Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem současná GPS nabídka navigací

Dobrý den! Jedu na dovolenou a hledám nějakou navigaci. Čím víc vybírám, tím vice si nejsem jistý. Máte nějaký tip na spolehlivou navigaci, která se v současnosti nabízí. Nebo alespoň kterému výrobci se vyhnout a kterého preferovat.
Na co bych kladl velký důraz, je:
- dobrá čitelnost displeje
- doživotní aktualizace map
- dobrý příjem GPS signálu
- intuitivní ovládání
Co naopak nepotřebuji, tak jsou různé doplňky, které s navigací nesouvicí, jako různé hry, přehrávače atd. Mapy mi stačí ČR, nebo max. okolní státy.
Pak ještě dotaz -Nahradí navigace v mobilu klasickou navigaci, nebo parametrově (co se týče třeba GPS signálu) to je někde úplně jinde.

děkuji

ktera GPS?

zrovna s Garminem jsem zacinal na turistickych navigacich a zdarma rozhodne nic nebylo, presel jsem radsi na navigaci na smartphonu, Garmina sice pouzivam jeste na kole na riditkach ale je to spis takova rychla pomucka pro neprehlednuti odbocky, v kapse je smartphone a pokud se ztratim, tak se naviguju dle nej.

Pokud máš současný mobil, tak navigace je mnohdy lepší na mobilu, než samotná navigace. Mužu srovnávat Garmin nuvi 255W vs Here maps na Lumia 925, tak vede Lumia. Svižnější a navádí lépe než Garmin. (i když prý za to mužou mapy).
A navíc Here maps (ted se menuje jinak) je zadarmo, a stahnou si mužu jakou koli mapu.

Děkuji moc všem za názory. Tak jsem zkoumal dále a hledal na netu a asi bych se přece jen přiklonil k samostatné navigaci (protože tam asi nejspíše kvalitatívní výhody jsou, ale nechci se moc o tom přít se zastánci aplikací v mobilních telefonech). Sám v tom až tak jasno zase nemám, přestože hledám pečlivě, každý chválí to své! U té samostatné navigace už ale požaduji možnost připojení externní GPS antény a věci, které s navigací přímo nesouvisí (různé přehrávače, hry a couvací kamery oželím). Opravdu mi jde hlavně o super navigování, čímž bez problému oželím funkce tabletu a možnosti mobilního volání, přehrávání hudby, hraní her atd.! Můžete se tedy zaměřít (samozřejmě nejvíce ocením vlastni zkušenost) na samostatné GPS navigace s možností připojení externí antény (to podle mých zkušeností na netu většinou dohledat nejde). Jde mi hlavně o kvalitu map a nahrané navigační aplikace (protože toto už asi u jednoúčelových zařízení nezměním.

děkuji moc za konstruktívní názory

super navigování ti dnes zajistí jen mobil. Krabičkoidní jednoúčeláky (pokud se nejedná o top modelové řady) většinou neumí dostávat informace o dopravě (RDS-TMC je jen překonaný chudý příbuzný), nemají časté aktualizace map a rychlé sychro GPS přes net taky ne.

Jediná výhoda jednoúčelové navigace je to, že má ovládání přizpůsobené čistě navigování, a tedy přeneseně nehrozí, že navigování bude rušit např. příchozí hovor.

Hlavne by sis u te navigace mel ujasnit na co ji chces. Driv se klasicke navigace rozdelovaly na automobilove, turisticke a namorni. Ted jsem koukal na Garmina a pribyla kategorie sportovni navigace.

Jinak na toho Garmina urcite mrkni, neni levny, ale ty navigace jsou kvalitni. Ovsem na mapy dozivotne zdarma zapomen.

Ovsem na mapy dozivotne zdarma zapomen.

Na to jsi přišel jak? Garmin, dneska i TomášTom, Mio mají skoro všude "LifeTime", to jest doživotní aktualizaci map zdarma. Do Garmina je za příplatek i LifeTime Czech Topo. Mám Garmina Nüvi 2595 již pár let. Stále jsou aktualizace map zdarma a jsou velice kvalitní.

