Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přehřívání PC

Dobrý den, nedávno jsem si nechal složit od kamaráda počítač viz. sestava dole. S výkonem nejsou žádné pochyby, ale to se nedá říct o teplotách. Nerozjedu žádnou "novější" hru, aniž by se mi nezačal přehřívat procesor a grafická karta. Např. u gta 5tky se grafická karta posune z 50°C až na 85°C. Chápal bych, kdyby to bylo po několika hodinách, ale když se vám nestihne ani načíst hra, je to trošku divné. Napadá mě už jen změnit case, avšak, když jsem se snažil psát do czc, tak mi pokaždé odepsali, že to je normální stav a odmítli mojí nabídku, ikdyž jsem jim napsal, že bych si všechno zaplatil. Takže asi řeknu jinému kamarádovi, ať mi to přeskládá, ale nevím jakou bednu vybrat. Napadla mě tahle: Fractal Design Define R4 Black Pearl.
Děkuji všem za rady a pěkný zbytek dne.

Grafická karta: Msi Gtx 970 Gaming 4g
Procesor: Intel Core i7-4790K
Chladič na procesor: SilentiumPC Fera 2 HE1224
Základní deska: Gigabyte Ga-Z97X-Gaming 3- Intel Z97
Ramky: Kingston HyperX Fury Black 16GB(2x8GB) DDR3 1866
Zdroj: Seasonic S12II-620 620W
HDD: WD Blue EX 1TB
SSD: Samsung SSD 850 EVO 250GB, Basic
Case: BITFENIX NOVA, černá, průhledná bočnice
Vypalovačka: ASUS DRW-24F1MT, černá, bulk
Změna kategorie, původně: PC sestavy (karel)

10 minut hraní s otevřenou bočnicí: 67sO

3 minuty hraní se zavřenou bočnicí: dLHq

Je mi jasný, že teď si bude každej myslet, že 70°C je ještě nic, ale věřte mi, že by to postupem času narostlo a zrovna gta 5 není hra, co chcete hrát hodinu denně. Jinak bych ještě chtěl dodat, že ihned jak dám alt+tab ze hry, tak teploty okamžitě klesají dolů, takže je dost pravděpodobný, že tam bude ještě o 5°C víc, ale to už jsem bohužel nestihl zaznamenat.

Bohužel kamarád vybral komponenty, které opravdu topí a v BITFENIX NOVA s jedním ventilátorem to není šance uchladit - to není case na takhle výkonou sestavu. i7-4790K je poměrně zprasené CPU a na některé kusy jsem musel dokonce dávat silnější chladič, než je FERA 3. Teploty grafické karty jsou bohužel poměrně normální - v case s lepším airflow by měly být ještě o něco lepší, než s otevřenou bočnicí - někdy se stane že chladič GPU není z výroby dobře usazený a je to horší než je průměr - nebo je nešťastně nastavený režim otáček ventilátorů - doporučuju nainstalovat třeba MSI Afterburner, kde si můžeš jednoduše nastavit křivku režimu otáček ventilátorů GPU uživatelsky a trochu jim přidat. Do skříně by to chtělo minimálně přidat ventilátor dopředu, ale i tak doporučuju lepší skříň - nejlépe Corsair Carbide Serie SPEC-03, minimálně SilentiumPC Gladius M35.
Mimochodem - pokud ti kamarád skládal PC opravdu nedávno (cca 6 měsíců), tak osobně bych ho nakopal, protože brát starý Haswell s nepříliš povedeným i7-4790K (všeobecně známo) - když za stejné peníze se dá pořídit nový Skylake, je poněkud hloupé. Pokud navíc vybral k takové sestavě BITFENIX NOVA a nedal tam ani další ventilátor, tak tomu rozumí jako koza drbání.
Edit: BITFENIX NOVA nemá ani prostor pro pořádný kabelmanagement - vsadím se, že je to vepředu samý kabel co brání airflow, zvlášť když se s tím v CZC určitě nes.ali - CZC bych taky zjebal, že to narvali do takové skříně.

