Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CMOS checksum failure

Dobrý den.

Baterka v mém starém 486 stroji je definitivně kaput. Je to tahle. Jenže tenhle typ už asi nebude k mání. Je na ní napsáno

Ni-Cd
3/V  60R
3.6 V 60 mAh
14 n 6 mA

Nedala by se nahradit nějakou jinou? Vše ostatní bezvadně funguje, a tak bych ji rád vyměnil a pokračoval dalších dvacet let. Miluju fosilie... :-)

(Jestli je to blbý dotaz, pak se omlouvám, o elektronice nevím nic.)

Není to baterka, ale akumulátor NiCd, resp. tři takové články do série v jednom pouzdře. Nahradily by to tudíž libovolné tři malé NiCd akumulátory v sérii (pozor, nesmí se na ně pájet přímo na pouzdro!), nebo budeš mít štěstí a najdeš něco vhodného (tři akumulátorky v jednom pouzdře) v nabídce nějakého obchodu typu GME, nebo GES. Osobně bych navštívil prodejnu Fulgur Batman specializovanou na baterky a akumulátory všeho druhu, ale nemusí být pro tebe dosažitelná.

Už neožije. I když to nechám přes noc zapnuté a ráno jen restartuju, hop a failure.

Po zapnutí musím do biosu ne kvůli hodinám, ale abych spustil autodetekci disku, nastavil disketové mechaniky etc a je to otrava.

jirka44:

Díky za info, zkusím to objednat a někdo mi to tam přifaří, sám se do toho pouštět nebudu. Stará baterka (já vím, akumulátor) nevytekla a jestli tahle vyteče, nu což, kdo z nás je nesmrtelný...

Natolik jsem předpokládal, že se to už nesežene, že jsem to ani nehledal. :-[
Sypu si popel na hlavu.

Fotka není moje, je první, která vypadla z google. Moje baterka nevytekla.

Když jen stisknu reset, funguje to. Když vypnu a hned zase zapnu, nastane failure, i když to bylo předtím třeba celý den zapnuté. Load default settings jsem udělal hned když to začalo blbnout a nic se nezměnilo.

Když sám něco zapíšu do CMOS (třeba na adresu 0x3F, která je volně k použití), po vypnutí a zapnutí to zmizí.

Málo platné, baterka je kaput.

Stačilo se zeptat na konektor od zdroje do desky: Buď 12 pinů jednořadý, což by značilo zdroj AT, nebo 20 pinů dvouřadý, potom by se jednalo o zdroj ATX. Podle baterky bych ale spíš soudil na AT.
Ony totiž kolébkový vypínač mívají i zdroje ATX. A zdroje AT přečasto mívaly tlačítkový vypínač (na předním panelu).

resp. tlačíko, které se (viditelně) zamačkává a jde ztuha?

:-)

Raději jsem téma konektorů P8 a P9 neotevřel. ;-)

edit: jinak kolébkový vypínač má půlka ATX zdrojů, ale přímo na sobě, ne vyvedených na budku. Na budce se u ATX (celkem zřídka) nacházejí kolébkové spínače (tj. jednorázově činné)

Tak to je logicke ze ked to vypnes a zapnes mas error, ano baterka je na nule, kedysi by sa to asi dalo este ozivit vyssim prudom ale po 20rokoch asi by som to radsej vymenil. (ale ja osobne by som skusil zobral nejaky 5V zdroj a cez odporovy delic napr. 33ohm a 100ohm si urobit nejakych 3,7V a pripojit to na tu baterku na povedzme 10 sekund pri vypnutom PC a zakazdym merat napatie ci nenaskocila, pojde tam nejakych 100mA pri danych hodnotach suciastok. Az naskoci (na nejake 3V apod) tak by som to nechal zapnute to PC povedzme den nech sa trochu nabija.
P.S. pripadne by stacilo aj len ten 33ohm odpor, nemusis tam ani davat ten 100ohm. Ani to netreba pajkovat da sa to aj len tak rukou pridrzat odpor na dratoch od 5V zdroja, za predpokladu ze mas nejaky 5V zdroj s dratmi :D Alebo urezany USB kabel apod.