Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poraďte se sestavou na domácí použití (net, video)

Ahoj, chtěl bych pořídit sestavu do domácnosti, která bude využita primárně na internet a sledování videa. Zároveň bych rád, aby to nebyl žádný šmejd a případně to šlo i v budoucnu rozumně rozšiřovat. Tzn. dostatečně velký case, deska s dostatkem slotů pro rozšíření RAM, případně dokoupení silnější grafiky (pro začátek by na filmy mohla být i integrovaná?) a dostatečně silný zdroj, ať se nemusí měnit. Cenou nejsem zase tak moc omezován, ale jako obvykle bych nerad zbytečně přeplácel, jedná se o dárek do rodiny. Díky za pomoc!

nemuzu ti ted skladat sestavu, ale aspon poradim obecne, abys vedel ceho se zhruba drzet:

Na nejake rozsirovani v budoucnu zapomen, ono to s dnesnima PC, kdy potrebujes mit hlavne vyvazene komponenty moc nejde.

Takze prvni rozhodnuti - silny procesor pro vykonnou grafiku v budocnu nebo slabsi procak, ktery staci na multimedia?

4x sloty na RAM jsou standard, koupis 2x4GB RAM a asi ti to bude po celou dobu zivota PC stacit, kdyby nahodou preci jen nekdy v budoucnu nestacilo, tak rozsiris o dalsi 2x4GB, vic bych nepredpokladal minimalne na nasledujicich 5 spis vic let. (jinak RAM DDR4 na Skylake)

Zdroj ber kvalitni, pokud setris, tak Seasonic Bronze nebo pri slabsi grafice i Chieftec Gold, pokud nesetris, tak Seasonic Gold (EVGA GS) nebo Super Flower Gold prodavany napriklad jako EVGA G2. Pravdepodobne bude na vsechno krome SLI nebo CROSSFIRE, coz bys zase musel uvazovat dopredu kvuli procesoru a grafice, stacit 550W, ale nekdy byvaji vic Watt za podobnou cenu, pak muzes vzit i vic, nic tim nezkazis, ani nicemu nepomuzes.

Vykonne PC = core i7-6700 nebo minimalne i5-6500
Multimedialni staci i3-6100, ale nekdo vezme i treba i5-6400(6500), vic opravdu nema cenu priplacet.

Na multimedia staci integrovana Intel grafika na desce + procesoru, na hry bych volil RX480, pokud se hraje na fullHD, na vyssi rozliseni nebo vic monitoru je dnes k dispozici pouze GTX1070 a GTX1080 od NVidie na starsi platforme, AMD karta pro nova DirectX12 bude az v zime.

jo desku ber MSI nebo Asus.

Na vykonnou sestavu Z170 na pretakt (K procesory) nebo na vic grafik s vetsim mnozstvim PCIe linek, jinak H170.

Na multimedia a stredne vykonou sestavu staci i B150.

Grafika MSI, Asus, Sapphire.

Pameti Crucial, Kingston.

Pomožte mi ještě prosím s výběrem desky - PC by mělo zpočátku sloužit na sledování videa a netu, ale aby se časem mohlo i rozšířit na výkonný herní a pracovní stroj. Díky moc, rád bych to objednal ještě dnes večer a než bych to vše sám prošel, asi bych to nestihl. Děkuji všem, kdo poradí.

Co Ty chladiče? Musím tam mít ještě něco nebo to pojede takto jak to v tom seznamu je komplet k objednání? Velice všem tady děkuji za cennou pomoc, sám bych s tím válčil několik dnů než bych se pročetl k sestavení dnešního stroje.