Takže, když si to nechám od kamaráda poskládat do jiné skříně, tak mi záruka např. na grafické kartě nebo procesoru zůstává?
A jaký máš názor na skříň, co jsem zde poukázal(Fractal Design Define R4 Black Pearl) popř. jestli si myslíš, že by byly potřeba další větráky.
Někdo mi ještě doporučil levnější variantu Fractal design 2300 se 4mi větráky arctic fan f12, ale nevím jestli by to nedopadlo stejně jako u téhle.

Ano - záruka zůstává. V košíku jsi měl jednotlivé komponenty ne? Mohl sis je tedy klidně smontovat sám doma a záruka by platila - že ti jednotlivé komponenty prodalo a zároveň smontovalo CZC se zárukou nijak nesouvisí. Define R4 je jedna z nejlepších skříní a naprosto jiná liga než Bitfenix Nova. Je ale přímo obrovská. Osobně bych volil menší, novější a luxusnější model https://www.czc.cz/fractal-design-define-s-cerna/1 76140/produkt - ani tohle není žádný prcek. Ty dva předinstalované 14 cm ventilátory bohatě stačí. U i7-4790K ale nečekej žádné zázraky a u GPU asi stejně bude potřeba doladit chod ventilátorů - ale celkově by měly být teploty příznivější a udržitelnější na přijatelných hodnotách.

Tak to je dobrá zpráva pro mě. Jinak ta black perla je už v trochu jiné cenové relaci, tudíž ta tvá volba bude asi lepší, ikdyž asi nebude odhlučněná, ale to už je menší detail, když se konečně změní teploty. Nevíš cca jak by to mohlo být s teplotama? Jinak nevyznáš se v msi afterburneru? Jestli to nemám nějak špatně nastavený nebo něco. Nechci do toho moc vrtat sám, abych něco nepodělal.

https://gyazo.com/b05af338e0c7aa2ed4efed67a4ffd03e

Chladič na procesoru neovlivní teploty grafiky. Navíc, když jsem to zkoušel bez bočnice, tak bylo vše v pořádku. Ale jak už jsem říkal, ještě nic objednávat nebudu a posoudím to podle známého, co mi přijde o víkendu zkontrolovat, jak to vlastně všechno je.

Corsair i Silentium jsou kvalitou i airflow úplně jiná liga, než Bitfenix Nova. Corsair Carbide jsou jedny z nejlépe hodnocených skříní, co do chlazení. Počet ventilátorů skutečně o schopnosti chlazení nic nevypovídá - to jsem ani netvrdil - ale s jedním ventilátorem vzadu dosáhneš dostatečného průtoku vzduchu uvnitř skříně poměrně obtížně ne?

Viděl jste někdy v životě "tradiční" (již odsávací 120×120mm ventilátor) skříně Chieftec? Dosud jsem se ani nedozvěděl, jaké ventilátory tam má a jak jsou řízeny, takže těžko se dohadovat o rychlosti výměny tekutiny ve skříni. A kupodivu i u dost výkonných sestav stačí dva ventilátory, pokud nepočítám ventilátor zdroje u normálních skříní.

Ano stačí, pokud je skříň koncipována na dobré airflow a nic v něm nepřekáží - však taky v moderních skříních už není milion ventilátorů, perforací a vrtulníků na bočnici. Jinak u PC skříně jde taky o poměr chlazení/hlučnost a rovnoměrnost chlazení všech komponent. Jeden odsávací ventilátor by musel odvést sakra práci a být v utěsněném prostoru, aby vytvořil žádoucí airflow oproti prostému řešení - jeden ventilátor vepředu a druhý vzadu.

