Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Instalace Ubuntu vedle win 8.1

Dobrý den, při instalaci Ubuntu vedle win 8.1 mi to nenabízí instalaci vedle nich, ale pouze abych si disk rozdělil sám. Na internetu jsem si našel jak to mám rozdělit, ale ze zvědavosti mě to zajímá proč mě to nenabízí i tuhle možnost.

Je idealni volbou si disk rozdelit sam.

A uplne nejlepsi mas instalovat kazdy system na vlastni disk. Nicmene pokud dalsi disk kupovat nechces, tak rozdelit takto:

1. primarni partition: Windows 8.1 C:

2. primarni partition: NTFS D: pokud pouzivas vice partition na Windows, nutne nepotrebujes.

3. primarni partition: "/" ext4 Ubuntu (okolo 50GB podle toho kolik softu budes instalovat, mnohdy staci i 15GB oddil)

4. rozsirena partition
A. logicka partition: "/home" ext4 vsechno zbyle misto na disku
B: logicka partition: "swap" dle velikosti RAM, alespon 4GB, je-li vice RAM tak stejne velke

Pokud mas na Windows jen C: a zadnou jinou partition, tak se vejdes do podminky 4 primarnich partition a nemusis tvorit rozsireny oddil.

Edit: GRUB nainstaluj na 3. oddil a do Windows si instalni free verzi EasyBCD

Potom budes bootovat Windows i linux pres to EasyBCD a az se rozhodnes jednou linux odstranit, tak se nebudes muset zabyvat problemem s GRUBem.

ja mám presne rovnako Win8.1 a vedla Linux mal som jak Mint jak Ubuntu tak OpenSuse,... ono je nejideálnejší skorej nainštalovať Win8.1, s tým že vytvoríš 2 partície, jeden napríklad 180GB kde nainštaluješ OS, druhá partícia všetko ostatné až na to že necháš ešte 80GB nevyhradené,... nainštaluješ OS, ak už ho máš nainštalovaný tak v správe disku zmenši partíciu D o 80GB (81920MB) následne klikneš vo win8.1 na nastavenia, obnovenie, okamžitý reštart, tam zvolíš Adwanced Options -> Pak Startup setting (prípadne UEFI settings) strčíš USB alebo CD/DVD bootovaciu inštalačku Ubuntu, a následne odklepneš tú USB flashku alebo CD/DVD, pak následne nabootuješ a pak tých volných označíš, a dáš inštalvoať, on ti tých zvyšných 80GB nevyhradených sám rozdelí na SWAP, GRUB, OS a ešte jednu partíciu, a nainštaluješ,... ak potrebuješ iné kapacity, samozrejme môžeš zvoliť iné kapacity... Windows pak nebude vidieť linuxovú partíciu ale linux windowsácku áno, prípadne si môžeš zvoliť aj manuálne velkosť SWAPu, a partície pre OS a pod. Prípadne GRUB môžeš vyriešiť jak píše kolega hore cez ten soft.