Tak to je pro me docela novinka.

Driv to bylo u Garmina tak, ze byly treba turisticke mapy v2, ty mely po nejakou dobu aktualizace zdarma, mezitim vysly mapy v3 a na ty uz clovek musel upgradovat za penize.

Jak je to teda aktualne:
Mas mapy treba v4 dozivotne zdarma nebo kdyz vyjdou v5, tak si je muzes automaticky aktualizovat? Respektive budou v4 aktualizovane shodne s v5?

Protoze driv to tak nebylo a TOPO v2 s posledni aktualizaci se ani nahodou neblizili TOPO v3, ktery byly za prachy.

Jinak co se tyka mapovych podkladu pro muj Garmin GPSmap 60 CSx, tak od zacatku at uz TOPO v2 nebo pozdeji TOPO v3 se absolutne nechytalo na turisticke mapy.cz.

Takze ano, odolna specializovana navigace na kolo je OK, protoze zadne pouzdro na mobil neni tak robustni, ale kdyz se ztratim, tak mam stejne smartphone v dresu a pak hledam cestu z lesa pres mapovou apliaci od Seznamu.

Ono je to tak stále AFAIK.

TT to řeší nekompatibilitou HW a myslím, že podobná situace je u Garmina. Ale tak jako tak, ten HW nepřežije o moc déle, takže oni s tím výrobci počítají.

Mám kamaráda, co používá námořní navigaci - tam to smysl investovat do specifického zařízení dává. Navi do auta je dnes IMHO ale už anachronismus.

U toho auta
prepokladam ze mas smartphone pripojenej k nabijeni z baterie auta? Takze vydrz neni problem.

Nejaky drzak pro smartphone na sklo asi taky neni problem?

A posledni vec, pokud mas telefon na handsfree a i v aute komunikujes, snese se to s navigaci dobre?

Vic problemu proc nevzit smartphone pro navigovani i do auta me nenapada.

Snad jedno dalsi pozitivum: Opoustis auto, smartphone beres sebou, zatimco navigaci nechavas v aute, protoze se s dalsim kramem preci nebudes tahat a uz je tu lakadlo pro zlodeje, prakticka zkusenost!

Takze ted snad ma tazatel dost podkladu, aby se mohl rozhodnout. :-)

Môj osobný názor je, že ak už máš mobil, úplne postačí navigácia v ňom. Čo sa týka GPS signálu - nikdy som nepotreboval (v aute) externú anténu. Signál bol vždy.
Nehádam sa, že display navigácie bude určite lepšie viditeľný a čitateľnejší ako v mobile, ale ako píšem, vystačil som si vždy.
Inak načo "vyhadzovať" peniaze za navigáciu, keď to isté môžem mať zdarma v mobile?

To chces pre peso alebo do auta alebo kam? Pre peso ja napr. pouzivam mobilne data a google maps app na mobile, ten mi ukaze kde som, pozrem si teda ze ktorym smerom chcem ist a jak to tam vypada, a idem, potom to zas vypnem a 15minut alebo pol hodinu idem tam kde som chcel, keby som na to furt cumel tak zdochne baterka :)
V aute to je ine tam potrebujes normalnu navigaciu ktora hovori co mas robit. V aute pouzivam roky tomtom (nalepene na prednom skle a signal to ma vzdy, s vynimkou tunela :D), takze nepotrebujes ziadne gps anteny. Teraz to tam mam aj integrovane v palubovke u noveho, su tam aj nejake aktualizacie map jeden krat zdarmaale a konec, dozivotni mapy nemas nikde asi, len na tom mobile a google maps co pouzivam ked idem peso, tam mam mapy zdarma samozrejme, len potrebujes datovy tarif na mobile (konecne moj mobil-provider urobil ze plati moj datovy tarif v celej EU, takze hura :)