Pro herní a namáhané pracovní stroje:

Při využití komín efektu a krabice s pozicí zdroje nahoře, stačí naprosto i jeden 120 mm odsávací točák vzadu pod zdrojem, kde zdroj se podílí na dostatečné výměně luftu.
On ten ten přední nasávací je více méně jen pro dostatečné chlazení disků.
[http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/stach/chlazeni  /chlazeni.jpg]

Pokud zdroj dole (žrout prachu/lux), což je většina dnešních krabic, tak rozhodně vybrat krabici s možností, jeden odsávací vzadu + jeden odsávací nahoře, pro přední platí to co v prvém případě.
[http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/stoobi/CoolerM  aster_Elite430/airflow2.jpg]

No tak jednoduché to není. Foukni někdy cigaretový kouř do skříně, ke je jen horní/zadní odsávání bez předního ventilátoru - bez předního ventilátoru se kouř ve skříni motá a trvá mnohem déle, než je odsátý - a přesně to se děje s horkým vzduchem. Nejlepší nové skříně jsou koncipovány tak, že airflow nepřekážejí ani disky vepředu - potom je snadné dosáhnout optimálního průtoku vzduchu s co nejmenšími otáčkami ventilátoru a tedy co nejmenším hlukem. Odsávání je důležité, ale proč myslíš, že některé velké moderní skříně s vynikajícím chlazením mají vepředu dva nebo dokonce tři ventilátory a jeden vzadu? Zdroj nahoře je dobrý tak u kancelářských sestav - u výkonných herních sestav je zbytečně tepelně namáhaný a zdroj opravdu není určený pro odsávání horkého vzduchu ze skříně - ten má chladit sám sebe - navíc je nesmysl dávat nahoru zdroj se semi-pasivním chodem. Zdroj nahoře se musí víc chladit a po čase stejně nasaje stejné množství jemného prachu, jako zdroj dole nad protiprachovým filtrem a někdy i víc - mluvím ze zkušenosti. Nevím, proč by měl být zdroj dole primárně lux a žrotu prachu - zase jedna teorie nepotvrzená praxí - svojí sestavu čistím tak max jednou ročně a zdroj mám naprosto čistý a kamarádi taky. Koncepce skříně se zdrojem nahoře je prostě zastaralá a pro současná herní PC nevhodná.

fakticky: skříně se zdrojem dole se musí čistit jednou za 2 měsíce, tolik se do nich nabere prachu (a je fuk, jestli čistíš střeva zdroje, nebo ucpaný filtr, prostě to musíš vyčistit).

Já to řeším už tak, že zdroj otáčím vzhůru nohama, takže nabírá vzduch ze skříně. A je klid.

Zastaralý jsi akorát ty, tedy ty tvoje zdůvodnění všeho co uznáváš jenom ty.
Vážně si myslíš, že ty romány které ze sebe neustále sypeš někdo vůbec čte?
(jistě zdroj dole x točáků v karabici, které 85% lidí neumí ani zapojit, natož nastavit regulaci tak, aby se to netlouklo mezi sebou je jen blbá moda která nahrává výrobcům ventilátorů)
O fyzice proudění/studený - teplý = komín efekt si asi taky nic neslyšel.
Pro předozadní proudění a jakési foukaní kouře cigaret je test jako prase = lepší "dýmák na včely" alespoň tě nebude bolet huba.
Klidně si ty tvoje teorie provozuj, ovšem nechtěj ode mě aby s tím souhlasil.

Odpovídat nemusíš, to byl poslední co jsem od tebe přečetl.

kabelmanagement rozhodně nezapříčiní to, že se přehřívá CPU a jeho chladič je studený.

Tuhle paznačku sice taky nemusím, ale v tomto případě je něco systematicky špatně, pravděpodobně mamlas, který to skládal nesundal se základny chladiče plastovou ochrannou nálepku.

Jinak to taky může být demencí základní desky, přece jen to je shitabyte.

Teploty jsou velmi nízké a tedy naprosto OK - je vidět že Skylake i5 i GTX 950 dávají CS:GO s prstem v nose. Abys zjistil, jak je na tom tvoje sestava co do účinnosti chlazení, musel bys použít nějaký benchmark - třeba 3DMark. To víš - lidi co určitě rozumění všemu na světě, jako ms, si mohou dovolit být neomalení :-D