několik hodin.
Zkoušel jsem i program HD Tune, ale ten disky v NAS nevidí.

Ještě proč se takhle blbě ptám. Disky do NASu mi přišly poštou. Byly sice zabalené asi ve 4 vrstvách bublinkové folie, ale nebyly v krabici, byly jen v další velké bublinkové obálce. No a mám strach, zda při přepravě někdo s disky někde nepraštil a já následkem toho přišel za měsíc o data. Nejde o životně důležitá data (ta zálohuji na více místech), ale i tak by ztráta zamrzela. A proto hledám způsob, jak před přesunem dat na NAS tyto disky co nejlépe proklepnout. Jasně, řeknete, že disk může odejít i z jiného důvodu, což je pravda, ale rád bych jen měl nějakou jakous takous jistotu, že při vložení do NASu byly disky ve 100% kondici...

Předem díky všem ochotným duším...

Máš 3 možnosti:

1. nechat to na SMART kontrole (dlouhá/krátká)
2. projet to v nějakém PC pomocí k tomu určeným nástrojů od výrobce disku (tyto dělají "ručně", zato vizuálně totéž co SMART)
3. pomocí nějakého sofistikovanějšího SW zkusíš zapsat a zpětně přečíst data ze všech uživatelsky dostupných bloků na disku.