Zase ty jízlivé poznámky "když nechce, tak nechce" (viz.Redmarx N). Dobře zkousnul jsem to a nebudu na toto reagovat. Re:touchwood, to už je na diskusi, ale budu rád, když mě to vysvětlíš. OnLine navigaci určitě nepotřebuji, ale co mě odradilo od těch v mobilních telefonech, tak to byl právě příjem GPS. Údajně, trendy mobil je kovový no a za tím kovem má i tu GPS anténu, která pak má omezený příjem. Osobně jsem měl třeba navigaci v tabletu (a byl celý plastový), ale příjem taky nic moc. Respektíve na předním skle OK, ale zase jsem neviděl mapu na displeji, u řídící páky viditelnost OK, ale zase vypadával GPS signál. Navíc jsem měl asi blbou navigaci, která mě neupozornila na výpadek, takže jsem jel po hlavní a třeba po 10km jak zachytilo GPS souřadnice mi nahlásilo "Na nejbližšší křižovatce se otočte o 180°" Samozřejmě, protože jsem si nevšimnul, že se mi šipka nepohybuje, protože u "šalterpáky" to bylo mimo mé zorné pole. Teď jsem se dočetl, že jsou navigace s možností připojení externí antény a to by mohlo být super.
Proto prosím viz.Redmarx N a "když nechce, tak nechce" Toto už né, opravdu jen konstruktívní rady a ty Redmarx N si své ego zvyšuj s prominutím třeba mezi dětmi na pískovišti. Pokud k tématu nemáš co dodat, nepiš, jen to vlákno zapleveluješ a třeba by to pomohlo i mnoho jiným lidem! Nejsme všichni tak dokonalí jak ty!

Jinak přátele děkuji za snahu o radu, ale teď trošku "mimo mísu". Nevím jak to tu přesně chodí, i když tu už delší dobu chodím pro "rozumy", ale až teď jsem zjistil, že každý může odpovědět přímo na jednotlivou reakcí, takže pokud chci vědět veškeré názory, nestačí si pročíst jen ty poslední, ale měl bych projít celé vlákno. Mám pravdu? Schválně jsem si totiž prošel starší mé dotazy a našel jsem reakce, které jsem vůbec nečetl. Samozřejmě se ale přispůsobím a své příspěvky budu pročítat pravidelně.
Proto promiňte v mých minulých dotazích , pokud jsem nereagoval na nějaký Váš příspěvek, který jste zadali "výš" (vždy jsem totiž četl jen ty poslední a o nových výš jsem vůbec nevěděl!

Ano presne tak, je tu system razeni komentaru a muj komentar, ktery se ti tak nelibil, byl odpovedi na touchwooda - vyjadreni souhlasu a ne rekace na tebe, takze ti tvuj hodne prihlouply komentar na me

Redmarx N si své ego zvyšuj s prominutím třeba mezi dětmi na pískovišti

blahoskone odpoustim.

---

Jinak kdyz si konecne sdelil, ze hledas navigaci do auta, tak vskutku je specializovana navigace na zvazeni. Neni lehke poradit, protoze znackove navigace typu Garmin maji neco do sebe - komfort, na druhou stranu i levna navigace za zlomek ceny (viz. komentar od betisa) muze dobre poslouzit. Primo kterou ti v tomto pripade neporadim, ja jsem spis pres navigovani pro turistiku, na kole apod. A v techto ostatnich pripadech mimo auto naopak nemam co dodat ke komentari dole od touchwooda, vystihl to naprosto presne. A i v aute, pokud bys to vyuzil je zase komunitni navigace jako je Waze trochu o necem jinym nez ty jednorazovky. V cem je zretelne popsano na nasledujicim odkazu.

