Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Hlučící ventilátor zdroje, výběr nového zdroje

Zdar všem! V noci mi začal vrčet ventilátor na zdroji Micase ve skříni Micase. U PC. Dneska jsem zdroj rozebral a vyčistil, jestli by to náhodou nepomohlo. Větráček se točí volně, ale ve vyšších otáčkách rezonuje, zřejmě je ložisko vydřené prachem. Rád bych ho zkusil namáznout, ale je to kousek plastu cca 8 cm a je uzavřený nalisovanou vrtulkou. Nebo jste ho někdo už rozebíral a zase skládal? Obávám se, že je to myšleno levně a nerozebiratelně a hlučel by pak ještě víc. Viděl jsem takové větráčky prodávat samostatně, takže to asi nebude problém koupit, ale do města mám daleko a je to na dlouhé lokte, proto tyhle pokusy. Rád si přečtu vaše zkušenosti.

Další věc, spíš pro pobavení. Nemohl jsem ve zdroji najít trafo. Až pak jsem si všiml maličké, asi 4-5 cm kostičky, skromně naletované na tišťáku. Dotaz: Je všechno ostatní v PC taky tak minimalisticky řešené, jako zdroj? Ten jediný jsem schopen trochu posoudit, ve škole jsme trafa museli stavět.
Je mi jasné, že mám to nejlevnější možné PC, ale ptám se spíš obecně, jestli jsou i ostatní komponenty běžně stavěny na samé dolní hranici ještě schopné plnit funkci. Je to vlastnost jen naprostého low-endu, nebo se to praktikuje i u lepších značek?

Chápu ten zdroj jako časovanou bombu, takže tady je sortiment krámu, kam se dostanu, když půjdu celou noc a pak ještě celý den:

ZDROJE
EUROCASE zdroj350W(ventilátor 12 cm)20+4 pin 520 Kč
EUROCASE zdroj350W(ventilátor 8 cm) 438 Kč
EUROCASE zdroj350Ws PFC (ventilátor 12 cm)20+4 pin 562 Kč
EUROCASE zdroj400W(ventilátor 12 cm)20+4 pin +SATA 624 Kč
EUROCASE zdroj400Ws PFC (ventilátor 12 cm)20+4 pin + SATA 723 Kč
EUROCASE zdroj450Ws PFC (ventilátor 12 cm)20+4 pin + SATA+PCIE 790 Kč
EUROCASE zdroj550Ws PFC (ventilátor 14 cm)20+4 pin + SATA+PCIE 1251 Kč
FORTRONzdrojATX-300PNF 300Ws PFC (ventilátor 12 cm) 710 Kč
FORTRONzdrojATX-350PNF 350Ws PFC (ventilátor 12 cm) 848 Kč
FORTRONzdrojATX-400PNF 400Ws PFC (ventilátor 12 cm) 1163 Kč
FORTRONzdrojBlue Storm II350Ws PFC retail+SATA(ventilátor 12 cm) 1309 Kč
FORTRONzdrojBlue Storm II400Ws PFC retail+SATA(ventilátor 12 cm) 1818 Kč
FORTRONzdrojBlue Storm II500Ws PFC +SATA(ventilátor 12 cm) 2050 Kč
FORTRONzdrojEpsilon 600Ws PFC +SATA(ventilátor 12 cm) 3123 Kč
FORTRONzdrojEpsilon 700Ws PFC +SATA(ventilátor 12 cm) 3284 Kč
FORTRONzdrojFSP300-60GLC 300Ws ativnim PFC (ventilátor 8 cm) 984 Kč
FORTRONzdrojFSP300-60GLS 300Wmikro s ativnim PFC (ventilátor 8 cm) 960 Kč
FORTRONzdrojFSP300-60GNF 300WZen Fanless +SATA(bez ventilátoru) 2500 Kč
FORTRONzdrojFSP400-60GLN400Ws aktiv PFC (ventilátor 12 cm) 1563 Kč

V plechu mám otvor pro malý větráček, takže ty 12 cm asi ne. Taky bych nerad kupoval dražší než 1000 Kč. Co dalšího mám sledovat, aby pasoval? Napájí se základní deska s integrovanou graf. kartou, dva SATA harddisky a vypalovačka. Který z těch zdrojů mám vybrat? Už jsem tu někde četl, že by mohl stačit Eurocase, ale uvítám vaše zkušenosti.

1) jde to zkusit namazat -zezadu píchnout do středu injekční stříkačku s jehlou a v ní vazelína, ideálně za chodu pozná se když se vjede do ložiska
2) jde to zkusit vyměnit /ventilátor 100-150/ většinou se to musí pájet (nemá to standartní konektor)
3) jestli ti dovčilku stačil nějaký šhit micosi tak ten eurocase ti bude stačit taky

4) ne každý 12cm zdroj jde namontovat do každé pc skříně. respektive namontovat jde vždycky ale někdy vrtule - pozice ventilátoru je dost nesmyslná /nahoře.../