Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyplatí se mít na Windows nainstalovaný antivirus?

Ahoj,

myslíte si, že se vyplatí mít na počítači nainstalovaný antivirus? Před lety jsem měl zakoupeny avg, nastesti jen na rok. Pak nic a nic se nestalo s počítačem. Měli jste někdy zavirovaný počítač? Co takový počítač dělá? Má smysl dnes instalovat antivir? Nemyslím si ani jedno ani druhý, jen se prostě chci zeptat na vaše zkušenosti.

Prosím odpovědi jen pokud o tom něco doopravdy víte. Spousta lidí v mém okolí zdá se mi přečte na novinkách reklamní článek a už melou v hospodě jak bez antiviru vytáhnou zloději peníze z účtu atd. To snad ale zvládnou i přes antivir, ne?

Žádný antivir nainstalovaný nemám, Avast mi muj jiz tak pomaly pocitac domrvil totalne. Ale zase clovek nikdy neví. Nejsou to jen reklamni kecy s tema antivirama?

Jeste me napada snad aby neslo pustit program co zaznamenava klavesnici, ale to co sem zkousel ani nod antivirus nepomohl.

Měli jste někdy zavirovaný počítač?

spyware ano, člověk se učí.
ale v práci dokonce i 2x zavirovanou síť, někteří technici jsou lamy.

Spousta lidí v mém okolí zdá se mi přečte na novinkách

novinky jsem nečetl 16 let, co mám internet doma. blbne se z nich.

Žádný antivir nainstalovaný nemám

klasické viry se už vyskytují vzácně. zdrojem bývá warez.
v módě ale jsou šifrovací viry na dokumenty, na ty běžná prevence* proti adware a spyware nestačí. mimo jiné se šíří i jako makroviry dokumentů office.
proti běžnému spyware stačí trochu myslet. ti nespolehliví ať si občas zkontrolují log v adwcleaneru.

snad aby neslo pustit program co zaznamenava klavesnici

to souvisí s uživatelskými právy. ve windows žije každý blbec v představě, že musí být pořád administrátor a taky pořád něco musí spouštět, i když nevidí na příponu.

*) běžná prevence:
žádný warez, žádné downloadery z pochybných webů, žádné drivery z neoficiálních stránek, dívat se co instaluju a nechávám zatržené.
opravit defaultní vadné nastavení průzkumníka (skrývání přípon a skrytých souborů, zákaz autorun z flashky). účinnější je normální správce souborů.
nepoužívat prohlížeč chrome, který spyware snadno oblafne.
pokud člověk nemusí, nepoužívat administrátorský účet - a už vůbec ne na internetu.
vědět, co se v mém pc spouští po startu a proč. minimálně v msconfig.exe, lepší ms autoruns.
vědět, co obvykle běží v paměti. umět si nastavit správce úloh: procesy - všech uživatelů, setřídit dle cpu, zobrazit sloupec pid a celou cestu k programu, roztáhnot sloupce ať to jde přečíst. lepší je process explorer.