cs

ano waze je asi super věc to uznávám,(ale to je pouze pokud se dotyčný rozhodne pro navigaci v mobilu..my co jdeme ve šlépějích hloupých nokií ten přechod na placku by byl asi složitý...sám mám letos novou hloupou nokiu 222 spárovanou s handsfree jabra mini a pro řidiče mohu opět z vlastní zkušenosti jen doporučit.... pro turistiku mám gps etrex legend HCx tam ta vydrž baterie je někde jinde...ale do auta opravdu to co píšu dole..(krabku s dobrýma parametrama,otevřený systém wince software igo primo a mapy here které mám i pro kamiony kde nastavím výšku,šířku počet náprav náklaďáku a tonáž pod kterou mě gps nepustí.....to myslím v telefonu nikde nastavit nejde,ale to mám jen co jsem zaslechl od kluků co jezdí s mobilem tudíž vlastní zkušenost není.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že přechod z "klasické" navigace (TomTom One) na Waze není nikterak bolestivý. Na druhou stranu - každá navigace je trochu specifická, má trochu jiné funkce, než ostatní, takže pokud vám vyhovuje ta vaše, není asi důvod přecházet na Waze, které ty vámi používané funkcionality prostě nenabízí.

Můj názor je ten, že telefon je na telefonování, foťák na focení a navigace na navigování...

Můj favorit je Garmin a samozřejmě, že jsou tam doživotní aktualizace map celé Evropy zdarma. Mapy jsou velice kvalitní, podkladem jsou data z TeleAtlasu. Existují slušné navigace zdarma do mobilního telefonu, ale mají své mouchy. Hlavně navigace zdarma používají komunitní mapové podklady zdarma - obvykle OpenStreet nebo OpenCycle maps. Neříkám, že podle těchto map se nedá dojet do cíle, ale jsou vytvářeny komunitou a zdarma a kvalitou se Teleatlasu nebo Navtequ nevyrovnají. A navíc třeba Waze (používá velice kvalitní komunitní mapy - ale na podkladu Google maps) potřebuje trvalé připojení k Internetu za jízdy. Jsou zdarma do telefonu navigace jako třeba Be-On-Road, která nepotřebuje trvalé připojení a offline mapy lzou stáhnout - ovšem OpenStreet. Jsou placené navigace do telefonu, s mapami Teleatlasu, ale jejich cena se rovná prakticky Garminu.

Za sebe bych doporučil Garmina, má jednoduché a intuitivní ovládání a je spolehlivý. Vyber prakticky jakýkoliv model, třeba podle velikosti displeje a s LifeTime doživotní aktualizací zdarma. To je jen můj osobní názor - já jen kdyby se někdo chtěl pustit do flame :-)....

Re RCE!
Děkuji moc! Přesně tak nějak jsem to pochopil i já po měsíčním "spekulováním a hledáním na netu", a jen si to chci (tak nějak) potvrdit zde mezi odborníky! Proč aparát, který umí jen navigovat a nic jiného, stojí tolik, jako (mobil, tablet), který kromě navigování umí třeba telefonovat, přehrávat filmy atd. Tak si myslím, že třeba může připojit externí anténu která zvýší příjem a já budu moct mít displej u "šalterpáky", kde na něj dobře vidím a nemusím se bát že ztratím signál atd. Vždyť v dnešní tržní společnosti by taková firma zkrachovala. Takže v tom asi něco je, jen nám to nikdo neumí vysvětlit!
Proto přátelé, kdo k tomu máte co říct, dejte svůj názor. Třeba já jsem pořád "na vážkách", ale asi opravdu spíš tu jednoúčelovou krabičku. Teď ale vlastně otázka (abych nezřizoval nové vlákno) S jakou krabičkou máte dobré zkušenosti?!

Navigace mají také svoje přidané hodnoty. Garmin (patrně i jiné značky) dovede přes BT dělat hlasité hands free k telefonu, můžeš tam mít galerii fotek a videa. Předností "jednoúčelové" navigace je, že dovede to rychleji spočítat trasu, umí různé kategorie a členění oblíbených adres, navigace do "town center" (do centra města), různé pohodlné zadávání cíle, můžeš si stáhnout z Internetu (www.poi.cz) body zájmu - například stacionární radary, časté policejní kontroly, nebezpečná místa, různé zajímavosti, benzinky, parkoviště a velmi mnoho dalšího. Takže není to jen navigace, ale kompletní průvodce motoristy. Též do Garmina lze dokoupit Czech Topo (i v Lifetime verzi), což je turistická mapa Česka se všemi turistickými značkovanými cestami a zajímavostmi. Atd atd...

