Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosba o návrh PC sestavy (asi na M-Pola ?)

Zdravím a moc prosím o návrh nové PC sestavy.

Představy:
- použití: střih rodinného videa v Pinnacle apod., konverze videí mezi formáty, hry (strategie a FPS), k tomu běžná kancelářština + přehrávání full HD videí
- nechci super raketu za horentní sumu, ale velmi slušný počítač s dobrým poměrem cena/výkon, tichý a ne moc topící
- cena 35 k CZK (vč DPH), není ale dogma směrem dolu ani nahoru, pokud to pomůže cena/výkon poměru ...
- předpokládám v minimální (start) variantě SSD cca 500 GB na systém a programy (Crucial MX / Samsung EVO ?), k tomu 2x HDD 3-4 TB WD RED Pro pro data (jeden čtení zdroj video, druhý pro rendering apod). Vše asi na SATAIII s možností RAIDU 0,1,5 do budoucna. Pokud zbudou finance (či později), uvítal bych podporu NVMe deskou (či rovnou SSD na systém a programy navrhout variantně na toto rozhraní ? :-)
- procesor i7 nebo i5; s co nejvyšším výkonem na vlákno i pro jednojádrové aplikace - nechám si poradit
- 16 GB RAM (2x8 dual channel ?)
- nechci speciální kartu na střih videa (Quadro apod), která by pak omezovala drasticky výkon v jiných aplikacích - upřednostním univerzální dedikovanou. Nevím, zda i dnes je sázkou na kompatibilitu nVidia oproti AMD/ATI, nechám si poradit
- předpokládám i FireWire IEEE 1394 přídavnou kartu (kvůli staré DV kameře), někde ji mám v ultraold kompu, ale asi bude jen na prehistorickém PCI
- PC by mělo mít čtečku karet, vypalovačku DVD, alespoň 2xUSB 3.0 porty a výstupy na sluchátka na předním panelu
- předpokládám se sestavou zakoupit Win7/Win10 (64bit OEM)
- chtěl bych ULN provedení
- Full HD displej mám (tuším Dell U2410)
- několikrát do měsíce zde máme mikrovýpadky elektriky (potvrzeno hláškami z NASu pod UPSkou, sklerózou předokenních rolet stran jejich akt.pozice a následně písemně i ČEZ Distribucí - že si to vraj mám pořešit sám, že to neodporuje normám), takže asi nějaký tvrdší zdroj (?) ... a SSD s kondíky (?)

PCček jsem sice sestavil mnoho desítek, ale to bylo před desítkami let, pouštět se do toho už nechci ... takže asi sestavitelné např. na CZC ? (nebo přímo M-Polem ;-) ?

Rád upřesním, bude-li třeba

Díky moc !

K sestave:

zdroj je OK, ale kdyby si tazatel chtel priplatit na Gold tak nic nezkazi.

https://www.czc.cz/evga-supernova-550-g2-550w/1802 90/produkt

Co se tyka grafiky, tak vzhledem k urceni je to malinko sporne, kterou vzit, kazdopadne by mel tazatel vedet, zda mu program, ve kterem dela podporuje nejake spesl veci na grafice od te ktere firmy - NVidia CUDA + NVENC nebo AMD VCE. VCE temer jiste jeho vybaveni nepodporuje, protoze je to nova zalezitost. Co zatim hovori vydane materialy od AMD, tak by to mohlo byt docela hodne dobre a dle propagacnich materialu asi tak o tisic procent lepsi nez NVENC od NVidie, jenze skutecnost se teprve ukaze. Tudiz ja v zasade souhlasim s vybranou grafikou RX470, ale musi vedet zajemce o PC, jestli nepotrebuje NVidii, pak by to chtelo si priplatit na GTX1060.

Dalsi pripominky bych mel k diskum, nejprve SSD. Je totiz otazka, zda nevzit SanDisk Ultra II - 960GB, duvod je zrejmy, i na praci je SSD hodne rychle a pokud je uzitim i strih videa, tak se to muze vyplatit, samozrejme nam to zveda cenu a navic by bylo idealnejsi si ted poridit ten navrzeny 500GB SSD na system a hry (pokud hry nebudou, tak staci 250GB a je zbytecne kupovat vetsi) a casem dokoupit druhy 500GB na praci s videem. Lepsi je to proto, ze ten se systemem se bude opotrebovavat o hodne mene nez ten, na kterem potecou data, takze to je na zvazeni.