SilentiumPC Gladius M20 - 879,-

EVGA SuperNOVA 550 G2 550W - 2555,-
nebo levne Seasonic S12II-520 520W - 1599,-

ASUS B150 PRO GAMING - Intel B150 - 3098,-

Crucial Ballistix Sport LT 8GB (2x4GB) DDR4 2400 - 1079,-

Intel Core i5-6500 - 5713,-
nebo levne Intel Core i3-6100 - 3245,-

SilentiumPC Fera 3 HE1224 - 729,-
nebo levne SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 - 439,-
na i3 muze byt zatim i boxovany

Samsung SSD 850 EVO - 250GB, Basic - 2490,-
nebo levne Crucial BX200 - 240GB - 1899,-

WD Blue EX - 1TB - 1423,-
Seagate Desktop HDD - 2TB - 2069,-

Lite-On iHAS122-04, černá, Bulk - 389,-

Děkuji moc i Tobě za cenné rady. Nakonec jsem nákup ještě odložil.

Aktuální verze vypadá takto: https://www.czc.cz/bof76ncoiqibeb3lj9hj3pfbpc/sezn am

S tím, že právě na procesoru ušetřím a na vánoce jej komplet vyměním. Myslím, že jej nevyhodím, ale dám později do nějaké kancelářštější mašiny, takže to nebude 1500 vyhozených z okna a do desky i zdroje chci investovat co nejvíce a oba mnoiu vybrané modely (díky i a ostatní tipy) mi přijdou, že stojí za ten příplatek.

Dále dávám rovnou SSD s tím, že alespoň 2 TB disk bude dokoupen později.

Otázku mám na RAM. Deska podporuje 2400 MHz, procesor 2133 MHz.

Crucial Ballistix Sport LT White 16GB DDR4 2400 je levnější (1 877 Kč) než předpokládám, že méně výkonnější Kingston HyperX Fury Black 16GB DDR4 2133 (2010 Kč). Mám dát přednost tomu Crucialu? Podtaktuje se automaticky bez ztráty výkonu a až bude k dispozici lepší procesor, využiji jej naplno nebo jak to funguje?

Dual Channel zpočátku oželím, později dokoupím další totožný modul RAM.

Děkuji za radu s RAM a překontrolování sestavy, zda tam není něco vyloženě špatně. Díky moc!

Kingston je CL14, zatimco Crucial CL16, takze Kingston je rychlejsi. Pokud budes pozdeji brat procesor bez K a nebudes teda taktovat, tak je lepsi vzit ten Kingston, pokud budes taktovat, tak ten Crucial, protoze na nem pretocis pameti na 2400MHz, coz ma vetsi vliv nez nizsi CL.

Jinak bych vzal 2x8GB nebo teda jednou 8GB a pozdeji tu samou po druhe. Vic jak 16GB si moc neumim predstavit vyuziti vyjma servru.

Díky mocv! A s tou RAM máš asi pravdu, dovedu si představit využití (virtuální plochy apod.), ale 2x8 bude zatím stačit.. navíc v takovém formátu mohu mít frekvenci i časování na nejvyšším levelu.

Ještě k SSD je 750 EVO o 500 Kč levnější než Samsung 850 EVO... vyplatí se připlatit?

Kingston CL14 2133
Crucial CL16 2400

To nevim, CL je zpozdeni nez dojde k zapisu dat, cim mensi, tim mensi zpozdeni. Frekvence je rychlost s jakou pameti pracuji.

Takze pri beznem netaktovatelnem procesoru bude frekvence obou 2133, ale Kingston ma mensi zpozdeni. Kdyz bude taktovat procesor, zaroven pujde nahoru s frekvenci, takze Crucial bude pracovat rychleji a dorovna ztratu na Kingston, takze na taktovani ty Crucial, bez taktovani Kingston.

A nevim jak ted, ale driv byl Crucial levnejsi, takze ja je beru i proto, on vliv pameti neni na vetsinu prace az tak velky jako treba vliv pretaktu procesoru.

CL je pocet clock taktov. CL16 pri 2400 je to same co CL14 pri 2133.
(a teda ta CL16 2400 bude pri prevadzkovani na 2133 mat tiez CL14, lebo tak to vyrobca zapisal do SPD, ak nebol debil)

P.S. a neni to spozdeni pri zapise, ale CAS latency. To spozdenie nastava pri kazdom pristupe, aj pri citani, pred kazdym burstom (64byte).