Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Počítač po zapnutí hlásí chybu čtení z disku

Zdravím. Už jsem zde pročetl pár vláken, kde se tento problém řešil. Po spuštění PC napíše "A disk read error occurred..." a zmačknout ctr+alt+del. To udělám, a poté počítač normálně naběhne do windows. Poté už, zdá se, bez problémů funguje. Ale i přesto mně to trápí. Myslíte, že odchází disk a nebo by mohl být problém ještě někde jinde?

V PC mám dohromady tři disky. Problémové je SSD Kingston SSDnow 120GB. Kromě toho mám v PC ještě 320GB WD black, který je vytažený z notebooku s odvařenou grafikou a jeden 500GB seagate, který je výhradně pro programy a hry. To, že se jedná o SSD jsem poznal, když jsem před spuštěním PC odpojil zmíněné dva další disky.

Vyzkoušel jsem dotlačení konektorů, změnu SATA kabelu, změnu napájecího kabelu disku, změnu portu na základní desce a profouknutí konektorů. Problém začal samovolně asi tři dny zpátky. Nepředcházelo mu žádné nevhodné zacházení apod. Stručně řečeno, neprováděl jsem žádnou manipulaci s hardwarem krátce před tímto problémem. Podle CDI má SSD ještě 98% zbývající životnosti a error scan v HD tune nic neodhalil. Ještě bych dodal, že před měsícem jsem dělal čistou instalaci Windows 7. A taky to, že tato chyba se nikdy neobjeví po restartu PC. Pouze po úplném vypnutí PC ze zásuvky.

Tak by mně tedy zajímalo, jestli by mohla být chyba v disku a nebo někde jinde. Na disku byl asi půl roku provozován OS a GTA V, nyní pouze OS a důležité programy. Zbývá mu 5 měsíců záruky. V přiloze je výpis SMART z SSD disku. Děkuji za každou radu a přeji hezký den.

Mne sa to stavalo, keď som si v BIOS nastavil bootovanie v tomto poradí
1. HDD
2. HDD
3. CDROM
4. None

Mám v PC dva disky a iba jeden je systémový. Ten druhý je logický. Keď som si to v BIOS zmenil na toto poradie:
1. HDD
2. CDROM
3. None
4. None

tak už mám niekoľko mesiacov pokoj.

Tak tomu moc nerozumím. Já měl za to, že to číslo prezentuje přibližný stav životnosti disku. Je pravda, že asi půl roku jsem na něm aktivně provozoval GTA 5 a to je celkem náročné na disk. A taky mám jenom 4GB na RAM, takže se můj PC často spoléhá právě na disk. Vyzkouším ještě to, co uživatel napsal výše, přehodit pořadí BOOT a uvidím, jestli se něco změní.

životnosť SSD žiadny nástroj nezistí, môže zistiť iba aktuálny stav, SSD je typicky zariadenie ktoré má všetky pamäťové bunky funkčné aj 5 let, a pak zrazu naraz v priebehu ani ne týždna Vám všetky môžu prestať fungovať,... on ukazuje kolik tých buniek je funkčných, ak už nejaké odumrely tak zvyčajne velmi rýchlo začnú odumierať dalšie, typujem že vaše SSD dlho nevydrží preto zálohovať! jinak ono ukazuje len aktuálny stav, aby ste zistily životný priebeh SSD, tak musíte to sledovať pravidelne, a taky doporučuju rovno s tým robyť pravidelné zálohy.

Hlásím, že problém byl vyřešen. Když jsem zkoušel změnit napájecí kabel, vyzkoušel jsem jen jiný konektor na stejné větvi, nikoli jinou větev. Problém vyřešilo připojení jiné větve, takže to vypadá na problém ve zdroji. Asi bude potřeba nový zdroj.