Proč aparát navigace stojí jako mobil? Protože to je mobil bez GSM části. To je ten hlavní důvod.

Pokud si chceš koupit krabici, klidně si ji kup, ale zapomeň na to, že bude mít (i s anténou) lepší signál GPS než mobil (nyní pomíjím levné mobily s Mediateky), navíc tyto krabicoidní navigace postrádají pro navigaci docela zásadní funkce, které přinesly mobily, tj.:

- stahování pozic GPS přes datové spojení (tj. nemusíš čekat až se tyto informace v pořádku a komplet stáhnou pomalým infokanálem z družic GPS)
- A-GPS (tj. triangulace, sice ne tak přesná jako GPS) funguje i v místech, kde není signál GPS, nebo není "vidět" dostatek družic (např. tunely, hustá zástavba apod.)
- dopravní informace (tj. krabice tě bude navigovat do kolon)
- aktuální mapové podklady (tj. aktualizace Garminů, TT a podobných se odehrávají jednou za rok, online navigace jedou "furt" na nejnovějších podkladech, takové offline navigace typu Here we go aktualizují typicky čtvrtletně, nejhůře pololetně.

Ale můj nejpodstatnější argument pro mobilní navigaci je dvojjediný: Navigaci v mobilu máš prakticky neustále u sebe a zároveň odpadá další elektronická krabička o kterou je nutno se neustále starat - nabíjet, schovávat při parkování, vozit neustále sebou, atd. Dokonce v mém okolí jezdí podle mobilu i lidi, co mají jak vestavěnou navi v autě, tak Garmina/TT.

V případě, že tě tyto argumenty nezviklaly (on si to nakonec musí prožít a odzkoušet každý sám), doporučuju Garmina. Má taky své mouchy, ale vítězí v poměru cena/výkon (u TT si za doživotní mapy připlatíš). Kvalita navigací je víceméně stejná, je to spotřebák na max. 3 roky, po 2 letech tomu chcípne baterka, nové mapy zařízení neúnosně zpomalí (typický jev u TT) a nasraný uživatel si jde pro novou krabici. Za mě jsou to vyhozené peníze.

ahoj dovolim si potykat je mi 52 a jezdim asi 20 let s náklaďáčkem pouze Čr ... kdysi jsem jezdíval s garminem ZA 10000,- já blázen,nyní nevím asi cca 5let mám gps 5" s igo primo a mapy aktualizované 4x ročně .... mohu říct,že mě nikdy nenechala ve štychu...jsem na 100% spokojen už bych nikdy do drahých značkových gps nešel...pokud mohu poradit tak se držte priorit výdrž baterie,(na trhu jsou gps kde když zůstanete bez napájení tak po 15minutách je kaput ani vás v tom případě nevytáhne z města...ta letěla z auta jako první. potom kvalitní pevný držák na okno a ne aby se při doteku ještě pul hodiny klepala i s držákem...no a určitě rychlost přepočítávání tras a prostě rozumná svižnost samotné navigace je důležitá...exter.anténa si myslím je zbytečná (nikdy jsem nepocítil potřebu) spíš by ve slunečných dnech byla asi dobrá ta clona na gps dá se koupit za pár drobných ale nemám odzkoušeno osobně)schválně neuvádím značku krabiřky se kterou jsem nadmíru spokojen :-),abych nebyl podezříván z reklamy...pokud bude zájem písněte email a můžem se pobavit víc,nic nenabízím jen pomoc radou a vlastní zkušeností.Písněte odkud jste mohu vám na dovču půjčit svou gps na odzkoušení mám dvě .. ještě jsem chtěl asi dodat,že je dobré se s gps naučit jezdit někde kde to znáte.ale to je taky jen můj poznatek a nemusí to tak mít každý...