Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vylepšit moji starší PC sestavu?

Dobrý den,
chtěl bych si trochu upgradovat svoji sestavu a nevím zda si pořídit uplně novou, nebo zda nějaké komponenty ponechat. Myslím že by postačilo vyměnit grafiku, tu 100% a možná procesor, nepřijde mi vůbec výkonný na dnešní dobu.

Takže se ptám vás odborníků jako já, lajk, se kterými se tu setkáváte asi denně:

Základní deska: ASUS P6T INTEL x58 LGA 1366 -> odkaz: https://www.amazon.com/ASUS-P6T-1366-DDR3-Motherbo ard/dp/B001NZSAO4

Procesor: Intel Core i7-920 2,67 GHz -> odkaz: https://www.czc.cz/intel-core-i7-920/60314/produkt

Grafická karta: SAPPHIRE HD 5770 VAPOR-X 1GB -> odkaz: https://www.alza.cz/sapphire-hd-5770-vapor-x-d1543 70.htm

Paměti: přesně nevím, jsou 8 GB ddr3 dram freq. 534,5MHz a nb freq. 2138 MHz

Snad to takhle pomůže, předem se ospravedlňuji za chyby a nedostatky, jen Vás žádám o radu, ale předem říkám,
radši bych ještě dokoupil komponenty než kupoval celé pc, ale dám na Vaši radu.

Díky všem!

Tak jednoznacna je grafika, da se poridit RX460 pripadne i RX470 od AMD nebo si 14 dni pockat na GTX1050Ti Od NVidie.

Druha vec je procesor, ktery uz nebude schopen grafiku uzivit, tady se nabizi dve moznosti zavisejici na tve zakladni desce, coz si teda zjisti sam:

1. Pretakt procesoru, pokud to daji pameti a pokud to jde taktovat na tve desce. Ja mam desku od Gigabyte a prave jsem potaktoval i7-950 a navysil tak vykon zcela zdarma. Samozrejme je to odvisle i od pouzivaneho chladice procesoru a airflow v PC skrini. Sel jsem z 3,05GHz na 3,6GHz a asi by slo pri porizeni lepsiho chlazeni, lepsich pameti a zvyseni napeti na procesoru jit vys, ale nechci do toho uz nic investovat. Co jsem slysel, tak i7-920 je nejlepe taktovatelna, takze to muzes zkusit taky, ale urcite je potreba to poradne nastudovat, na youtube je spousta instruktaznich videi.

2. Poridit lepsi procesor, pricemz zalezi na tve desce co vsechno podporuje, da se predpokladat, ze bude umet minimalne i7-980X, kterej teda jsem nikde neobjevil, ale pokud podporuje tenhle procesor i v provedeni na servery to jest adekvatni Xeon, tak ty jsou na ebayi za 100-130 dolaru + dopravny. Potom zavisi na tom, jestli veris, ze ma cenu do toho staryho pocitace investovat a risknes koupi. Ja o tom take premyslel, ale preci jen uz moc neverim desce, ze za chvili neodejde a pak by to byly vyhozene penize. To uz zalezi na tobe.

Muj i7-950 je po pretaktu sice stale pomalejsi nez i5-2500, ale uz ne o moc. No a ten i7-980X nebo Xeon ekvivalent je 6ti jadro s vykonnem blizicim se i5-3470, samozrejme hlavne v multithread aplikacich, coz je otazka kolik her toi dava, ale myslim, ze se doba zlepsila a ze dnes uz jo.

To ze si musi zvazit, jestli se mu nepodela deska a jestli neni lepsi obmena vseho rovnou na Skylake (deska, procesor, pamet) jsem psal.

Nezapomen, ze soucasne procesory potrebuji i jine pameti - DDR4. Takze pokud chces nechat DDR3, tak musis jit od starsiho Haswellu coz neni vubec problem, ale za 7 tisic celkem sezenes desku + i3 procesor, ktery nebude o mnoho vykonejsi nez soucasny. Potrebujes aspon i5:

https://www.czc.cz/intel-core-i5-4590/152569/produ kt

+ desku:

https://www.czc.cz/asus-h97-plus-intel-h97/152148/ produkt

Samozrejme ve chvili kdy koupis toto, tak je naopak RX460 nedostatecna a mels objednat RX470.