Dalsi vec jsou ty WD Purple, ja bych se na nejake speciality vite co, radeji bych poridil WD Red Pro s petiletou zarukou, je i rychlejsi, stoji vic, takze je to na zvazeni a pak taky je otazka, ze rychlejsi disk je hlucnejsi, takze obzvlast jestli se na tom bude strihat video, tak bych vzal jeden WD Red Pro a jeden obycejnej WD Red nebo i obycejnej Blue.

---

několikrát do měsíce zde máme mikrovýpadky elektriky potvrzeno hláškami z NASu pod UPSkou

No tak si kup UPSku i k tomu pocitaci, jako novej PC za 35 litru a UPSka jako nic? Doufam, ze mas aspon prepetovou ochranu na prodluzce, ovsem ta tvemu problemu nepomuze.

Nákup PC na střih videa bych odložil na rok 2017, pokud je to jen trochu možné.

Jednak přijdou AMD Zen s 8C/16T, jejichž testy engineering samplů dopadají zatím velmi dobře, což by mohlo znamenat průlom v cenách (nejen u AMD, ale i Intelu) a samozřejmě výkonu. Navíc 35 tisíc není na kvalitní, rychlou a vybavenou střižnu zase enormně hodně peněz, jen procesor bude okrouhle za 10 tisíc, k tomu odpovídající deska...

jak na co, video nemusi byt uplne narocne, ale muze, ja bych treba potreboval nejaky lepsi procesor nez i7-6700 :-)(uvidime kolik budou stat ty dvouprocesorove servrove desky zalozene na Zenu a odpovidajici procaky) ;-)

jinak myslim, ze az na Purple disky, jsi mu sestavil peknou masinu a na nic cekat nemusi a muze objednavat.

Každá má nejakú "muchu" a hlavne sa to dá zložiť lacnejšie a podľa mňa odbornejšie a lepšie...
Skús nejakú IT firmu vo svojom okolí, kde Ti poskladajú PC na mieru, určite to bude lepšie ako tie na alze...
Prípadne si nechaj poradiť od tunajších odborníkov "skladačov" komponenty a daj si to zložiť niekomu, kto to robil častejšie ako 3x...:-)

Chlapi díky moc so far ....

Kdybych se chtěl prastit pres kapsu a:
- dat jeste výkonnější procesor nez i7-6700, co byste doporučili, aby to bylo/zůstalo tiché a výkon narostl více, nez cena v rámci poměru cena/výkon ?
- dat jako systémový disk namísto SATAIII disk Samsung 950 PRO do M.2 - půjde z toho bootovat ? (Asi při instalaci win predhodit ve správně chvili ovladač a bude to OK ?). A byl by komp díky tomu podstatně sviznejsi, kdyz by se obešlo brzdíci SATAIII ? (Ala rychlost čtení narůst 5x, zápis 3x oproti SATA III) ?
- HDD disky bych asi dal 2xWD Red Pro. Ma smysl je dávat do RAID 0 (backup neřeším, ad NAS), kdyz by se z toho svazku zároveň četlo a zároveň zapisovalo ? Nešel by výkon spis dolu oproti čtení z jednoho a zápisu na druhy při renderovani videa (tedy pokud bych vse nerval nakonec pres to SSD) ?
- zdroj bych tedy dal ten Gold
- GPU bych dal 480

Pokud vse výše ma smysl, měla by smysl jiná deska ? Nebo ta navržena plné vyhoví i těmto zvýšeným nárokům ?

Co myslíte ?
Díky moc za názory

M.2 jsem nikdy nemontoval, to jsou preci jen drazsi veci, ktere jeste moc nefrci, takze nevim.

Odpovedel jsi si sam, jestli se z jednoho cte a zaroven zapisuje na druhy, tak to do RAIDu nedavej, nehlede na to, ze se sranda RAIDem (na desce) zvysujes sanci, ze se to pokazi a prijdes o rozdelana nezalohovana data.

Tak kdyz das i7-6700K, tak abys nahnal vykon, musis ho trochu nataktovat, jinak je to zvyseni vykonu male a zvysenou cenu to nedorovna. No ajak budes taktovat, tak samozrejme vice odpadniho tepla, tudiz hlucnejsi a mel bys dat nejakou taktovaci desku opravdu dobre navrzenou, aby ti to taktovani nepohnojila prave ta a bude drazsi.

https://www.czc.cz/asus-z170-pro-intel-z170/181231 /produkt

https://www.czc.cz/asus-maximus-viii-ranger-intel- z170/176242/produkt