Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chladenie PC vs World of Tanks

Takže môj problém nastal po inštalácii hry World of Tanks, ventilátor začne ísť na plné obrádky a veľmi hlučne po zapnutí hry. A po kliknutí na tlačítko "Hraj" a spustení kampane alebo súboja ide ventilátor ešte rýchlejšie a ešte hlučnejšie. A tu už ide do tuhého lebo samotná bedňa sa prehrieva a to po 4 hrách. Je to divné lebo hra využíva iba 3 GB pamäte ram a 10% porcesor. Mal som zapnutí spravca uloh to nieje veľa.

Môj počítač má

Procesor 3,30 Ghz
8 GB RAM
1TB disk
GELID Solutions Tranquillo chladič a jeden menší je ešte dolu. Zároveň počítač má vpredu aj v zadu vetracie otvory. ČO by sa dalo robiť? Iné hry mi toto nerobia a vážne sa bojím o pc lebo som doň vrazil všetky úspory.

7777 : pod tymto NICKom si tu uz od roku 2012 a mas tu naozaj dost dotazov.
To si naozaj ani raz necital pokyny na uvodnej stranke?

"Procesor 3,30 Ghz" je udaj asi na urovni : mam auto 55 koni (hadajte ake je to auto)
Problemy s hrami sa tykaju grafiky, ale to Ta "pme" musi prosit.

Naozaj si nepochopil, ze ked chces radu zadarmo, k ucte ludi, ktori vo svojom volnom case pomahaju, tak aspon napis dotaz v sulade s pokynmy na uvodnej stranke.

P.S. nepisal by som to novacikovi, ktory sem zabludil, ale u Teba je to ignorancia na ktoru som musel reagovat.

Je to divné lebo hra využíva iba 3 GB pamäte ram a 10% porcesor.

3GB RAM mozno, ale 10% cpu urcite nie. neviem ako si to pozeral, ale dobre urcite nie.
Je vseobecne zname ze tato hra rada vytazuje jedno jadro a ostatne sa flakaju, pripadne v jej novsich verziach aj dva jadra, ale aj tak nieje dobre urobena. Ale to je na inu debatu. Proste 10% cpu je blud.

Podla toho ako sa ti to chova ti to vytazuje pc hodne, preto aj fany idu hlucne. zmeraj si teploty v zatazi a napis aky mas zdroj - ak nieco neznackove, mozu byt problemy.

Stale si nenapisal co rpesne mas za cpu

Teploty sú Merané na speed-fan:

Vypnuté všetky aplikácie
System: 109 C
CPU: 35 C
AUXTIN0: 37 C
AUXTIN1: 103 C
AUXTIN2: 101 C
AUXTIN3: 101 C
HD0: 31 C
Temp1: 28 C
Temp2: 30 C

Zapnutá aplikácia word of tanks
System: 103 C
CPU: 40 C
AUXTIN0: 37 C
AUXTIN1: 97 C
AUXTIN2: 95 C
AUXTIN3: 95 C
HD0: 31 C
Temp1: 28 C
Temp2: 30 C

Keď ide ventilátor na plné pecky tak je teplota niektorých komponentov nižšia než keď sú vypnuté všetky aplikácie. Bohužiaľ z počítača začal vychádzať smrad, to je deň.

A taká malá otázočka: kedy si sa naposledy pozrel do bedne? Máš vôbec svoj PC čistý? Pokiaľ ide "smrad" pri vyšších teplotách - tak máš tam taký bordel, že nestačí odvádzať teplo a ten bordel sa tak zahrieva, že to logicky bude smrdieť.
Rozober si ty svoju grafiku, daj dole všetko z nej a uvidíš, ako to máš parádne zanesené. A pokiaľ to radne vyčistíš, tak ti teploty nevyskočia na viac ako 65-70°C...

Tam kde je nejaka biela vrstva bude aj roztrhnuty klondenzator napriklad na blizku. Neda sa to prehliadnut. A zrejme to ma nejaky dovod, bohvie co kde jak mas pozapajane, ci mas pod doskou spravne distancky, ja na to nevidim. Ked bolo nieco skratovane alebo pretazene, tak sa to posere. Alebo naprd doska chod reklamovat, ked na nej je roztrhnuty kondenzator.

.. a moze to byt aj na grafike kondenzator, nemusi to byt na zakl.doske.

