Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s druhým větrákem na GPU

Zdravím,mám problém u téhle karty MSI N660 Twin Frozr III 2GD5/OC
Při čištění prachu sem zjistil,že se točí jen jeden větrák
Pokud vím,tak se dřív točily oba,ale už je to doba,co sem měl pc naposled rozebrané :)
Teplota v klidu dle cpuid hwmonitor v průměru 27 stupňů...při stress testu Gpu ve furmarku se vyšplhala až na 73 stupně po 20 minutách a ustálila se,nepříjde mě to hodně,ale jen mám strach aby se karta nespálila z důvodu netočení onoho druhého větráku,protože při testu ve furmarku a následovném šáhnutí na takovou stříbrnou trubičku to pálí a začne to tam,kde se větrák netočí,potom se teplo rozšíří dál i k prvníku větráku a ustálí se

Při zapnutí PC se roztočí oba dva větráky,ale druhý se po chvilce (cca do 3 vteřin) točit přestane
Dále sem zjistil,že když zvolím manuální otáčky větráku v programu MsiAfterburner a nastavím je na 86% tak se roztočí i druhý větrák a točí se,dokud nezvolím zpět auto,nebo neuberu pod 85% ..potom se zastaví a točí se jen jeden
Ještě sem zjistil,že pokud vypnu přídavné napájení GK,tak se roztočí oba větráky na maximum
Nevíte čím by to mohlo být?

Ovladače GK aktuální.... Název:GeForce Game Ready driver verze 368.81
Základová deska Gigabyte GA-B75M-D3H rev 1.1
Zdroj Seasonic 500 W
Děkuji moc za Vaše postřehy :)

A ked MsiAfterburner odinstalujes a restartujes windows, tak sa nieco zmeni?
Ked cele PC vypnes z eklektriky na minutu, a po zapnuti hned len vlezes do BIOSu a tam stojis tak sa nieco zmeni?
Inac je to evidentne regulacia robena kartou, preco funguje tak, to sa opytaj vyrobcu karty. Ale asi to tak chcel vyrobca, alebo je nieco vadne.

Inac vseobecne to tak je asi od vyrobcu
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1848925/m si-twin-frozr-iii-fans-stops-idle.html
pise KrisC1337

I have the 680 twin frozr iii and the second fan wont kick in until about 65-70C

ale mozes si to zmenit v tom programe, tam su asi aj nejake krivky fanov.
P.S. a je logicke ze heatpipe bude mat 70stupnov ak ma chip 70 stupnov, od toho tam ta heatpipe je, aby mala 70 stupnov. Neni to tam na dotykanie a palenie prsta.

Tak ked tam ma dve regulatory pre tie fany osobitne tak ano. Neviem jak to tam v tom programe je.

Keby tam bol len jeden regulator ze FAN, tak by to vyrobca mohol brat aj akoze do 85% hodnoty je len jeden fan a nad 85% sa pridava aj ten dalsi. Neviem jak to tam je. Ak su to 2 osobitne regulatory, a jeden nereaguje spravme, tak ano potom je najskor vadny fan alebo na karte nieco odpalene.

proč závada vrtule,když pokud zvolím manuálně fan speed na 85 % tak se roztočí i ten druhý?při strartu pc se taky chvíli točí i ten druhý...větrák funguje normálně,ale při zátěži se spouští až pokud ten který se točí pořád,dosáhne 85% a výš výkonu...nemůže být chyba někde v nějakém nastavení nebo tak?ale kde to nastavení najdu?bios?....netuším

má to jedno štelovátko rychlosti,ano vím,ale nevím na kolik si mám nastavit spuštění i chlazení 2 ventilátoru :) ...to znamená,když se spouští u 85% procent prvního,tak u jaké teploty by sem to měl nastavit na oněch 85% aby začal chladit i ten druhý? ..můžu si to nastavit klidně už i u 50 stupňů,ale myslím že to je zbytečné,aby mě ventilátory vydávali takový hluk,při tak "nízké" teplotě...prostě sem chtěl,aby chladily oba dva ventilátory tak jako dřív,kdy byli tiché a ne nastavovat manuálně otáčky na 85% u teplot u kterých to není potřebné a teď nastává otázky u jakých teplot třeba chladit oběma ventilátory?...nevadí GK kartě když jeden ventilátor nechladí atd.

Ked to tak vymyslel vyrobca tak to podla mna nevadi, ono tam trochu zavisi na tom jak tam su vedene tie heatpipes, ale ano je to nahovno neviem preco to vymysleli tak.
Su tie vetraky na konektoroch? Ak ano, ked ich prehodis tak reaguju naopak? Potom by bolo jasne ze tam nejdu spravne signaly uz z karty. Ja nemozem vediet preco to vyrobca riesi takto, to by si mal smerovat na support od MSI ze co to robia za somarinu a preco. Mozno maju update biosu karty ktory to meni, tazko povedat.
Ak by po prehodeni isiel furt zle ten stejny co ide zle aj teraz, tak budes vediet ze je vadny vetrak.
Neviem jak inac to tam nastavit, som myslel ze sa tam daju nastavit osobitne krivky pre oba.
Teoreticky ak mas pajkovacku a karta je mimo zaruku, a ak tam ide 3pin do nich napajanie a PWM, alebo len 2pin, tak sa daju oba vetraky spojit dokopy na ten jeden vstup ktory zapina hned od zaciatku. Ale radsej by som do toho nevrtal.

Tam jasně píšou,že se větráky nikdy nezastaví ani při nečinosti,to už sem si taky vygooglil ...tím regulátorem se nastavují oba dva ventilátory současně,není to rozdělené zvlášť,jen jeden jezdec na Fan Speed % ,není to na každý zvlášť....a tu křivku sem taky nastavoval :) ..ano můžu si tam nastavit že mě pojedou větráky třeba od teploty 50 stupňů na 85% ,ale zase to je zbytečný hluk už u tak nízké teploty (tím nemyslím že by větráky měli problémy s ložisky nebo tak,fungují a točí se jak mají)

Tam nepisu nic jasne, to su len kecy. Posledny clovek ma skutocne tu kartu twin frozr iii, a pise ze druhy sa rozbieha az od 70stupnov. Ten je jediny co pise jasne. Ostatni len kecaju bla bla a kartu nemali (alebo prvy pise "have the same card", co ale moze znamenat trebars aj gigabyte alebo uplne nieco ine, ptz ludia su trubky).