Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak začít s programování

Ahoj, chtěl bych se zeptat, jak začít programovat. Chtěl bych programovat jednoduché hry pro pc a mobily. Byl bych rád kdyby jste mi napsali jakým jazykem začít a když tak i poradili kde hledat návody. (Taková otázka jedna otázka o webech: jaký je rozdíl mezi statickými a dynamickými weby?)

Hra pro PC je nieco uplne ine jak hra pre mobily, tak si najprv vyber jedno z tych dvoch, alebo si hod mincou.
Pre mobil si zoberes vyvojove prostredie pre mobil, pre PC si nastudujes Directx alebo opengl v anglictine, a o nejakych 30rokov ked to dostudujes zacnes robit hru.
P.S. na programovanie neexistuje "navod". To je na tom to srandovne, co nevie pochopit ziaden manager.