P.S> ta hra nebola nejaka z ulozto apod s krekom zavirenym? Ak ano tak ti trebars vir vytazuje grafiku na 100% a jej vetrak ide naplno furt. Ale ten buchnuty kondenzator je tak ci tak HW zavada, moze byt aj kvoli nejakemu lokalnemu prehrievaniu nejakeho miesta v bedni, alebo kvoli nejakym skratom.

Tak ked bola horuca bedna tak mas zle odvetravanu bednu, bud sa netoci vetrak v zdroji alebo sa toci moc pomaly, alebo mas vetrak vzadu na bedni zle (naopak) apod alebo moc slaby. Ma vyfukovat smerom von. A vetraky na CPu maju byt smerom dozadu alebo tak, ne dopredu.
Mal si v bedni velmi vysoku teplotu a preto asi aj buchol ten kondik.
Tie auxin budu urcite nieco na doske, ked to zapnes studene tak podla mna nebudu hned 100stupnov, alebo ked budes mat otvorenu bednu. Je tam kolko?
V Configure si pozri ze ci su tam aj hodnoty INTEL CORE, to su DTS senzory CPU, a tieto AUX mozes niektore aj povypinat, aj ACPI povypinaj a nejake zbytocne veci z HW monitor chipov. Resp pozri si presne jaky tam je chip a z datasheetu chipu sa da potom usudzovat ci to je analog dioda alebo ci to ma nejake napojenia na PECI interface alebo ze co to je zac.

P.S. co to je za bednu a jak v nej mas vetraky a jake presne a jak orientovane? Skontroluj to poriadne. Vetrak vzdy fuka smerom tym kde ma uchytne zebra, t.j. ak vidis na zadnom uchytne zebra umelohmotne, tak ho mas naopak. Apod.

Tak povypinaj tie ACPI, a AUXTIN2,3 aby si videl v hlavnom okne tie CORE teploty, to su CPU jadra, a GPU teplotu to je GPU. Tie AUXIN 1-3 mozu byt aj nezapojene, to vie len vyrobca dosky, nech ta to moc neirituje. Je ale aj mozne ze niekde na doske je tych 111 alebo 105 stupnov. Ale ak to je hned po zapnuti, tak je to nepravdepodobne. Ale nie nemozne. Zatial to ignoruj a ries a) co ti tam buchlo a preco, b) preco mas horuci kejs.

P.S. tipujem ze zapojene piny su len Ta 31 a 35 stupnov (nejake cidla rozmiestnene na doske), a vsetky tie 100stupnove su nezapojene, vsetky povypinaj nech sa nezobrazuju. Ale nechce sa mi tahat datasheet toho nuovoton ze co to je zac a tipovat jasnovidecky preco vyrobca asi pouzil ten a potom nezapojil 2/3 vstupov.

Ked das tu hru na max, a mas zavretu bednu, tak su tie vsetky teploty kolko?
Hlavne potom aj nejaky ten auxtin0 a take veci co su na doske, ale zaujimave su vsetky tie teploty. Ak je bedna horuca na dotyk, tak si vsimaj tie vetraky na bedni kde su kam fukaju a ci nie su naopak. Ten vzadu ma fukat von z bedne. Fuka kam?
Ten v zdroji sa toci vetrak?
P.S. mas pod doskou distancky len na spravnych miestach? Kto skladal ten PC?

naco nieco mackat, ked mi to vie sfleku a ihned ukazat aida64 ci sisoft sandra?

speedfan by mohol konecne po XY rokoch aj kus dozriet, pretoze nieje vobec problem prepisat poondeny textovy edit v okne programu aktualne zistenymi nazvami senzorov po skene hardwaru. Kvoli tomuto nemam speedfan rad...on tam tresne svoje debilne AUXTIN03 a ty hladaj co to je...pretoze developer je neschopny.

Alebo ked tam daco nastavujem na tej najnizsej urovni, kde sa hrajkas s registrami- kopu krat s ami podarilo chybnym nastavenim dostat pc do BSOD, restartu ci zamrznutiu....velicenstvo program si asi mysli, ze som navrhoval moju dosku ja sam a viem co ktory register je, ze? Tieto veci sa nemas kde dozvediet, preto to cele nema zmysel. A ten curak program mi nepovie tiez ze co a ako....proste nonsens. Daco take potom nema byt vobec mozne, len to zbytocne robi problemy a ludi to nastve.