Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Microsoft Excel - funkce

Zdravím, mám takovou prosbu. Potřeboval bych v Excelu udělat funkci, která by mi porovnala první dvě čísla a pak napsala název produktu... Možná to je takový oříšek :D...

např.:

kód pro jablka je 06
kód pro hrušky je 61
kód pro švestky je 70

a já teď mám nějaký sloupec třeba 5 čísel:

a potřebuji aby mi Excel porovnal číslo 0631545 a zjistit, že je to kód (podle společného 06) pro jablka, tudíž mi do buňky, kde budu mít kurzor vložil text "jablka"... Na vyhledávání jsem použil funkci SVyhledat, ale nevím, jak to udělat, aby se mi porovnávaly ty dvě první číslice a ne jenom celé číslo... :(

Má s tím někdo zkušenosti?
Děkuji za pomoc. :)

Hezký den.

Pořád mi to nefunguje :(( :D

Hlásí mi to akorát: ---

Tudíž si to nějak nebere ty čísla a kód mám dobře.

Můj kód: =IFERROR(SVYHLEDAT(ZLEVA(A8;2);$BA$2:$BC$60;2;0); "---")

Hodnoty, ze kterých si má Excel vzít na porovnání první 2 písmena jsou ve sloupci A ...
Tabulku mám od BA2 do BC60 s tím, že jsou to 3 sloupce nejdřív je kód, který se porovnává tedy 06, pak je název, takže jablka a pak ještě skupina takže ovoce...

Kde je chyba? :D

veľmi jednoducho.
Šiel si na to správne, akurát tej funkcii musíš povedať, že vo vedľajšej databáze (tam, kde máš k jablkám priradený kód 06) hľadáš prvé dva znaky.
Ako to povedať? No predsa vnoriť funkciu ZLEVA(A1;2)
Takže:

Ak máš v A1 až A500 Tvoje 7 miestne číselné kódy
a pomocnú databázu (= číselník kódov) napr v bunkách X1 až Y99, pričom v X je kód (napr v X1 je 06) a v Y je produkt prislúchajúci kódu (teda v Y1 je jablka), tak:

B1=SVYHLEDAT(ZLEVA(A1;2);$X$1:$Y$99;2;NEPRAVDA)

a vzorcom vyplníš bunky B1 až B500, tak je vymalováno.

A pokiaľ to upravíš na:

B1=IFERROR(SVYHLEDAT(ZLEVA(A1;2);$X$1:$Y$99;2;NEPR AVDA);"")

tak pokiaľ sa hľadaný kód v pomocnej databáze nenájde, nedostaneš chybovú hlášku ale prázdnu bunku

Jááááááj... Příšel jsi na to :)...

Já jsem místo argumentu nepravda používal 0 ... To náhodou vím, že je shodné...
Nicméně chyba nejdříve je v tom, že tam nebyl ten apostrof a poté jak jsem dělal úpravy a zkoušel kde co, tak jsem neuvedl ten sloupec...
Nicméně nechápu, jaktože mi to nešlo když jsem jen zkopčil ten kód od Sigiho, to je mi teda záhadou :D

NICMÉNĚ oběma Vám dlužím velké díky za pomoc a čas semnou strávený :))

Chápeš?
1 Upravil som rozsah v stĺpci A na formát Text
2 Upravil som nulu na 2 vo funkcii SVYHLEDAT
3 Doplnil som argument NEPRAVDA do funkcie SVYHLEDAT

a je to... či už s apostrofom, alebo bez...

Chápeš o čom je argument s hodnotou 2 vo funkcii SVYHLEDAT?
A NEPRAVDA tam proste píš stále (to je na dlhšie ale je zbytočné to rozoberať, osobne som nenašiel praktické využitie pre argument PRAVDA.
Ak chceš vedieť, o čom je PRAVDA - NEPRAVDA, môžeš si to prečítať v pomocníkovi ku funkcii

OK :-D Zle som sa vyjadril... ešte nikdy som nevyhľadával v databáze, kde musia byť prvky zoradené, t.j. zatiaľ som to nepotreboval
A možno som ani toto nepopísal presne, lebo ešte som sa nestretol s potrebou použiť TRUE, aby som sa na to musel podrobnejšie pozrieť...
Ale možno robím chybu, keby som to mal zafixované v pamäti ako dobrú vec, tak by som možno to uplatnenie našiel...
Dík za motiváciu ;-):beer: